Çorum’a 24 bin metrekare biyolojik gölet inşa ediyor

Çorum Belediyesi tarafından üstlenen Çorum Kentpark projesi kapsamında gerçekleşecek 24 bin metrekare büyüklüğündeki biyolojik gölet sistemi Bioart Biyolojik Tasarımlar tarafından inşa ediliyor.

Çorum’a 24 bin metrekare biyolojik gölet inşa ediyor
Endüstrideara


BİYOLOJİK GÖLET ÇORUM KENTPARK’A DEĞER KATACAK
Çorum Belediyesi tarafından üstlenen proje kapsamında bulunan biyolojik göletin yapım işi ile ilgili olarak, havuz ve sulama sistemleri alanında tüm Türkiye’de faaliyet gösteren Bioart Biyolojik Tasarımlar, Çorum’da üstlendiği bu proje ile referanslarına yenisini ekliyor. Bioart Biyolojik Tasarımlar’ın, Orhan Günerigök-Boyut Proje konsorsiyumu işbirliği ile hayata geçirdiği proje, Türkiye’de belediyeler tarafından gerçekleştirilen en büyük biyolojik göletlerden biri olacak.
Belediye yetkililerinin vermiş olduğu bilgiye göre; “Kentpark projesinde yer alan 24 bin metrekare büyüklüğündeki biyolojik gölet sistemi ile ilgili Almanya, Avusturya, İngiltere ve Türkiye’de faaliyet gösteren birçok firma ile yürütülen fizibilite çalışması sonrasında su kalitesi, işletme ekonomisi, görsellik gibi kriterler göz önüne alınarak, arıtmayı yüzde 100 biyolojik gerçekleştiren Bioart Biyolojik Tasarımlar’ın çözümü tercih edilmiştir. Biyolojik arıtma özelliğine sahip gölet, tamamlandığında kimyasal katkı maddeleri olmadan tamamen biyolojik yöntemlerle arıtılacaktır.”
Bioart Biyolojik Tasarımlar Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Yeşil, proje hakkında yaptığı açıklamada Çorum Kentpark Projesi tamamlandığında içerisinde bulunan biyolojik göletin parka farklı bir estetik ve değer katacağını söyledi. Bu ölçekte bir proje yapılmadan önce detaylı araştırmalar yapıldığını ifade eden Erdal Yeşil, proje hakkında şu bilgileri verdi: 


YENİLİKÇİ VE ÇEVRECİ PROJELER GELİŞTİRMEYE DEVAM EDECEK
“Beşinci yılını henüz tamamlamasına rağmen Türkiye’nin her bölgesinde ve farklı metrekarelerde yaklaşık olarak 200 bin metrekare gölet uygulaması yapan Bioart, önümüzdeki dönemde de yenilikçi ve çevreci projeler geliştirmeye devam edecektir. Biyolojik gölet tamamlandığında Çorumlu vatandaşlarımız huzur veren bir ortamda dinlenebilecekleri, eğlenebilecekleri ve aynı zamanda spor yapabilecekleri nitelikli bir rekreasyon alanına kavuşacaklar.”


“ÇORUM BELEDİYESİ’NE AVANTAJ KAZANDIRACAK”
Kentpark projesinde yer alan biyolojik göletin çevreci özelliğinin yanı sıra maliyet avantajı da taşıdığını belirten Bioart Biyolojik Tasarımlar Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Bulut ise şu bilgileri verdi:
“Geliştirdiğimiz arıtma sisteminde demiroksit, fosfor tutucu reçineler ve sonradan bakteri enjeksiyonu gibi doğal olmayan yöntemler kullanılmamaktadır. Yapılan hesaplamalarda işletme maliyeti bakımından alternatiflerine oranla yaklaşık yüzde 25 daha avantajlı çözüm sunan biyolojik gölet, bu sayede Çorum Belediyesi’ne işletme anlamında önemli avantaj kazandıracaktır. Dünya lideri firmaların ürünlerinin kullanıldığı biyolojik gölet projemizde 14.200 adet su bitkisi de yer almaktadır. Etrafında oturma terasları, yürüme yolları, seyir kuleleri, fotoğraf çekim alanları ve diğer birimlerin yer alacağı biyolojik göletin yapımı hızla sürmekte olup 2018 yılı sonbahar döneminde tamamlanması planlanmaktadır.”
Ayrıca Belediye yetkilerinden alınan bilgileri doğrultusunda biyolojik göletin yanı sıra  Çorum Kentpark Projesi, içerisinde yer alan birçok tesis ile cazibe merkezi olacak. Kentpark’ta; 2.700 metrekarelik 4 adet çocuk oyun alanı,  1.245 metre uzunluğunda koşu ve bisiklet yolları, restoran, gölet kenarında 1.310 metrekarelik seyir terası, 7 bin metrekarelik renkli bitkiler bahçesi, yine 6.250 metrekare alanda futbol, basketbol, voleybol sahası ve tenis kortu, 10.800 metrekare piknik alanı, gösteri ve konser alanları, satış üniteleri ile 12.000 metrekarelik alana ziyaretçiler için otopark alanı bulunuyor.

YORUM EKLE

Sensörmatik

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını