banner1322
x

Çoruh Çatı bütüncül hizmet anlayışıyla avantaj sunuyor

Çatı uygulamalarında bütüncül bir çözüm sunan Çoruh Çatı Yöneticisi Orhan Çoruh, “Çatının tüm uygulamalarının hizmetini veriyoruz. Böylelikle çalışmalarda tüm aşamaları kontrol edebiliyor, olası bir sorun ya da ihtiyaçta gerekli müdahaleyi yaparak müşterilerimize avantaj sunuyoruz” dedi.

Çoruh Çatı bütüncül hizmet anlayışıyla avantaj sunuyor
Robot Zirvesi

Çoruh Çatı’nın hikayesini öğrenebilir miyiz?

Elektrik teknikeri olarak liseden mezun olmamın ardından, uzun yıllar çatı sektöründe faaliyet gösterdim. Bu süreçte edindiğim tecrübe ve bilgi neticesinde 2014 yılında İstanbul’da Çoruh Çatı ismi ile kendi firmamı kurdum. Başlangıçta yalnızca bakır ve çinko kaplama malzemelerinin satış ve uygulamasını gerçekleştiriyorduk; ancak bu iki malzemenin fiyatlarının artması ve de yeni malzemelerin pazarda yer alması ile ürün portföyümüzü daha da geliştirdik. Sektördeki üretici firmalarla eğitim çalışmaları yaparak yeni ürünler hakkında kendimizi geliştirdik. Bugün itibari ile titanyum çinko kaplama, yağmur suyu indirme sistemleri, CTP gizli dere uygulamaları, çelik konstrüksiyon çatı uygulamaları, beton kiremit uygulamalarıyla müşterilerimize hizmet veriyoruz. 

Çatı uygulamalarında hangi kriterlere dikkat edilmeli? 

Yapıların en önemli kısımları çatı ve cepheleridir. Yapının dış kabuğunu oluşturan çatı ve cephe, yağmur, rüzgar gibi hava koşullarından etkilendiği için kaliteli malzeme ve işçilik ile yapılmalıdır. Çatıdan sızan su, binanın içerisine girerek nem ve rutubete sebep olacak, bu da yapının donatılarına zarar vererek binayı olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple çatının hem üst hem de alt katmanında kullanılacak malzemenin kalitesine önem verilmeli. Ürünün fiyatına değil, uzun vadede sağlayacak faydaya odaklanılmalı. Öncelikle rüzgar gibi birtakım çevre koşulları test edilmeli ve planlama yapılmalıdır. İhtiyaç duyulan malzemeler kullanılmalıdır. Her iklim şartlarında aynı kalınlıkta malzeme kullanamazsınız. Antalya’daki bir yapının çatısında 60x60 2 mm profillerle uygulama gerçekleştirilebilir çünkü bu bölgede kar yağmıyor. Aynı kalınlıktaki profili İstanbul’da ya da Erzurum’da kullanamazsınız. Nitekim burada minimum 60x120 ya da 80x160 gibi kalınlıktaki profiller kullanılmalıdır, aksi halde şiddetli bir kar yağışında ya da rüzgarda çatı zarar görür. Erzurum’daki yapıların çatılarında kar tutucuları, rezians sistemleri mutlaka kullanılması gerekir.  Öte yandan doğru malzeme kullanımı kadar doğru uygulamada önemli. Malzeme ne kadar iyi olsa da yanlış bir uygulama ile istenilen performans elde edilemez. Çatı, yalıtımdan kaplamasına kadar birçok katmanı kapsayan bir uygulama alanı. Çoruh Çatı olarak çatının tüm uygulamalarının hizmetini müşterilerimize veriyoruz. Böylelikle tüm aşamaları kontrol edebiliyor, olası bir sorun ya da ihtiyaçta gerekli müdahaleyi yapabiliyoruz. 
 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2020, 09:16
YORUM EKLE

Legend Art

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını