banner1322
x

Çoruh Çatı bütüncül hizmet anlayışıyla avantaj sunuyor

Çatı uygulamalarında bütüncül bir çözüm sunan Çoruh Çatı’nın Yöneticisi Orhan Çoruh, “Çatının tüm uygulamalarının hizmetini veriyoruz. Böylelikle çalışmalarda tüm aşamaları kontrol edebiliyor, olası bir sorun ya da ihtiyaçta gerekli müdahaleyi yaparak müşterilerimize avantaj sunuyoruz” dedi.

Çoruh Çatı bütüncül hizmet anlayışıyla avantaj sunuyor
Enerji Zirvesi

Müşteri memnuniyeti odağı ile çalışmalarını sürdüren Çoruh Çatı, müşterilerine güvenli ve uzun ömürlü bir hizmet vererek sürdürülebilir fayda sağlıyor. Firmanın çalışmalarını Yönetici Orhan Çoruh ile konuştuk. 

Çoruh Çatı’nın hikayesini öğrenebilir miyiz?

Elektrik teknikeri olarak liseden mezun olmamın ardından, uzun yıllar çatı sektöründe faaliyet gösterdim. Bu süreçte edindiğim tecrübe ve bilgi neticesinde 2014 yılında İstanbul’da Çoruh Çatı ismi ile kendi firmamı kurdum. Başlangıçta yalnızca bakır ve çinko kaplama malzemelerinin satış ve uygulamasını gerçekleştiriyorduk; ancak bu iki malzemenin fiyatlarının artması ve de yeni malzemelerin pazarda yer alması ile ürün portföyümüzü daha da geliştirdik. Sektördeki üretici firmalarla eğitim çalışmaları yaparak yeni ürünler hakkında kendimizi geliştirdik. Bugün itibari ile titanyum çinko kaplama, yağmur suyu indirme sistemleri, CTP gizli dere uygulamaları, çelik konstrüksiyon çatı uygulamaları, beton kiremit uygulamalarıyla müşterilerimize hizmet veriyoruz. 

Çatı uygulamalarında hangi kriterlere dikkat edilmeli? 

Yapıların en önemli kısımları çatı ve cepheleridir. Yapının dış kabuğunu oluşturan çatı ve cephe, yağmur, rüzgar gibi hava koşullarından etkilendiği için kaliteli malzeme ve işçilik ile yapılmalıdır. Çatıdan sızan su, binanın içerisine girerek nem ve rutubete sebep olacak, bu da yapının donatılarına zarar vererek binayı olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple çatının hem üst hem de alt katmanında kullanılacak malzemenin kalitesine önem verilmeli. Ürünün fiyatına değil, uzun vadede sağlayacak faydaya odaklanılmalı. Öncelikle rüzgar gibi birtakım çevre koşulları test edilmeli ve planlama yapılmalıdır. İhtiyaç duyulan malzemeler kullanılmalıdır. Her iklim şartlarında aynı kalınlıkta malzeme kullanamazsınız. Antalya’daki bir yapının çatısında 60x60 2 mm profillerle uygulama gerçekleştirilebilir, çünkü bu bölgede kar yağmıyor. Aynı kalınlıktaki profili İstanbul’da ya da Erzurum’da kullanamazsınız. Nitekim burada minimum 60x120 ya da 80x160 gibi kalınlıktaki profiller kullanılmalıdır, aksi halde şiddetli bir kar yağışında ya da rüzgarda çatı zarar görür. Erzurum’daki yapıların çatılarında kar tutucuları, rezians sistemleri mutlaka kullanılması gerekir.  Öte yandan doğru malzeme kullanımı kadar doğru uygulamada önemli. Malzeme ne kadar iyi olsa da yanlış bir uygulama ile istenilen performans elde edilemez. Çatı, yalıtımdan kaplamasına kadar birçok katmanı kapsayan bir uygulama alanı. Çoruh Çatı olarak çatının tüm uygulamalarının hizmetini müşterilerimize veriyoruz. Böylelikle tüm aşamaları kontrol edebiliyor, olası bir sorun ya da ihtiyaçta gerekli müdahaleyi yapabiliyoruz. 

Çatılarda doğru uygulamanın yapılıp yapılmadığı denetleniyor mu? 

Çatıların alt yapısı ya da üst yapı projesi ne yazık ki denetlenmiyor, yalnızca belediyeler metrekare açısından çatıların uygunluğuna bakıyor. Bu sebeple firmalarda kendi bilgileri doğrultusunda bir çalışma gerçekleştiriyor. Bu yaklaşım da kimi zaman hatalı çalışmaların yapılmasına sebep oluyor. Çatıların daha işin başında denetlenerek, projenin statiğine uygun olup olmadığı mutlaka denetlenmesi gerekiyor. 

Çatıda alüminyum kaplama sistemlerinin sağladığı fayda nedir?

Günümüz yapılarında çok sıklıkla tercih edilen yapı malzemelerinden biri de alüminyum. En önemli avantajı hafif olmasıdır. Bu özelliğiyle binanın yükünü hafifletir. Ayrıca alüminyum kaplamalar korozyona karşı daha dayanıklı olması sebebiyle daha uzun ömürlüdür. Geri dönüştürülebilir olması sebebiyle de çevre dostudur. Alüminyum cepheler kolay bir şekilde işlenebilmesi, çok çeşitli renk alternatifleri sunması nedeniyle istenildiği şekilde tasarım yapılmasına olanak sağlar. 

Çelik Konstrüksiyon Çatı Uygulamalarının sağladığı avantaj nedir? 

Çelik konstrüksiyon çatıların en önemli özelliği, makaslama ya da direk diye tabir edilen uygulamalara daha az ihtiyaç duyulması sebebiyle, iç alanları daha geniş bir şekilde planlama imkanı sunmasıdır. Ayrıca deprem gibi doğal felaketlere karşı çok daha dayanıklı olması nedeniyle güvenlidir. Uygulaması daha hızlı olan çelik konstrüksiyon çatılar aynı zamanda uzun ömürlüdür. 

Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığınız çalışmayı anlatır mısınız?

Bu projede İstanbul’un önde gelen bir çatı firması ile birlikte çalıştık. Projenin çatısında ihtiyaç duyulan bakır dere ve iniş sistemlerini yaptık. Sert iklimin olduğu bu bölgede kullanılacak en uygun malzeme bakırdı. Projenin hastane, güvenlik kulübüler, restoran gibi farklı birçok binanın çatısını yaptık. Projede hiçbir sorun yaşanmadan uzun yıllardır kullanılıyor. Gerçekleştirdiğimiz kaliteli uygulama ile müşteri memnuniyetini sağlamış olduk. 

Çözüm sunduğunuz projelere örnek verir misiniz? 

Şu anda Esenyurt, Avcılar ve Kayaşehir’de yer alan üç camii projesinin çatısını yapıyoruz. Bu projelerde çatıda çinko malzemesi kullandık. Şartnameye uygun olarak bu projede de çalışmamızı tamamladık. Yeniköy’deki konut projesinde ise çinko kaplama sistemleriyle uygulama yaptık. Yağmur indirme sistemleri ve de gizli kelepçe sistemi kullanıldı. Bu sistemler projeye ayrıca görsel zenginlik kazandırdı. 

Yağmur suyu indirme sistemlerinin avantajı nedir?

Yağmur indirme sistemi tüm çatılarda mutlaka uygulanması gerekir. Burada uygulanacak sistem çatının büyüklüğüne göre hesaplanılmalı. İstanbul’da ilk baharda martılar çatılara yuva yapıyor. Bu sebeple çatılar çok hızlı bir şekilde kirleniyor. Yeni yapılaşmanın olduğu semtlerde yapıların atık suyu ve kanalizasyon suyu ayrı toplanıyor. Yağmur suyu ise taşıyıcılar ile rögar kapağına veriliyor. Bu alanda ürün yelpazemiz oldukça geniş. Müşterinin bütçesine ve tercihine göre kendisine çözüm sunabiliyoruz. Daha düşük bütçesi olanlar için PVC, görselliği önde tutmak isteyenlere ise titanyum ve çinko yağmur indirme sistemlerini öneriyoruz. Çatıların dayanıklı olması ve suyun malzemeler üzerinde etki etmesine engel olmak için kesinlikle kullanılmalıdır. 

Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin zorunlu kılınması sektörünüzü nasıl etkiledi?

Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin zorunlu kılınması çok doğru bir adımdı. Firmamız bünyesinde çalışan tüm arkadaşlarımızın bu evrakı zaten vardı. Zaman zaman yer aldığımız eğitim çalışmalarla da sürekli kendimizi geliştiriyor, yeni teknolojiler hakkında bilgileniyoruz. Ayrıca personellerimizin işinde başarılı olabilmesi kadar onların iş sağlığı ve güvenliğini de önemsiyoruz. Olası sorunları göz önünde bulundurarak gerekli önlemleri alıyoruz. 

Önümüzdeki süreçte neyi hedefliyorsunuz?

 2019 yılı inşaat sektörü için durağan geçmiş olsa da, firmamız devam eden projeler ve yenileme çalışmalarıyla faaliyetlerini sürdürdü. Bu süreçte uygulamalarda kullandığımız elektrikli el aletleri gibi makinelerimizi yenileyerek hem iş güvenliğini hem de iş hızımızı arttırdık. Yeni teknolojileri kullanmamız tabii iş kalitesini, beraberinde müşteri memnuniyetini de artırıyor. Önümüzdeki süreçte butik işleri kapsayan 150- 550 metrekare aralığındaki çatı işlerini yapmaya devam edeceğiz. 


 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 16:00
YORUM EKLE

Aldağ

TK Elevator

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını