ÇOK YAKIYOR FAKAT AZ ISINIYORUZ

Dünyada hızla artan enerji maliyetleri sonrasında binalarda enerji tasarrufu için ısı yalıtımı yapılmasının önemi bir defa daha anlaşıldı. Türkiye’nin sahip olduğu enerjinin yaklaşık yüzde 40’ı konutları ısıtmada kullanılıyor.

ÇOK YAKIYOR FAKAT AZ ISINIYORUZ
Endüstri 40 Zirvesi

Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı olan Tolga Öztoprak, “Enerjide dışa bağımlı bir konumda olan ülkemizin yıllık 50 milyar dolara ulaşan enerji ithalatını azaltmak için enerjiyi verimli kullanmak ve tasarruf imkanlarını geliştirmek zorundayız” şeklinde konuştu. 

TÜİK’ın verilerine göre 33 milyon kişi konutunda yetersiz izolasyondan ötürü ısınma sorunu yaşıyor. Yaklaşık 30 milyon kişinin evinin çatısından su sızıyor. Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı olan Tolga Öztoprak, Türkiye’de konutların ısınma maliyetlerine ve sağlıksız koşullara dikkat çekerek ısı yalıtımında dikkat edilmesi için gerekenleri söyledi.

YALITIMLA ENERJİ TASARRUFU 

Son 15 senede inşa edilen yapılarda ısı yalıtımına yönelik önlemler çoğalsa da mevcut yapı stokunun geneli pek de iyi görünmüyor. TÜİK tarafından yayınlanan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2020 senesi sonuçları, ülkemizde konuta ilişkin en önemli problemlerden birinin yalıtım kaynaklı ısınma sorunu olduğunu, araştırmaya katılanların yüzde 36,7’sinin konutundaki izolasyon problemlerinden ötürü ısınamadığını, bunların yüzde 34,7’sinin de sızdıran çatı, nemli duvarlar, çürümüş pencere çerçevesi nedeniyle sorunlar yaşadığını gösterdi. Yaşantımızın yüzde 90’ını binalarda geçirdiğimiz düşünürsek, yalıtımsız, sağlıksız yapıların ekonomimiz kadar sağlığımız üzerinde olumsuz bir etkisi mevcut.

ENERJİNİN YÜZDE 40 EVLERİ ISITMAYA HARCANIYOR

Ülkemizde enerji kullanımının yüzde 40'tan fazlasını konutlarda tüketiyoruz. Kentleşme ve yapılaşma hızı, iklim değişikliğinden kaynaklanan yüksek sıcaklıklar ve artan soğuklara bağlı olarak hem yaz hem de kış aylarında harcadığımız enerji ihtiyacı sürekli olarak artıyor. Büyük oranda ısıtma enerjisi üzerinden süren tartışmaların, soğutma amaçlı tüketilen enerjiyi de kapsayacak biçimde genişlemesi gerekiyor. Enerjiyi ve buna harcadığımız kaynakları verimli kullanmak adına daha iyi yalıtılmış yapılar inşa etmemiz, mevcut yapılarımızı daha iyi yalıtmamız şart.

58 SENEDE 10 MİLYAR DOLARLIK TASARRUF

Türk Ytong, 58 senedir ülkemizde binalarda ısı yalıtımı yoluyla enerji tasarrufu sağlanması ve sağlıklı mekanlarda yaşam sürülmesi konusunda projeler gerçekleştiriyor. Isı yalıtımına sahip ürünler, binalarda ısınma kaynaklı enerji kayıplarını önleyerek, doğalgaz ve elektrik faturalarından tasarruf edilmesine yardım ediyor. Ytong kullanımı ile elde edilen ısı tasarrufu sayesinde 58 yılda sağlanan döviz tasarrufu 10 milyar doları geçmiş durumda. 

MULTIPOR İLE DOĞALGAZ VE ELEKTRİK FATURASINDAN TASARRUF 

Evlerde tüketilen enerjinin ciddi bir bölümü, yetersiz ısı yalıtımından, hatalı veya eksik uygulamalardan ötürü kayboluyor. Konut tüketicilerinin ev alıp kiralarken binada kullanılan yapı malzemelerini, ısı yalıtımı özelliklerini sorgulanması bu bakımdan çok önemli. Kullanılan malzemelerin ve ısı yalıtım ürünlerinin, sağlayacağı enerji tasarrufuna, insan sağlığına ve iç ortam kalitesine etkisine, uzun seneler bakım gerektirip gerektirmediğine ve yangın açısından risk taşıyıp taşımadığına bakılması gerekiyor. Binalara sonradan yapılan mantolama uygulamalarında da dikkatli olunmalı. Seçilen malzemenin doğru uygulanması, en az malzeme kadar önemli. Biz Türk Ytong olarak binaların nefes almasına olanak tanıyan, mineral esaslı ve yanmaz Multipor Isı Yalıtım Levhası ürünümüzle binalardaki ısı yalıtımı uygulamalarına akılcı, ekonomik ve sağlıklı çözümler üretiyoruz. Multipor’u tamamen doğal ve yerli hammaddelerle üretiyoruz. Mineral esaslı olması nedeniyle kullanıldığı binaların nefes almasına olanak sağlıyor, iç ortam nemini düzenleyerek, duvarlarda nem ve küf oluşumunu engelliyor. A1 sınıfı yanmaz özellikteki bu ürünümüz, cephe yangınına neden olmadığı için yüksek katlı binaların mantolanmasında da son derece güvenli bir ısı yalıtım çözümü sunuyor. 
 
 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2022, 17:17
YORUM EKLE

Sensörmatik

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını