banner1322
x

Çimentoya yüzde 40 zam yapılmayacak

TÇMB, çimentonun girdi maliyetlerinden olumsuz etkilenmesine karşın, 2019 için öngörülen yüzde 40’lık zammın yapılmayacağı açıklandı.

Çimentoya yüzde 40 zam yapılmayacak
Enerji Zirvesi

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Başkanı Özdemir, 2018 yılının başından itibaren girdi maliyetlerinin yükselmesinin, çimento sektörünü kötü etkilediğini söyledi. 

Maliyet artışına bağlı olarak 2019’da fiyat güncellenmesinin gündeme geldiğini kaydederek, 
"Çimentonun ham madde maliyeti artmasına karşın, mevcut koşullar içinde ve Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı kapsamında, çimento sanayi, yüzde 40 zam yapmayacaktır." Şeklinde konuştu.

2018 yılında yaşanan kur şoku, finansman ve enerji maliyetleri, ham maddenin zamlandığını anımsatan Özdemir, üst üste gelen bu gelişmelerin çimento üzerinde çığ etkisi yarattığını söyledi.

Nihat Özdemir, yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’na destek verme kararlılıklarından dolayı, sektörün özveriyle fiyat güncellemesi yapmadığına işaret etti.
Çimento sektörünün, 2019 yılına yüzde 40 zam ile başlayacak, haberlerini değerlendiren, Özdemir, elektrik gibi enerji girdi maliyetinin 2017-2018 sürecinde yüzde 75’in üzerinde zam görmesine dikkat çekti. Yine bu dönemde, kömürün yüzde 183, petrokokun yüzde 170 yükseldiğini anımsatan Özdemir, 2016-2018 döneminde, üretici fiyat endeksinin de yüzde 73 oranında arttığını söyledi.
Özdemir, mevcut artışlara bağlı olarak, çimentoda fiyat güncellemesinin gündeme geldiğine değinerek, “Enflasyonla Topyekun Mücadele kampanyasına destek verme kararlılığımızla, sektörümüz yüzde 40’lık zammı yapmayacaktır” dedi.
 


 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 11:24
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını