ÇİMENTONUN KONUT MALİYETİNE ETKİSİ YÜZDE 4,5

Çimento fiyatlarının konut maliyetine etkisi 2022 yılında lüks inşaatlarda ortalama yüzde 2,8, 1. sınıf inşaatlarda yüzde 4,5 ve 2. sınıf inşaatlarda yüzde 6,8 olarak hesaplandı.

ÇİMENTONUN KONUT MALİYETİNE ETKİSİ YÜZDE 4,5
Enerji Zirvesi

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden (ODTÜ) Prof. Dr. İsmail Özgür Yaman ve Dr. Aslı Akçamete Güngör’ün hazırladığı "Çimento ve Hazır Beton Fiyatlarının Konut Yapım Maliyetine Etkisi Raporu" kamuoyu ile paylaşıldı. Ülkemizde en yaygın kullanılan 1. Sınıf inşaatlar dikkate alındığında 2022 yılı itibarıyla çimentonun konut yapım maliyetine etkisi yüzde 3,6 ile yüzde 5,4 arasında değişiyor. Bu oran 2019 yılında yüzde 2,7 ile yüzde 3,2 arasında hesaplanmıştı.  Konut sektörünün geleceğine ışık tutması amacıyla çimento sektörünün çatı örgütü TÜRKÇİMENTO'nun talebiyle hazırlanan rapora göre, çimento fiyatlarının konut maliyetine etkisi 2022 itibarıyla lüks inşaatlarda ortalama yüzde 2,8; 1. sınıf inşaatlarda yüzde 4,5 ve 2. sınıf inşaatlarda yüzde 6,8 olarak hesaplandı. Bu oranlar 2019 yılında lüks inşaatlarda yüzde 1,85, 1. Sınıf inşaatlarda yüzde 2,95, 2.sınıf inşaatlarda ise yüzde 4.40'dı.

FİNANSMAN, ARSA VE KONUT FAİZİ

Rapora ile ilgili açıklamalarda bulunan ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Özgür Yaman, "Yaptığımız çalışmalara göre. yeni konut fiyat endeksi, yeni olmayan konut endeksinden sadece yüzde 9 oranında daha fazla. Bu durum konut fiyat endeksini etkileyen temel parametrelerin malzeme ve işçilik maliyetleri değil; finansman, arsa ve konut faizi gibi makroekonomik parametreler olduğunu göstermektedir" diye konuştu.

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aslı Akçamete Güngör ise raporda sadece çimento ve betonun dışındaki yapı malzemelerindeki fiyat artışlarının konut maliyetine olan etkisine de dikkat çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

EN AZ ARTIŞ YÜZDE 158 İLE ÇİMENTODA GERÇEKLEŞTİ

Raporda ayrıca çimento ve beton dışındaki yapı malzemelerindeki fiyat artışlarının konut maliyetine olan etkisine dikkat çeken değerlendirmeler yer aldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından her yıl yayınlanan İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatlarına göre son 6 yıl içinde konut yapımında kullanılan çeşitli yapı malzemeleri birim fiyatları arasındaki en yüksek artışın yüzde 495 seviyelerinde olduğu belirtilirken en az artışın yüzde 158 ile çimentoda gerçekleştiği ifade edildi.

KONUT MALİYETİNİ ETKİLEYEN ASIL PARAMETRELER

Konutların yapım maliyetinin farklı kalemlerin birleşiminden oluştuğuna dikkat çekilen ODTÜ'nün raporunda, "Arazi temini ile ilgili maliyetler, finansman maliyetleri, pazarlama ve satış maliyetleri, müteahhit kâr oranları gibi maliyetler bir yapının inşasında kullanılan malzeme fiyatları ve işçilik harcamaları dışında hesaplanması gereken ve konutun maliyetine etki eden belli başlı faktörlerdir. Dolayısıyla, inşaat maliyetleri yalnızca hammadde/malzeme kullanımı maliyetine indirgenemez. Üretim, montaj, kalıp, iskele, ekipman ve işçilik gibi yapım maliyetlerinin yanı sıra, inşaat süresince karşılanacak diğer genel giderler hesaplamalara dahil edilir" ifadelerine de yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2022, 12:19
YORUM EKLE

Legend Art

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını