Çevreci bir proje: KKB Anadolu Veri Merkezi

Manço Mimarlık’ın imzasını taşıyan bankacılık sektöründe Türkiye’nin en büyük veri merkezi alanlarını ve ek binalarını içeren KKB Anadolu Veri Merkezi projesi, Leed Platınum ve Uptıme Tıer Iv Belgelerini aldı.

Çevreci bir proje: KKB Anadolu Veri Merkezi
Robot Yatırımları

Yatırımı ve işletmesi KKB Kredi Kayıt Bürosu tarafından gerçekleştirilen KKB Anadolu Veri Merkezi, alanlarındaki en üst düzey sertifikalar olan LE ED Platinum yeşil bina ve Uptime Tier IV veri merkezi belgelerine sahip dünyada çok az sayıdaki tesisten biri oldu.

Mimari ve iç mimari tasarımı Manço Mimarlık tarafından yapılan projenin yeşil bina danışmanlığını Erke Tasarım, Uptime Tier belgesi danışmanlığını ise Nitel Teknoloji üstlendi.
KKB Kredi Kayıt Bürosu’nun düzenlediği davetli yarışmayı kazanan Manço Mimarlık tarafından tasarlanan tesis, bankacılık sektöründe Türkiye’nin en büyük veri merkezi alanlarını ve ek binalarını içermektedir. Bütünüyle Revit BIM yazılımında hazırlanan mimari ve mühendislik projeleri, geniş bir danışman ekibi ile işbirliği içinde geliştirilmiş, tesiste en üst düzey teknik altyapı ve güvenlik sistemleri uygulanmıştır. Ankara’da 43 dönümlük bir arazi üzerinde 3 etap olarak planlanan projenin Veri Merkezi, Destek Bina ve Müşteri Operasyon Merkezi yapılarını içeren 1. etabının yapımı 2017 yılı başında tamamlanmıştır.

TASARIMDA YENİLİKÇİ DOKUNUŞ

ABD merkezli USGBC tarafından yapıların sürdürülebilir nitelikleri değerlendirilerek verilen LEED Sertifikası 165 ülkedeki 92.000 proje ile dünyanın en yaygın yeşil bina belgesi. KKB Anadolu Veri Merkezi’nin enerji ve su tüketimini azaltan özellikleri, insan sağlığına zararsız malzemeleri, üstün iç mekân konforu ve tasarımda yenilikçiliği ile almaya hak kazandığı LEED Platinum, alınabilecek en üst düzey yeşil bina sertifikası. Dünya üzerindeki LEED Platinum belgeli veri merkezlerinin toplam sayısı yirminin altında.

Veri merkezlerinin kesintisiz işleyebilme özelliğini 20 yılı aşkın süredir belgeleyen ABD merkezli Uptime Enstitüsü bu alanda dünyanın en önde gelen kuruluşu. KKB Anadolu Veri Merkezi’nin işletme sürecinin yüzde 99,995’i oranında kesintisiz hizmet vermesini sağlayan bilişim, elektrik ve mekanik altyapısı ile almaya hak kazandığı Tier IV sertifikası, Uptime Enstitüsü tarafından verilen en üst düzey belge. Dünya üzerinde yalnızca dokuz adet operasyon aşamasında Tier IV belgesi sahibi veri merkezi bulunmakta.

MANÇO MİMARLIK HAKKINDA

Y. Mimar Aytaç Manço tarafından 1970 yılında kurulan Manço Mimarlık, yurt içi ve yurt dışında birçok yayımlanmış projesi ve ödülleri bulunan, ISO9001:2015 belgeli bir mimarlık ofisidir.
Aytaç Manço ve oğlu Mimar Ali Manço ortaklığında yönetilen firma, 50 yılı aşan mesleki deneyimini genç kadrosunun dinamizmi ile birleştirerek mimari / iç mimari tasarım, danışmanlık ve mesleki denetim hizmetleri sunmaktadır.

Firmanın mimari uzmanlık alanları, başta konut, ofis, veri merkezi, karma kullanım, fuar / sergi, ticaret, kamu ve sanayi yapıları olmak üzere, maliyet ve enerji etkin yenilikçi çözümlerin hedeflendiği birçok farklı proje türünü içermektedir.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 09:48
Robot Yatırımları
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Endütri 4.0

Dergiler
Partnerler