CAM GELECEĞİMİZDİR

Birleşmiş Milletler’in 2022’yi Uluslararası Cam Yılı ilan etme kararı ile ilgili olarak Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar, “Geleceğimiz camdır ve cam, sağlıklı ve sürdürülebilir bir ürün olma özelliğiyle dünyada geliştirilecek her teknolojide, yapılacak her üretimde, sanatta ve bilimde başrol oynamaya devam edecek” dedi.

CAM GELECEĞİMİZDİR
Robot Zirvesi

Sağlıklı ve sürdürülebilir malzemelerin başında yer alan cam, güzel bir gelecek için her geçen gün daha da önemli hale geliyor. Yorglass CEO’su olan Semavi Yorgancılar, camın ilerleyen süreçte daha da büyük önem kazanacağını belirterek, faaliyetlerini artırdıklarını dile getirdi. Yorgancılar, 2022’yi Uluslararası Cam Yılı ilan eden Birleşmiş Milletler’in (BM) bu kararını değerlendirdi ve camın tüm dünyada sürdürülebilirlik çalışmalarının merkezinde konumlandığını belirtti.

HER YERDE CAM

Camın, geri dönüşümü en verimli ürün olduğuna dikkat çeken Yorgancılar, “2022’nin Uluslararası Cam Yılı ilan edilmesi, kamuoyunun cam ile olan ilişkisini güçlendirecek. Bu kapsamda desteklenecek olan bilim ve inovasyona yönelik çalışmalar sektöre yeni teknoloji ve ürünler kazandırırken, camın sürdürülebilirlik özelliği de öne çıkacak. Son yıllarda hızla artan plastik kullanımı hem insan sağlığı hem de çevre açısından büyük riskleri beraberinde getiriyor. Tamamen doğada bulunan ham maddelerden üretilen cam ise çevreye katkıda bulunuyor, enerji tasarrufu sağlıyor. Cam, tek kullanımlık plastik tüketimine oranla daha çok tercih edilen ve döngüsel ekonomiyi destekleyen bir malzeme; fabrikalardan ofislere kadar birçok alanda kullanılıyor. Kalitesinden ödün vermeden sonsuz sayıda geri dönüştürülebilir bir malzeme olduğu için sera gazı emisyonlarının azaltılmasında da etkin rol oynuyor. Her sektörün önemli girdileri arasında yer alan cam, insan hayatının hemen her anına dokunan bir ürün” şeklinde konuştu.

DÖNGÜSEL EKONOMİ İÇİN ÖNEMLİ AVANTAJ

Son senelerde tüm dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olan sürdürülebilirlik konusunda ise en avantajlı sanayi ürünlerinden birinin cam olduğunun altını çizen Yorgancılar, “Geleceğimiz camdır ve cam, sağlıklı ve sürdürülebilir bir ürün olma özelliğiyle dünyada geliştirilecek her teknolojide, yapılacak her üretimde, sanatta ve bilimde başrol oynamaya devam edecek. Sonsuz yaşam süresine sahip; hem yeniden kullanılabilir hem de sonsuz olarak geri dönüştürülebilir dünyadaki neredeyse tek malzeme. Bu anlamda döngüsel ekonomiler için önemi büyük. Atıkları ve karbondioksit emisyonlarını azaltıyor, ham madde tasarrufu sağlıyor” dedi.

2022 MİLAT OLACAK

Cam endüstrisinin inovasyon ve Ar-Ge’nin en etkin ve verimli yapılan sektörlerin başında geldiğini vurgulayan Yorgancılar, “Beyaz eşya ve binalarda camın potansiyel faydasını daha da artırmak için bir dizi yeni nesil performans çözümü geliştiriliyor. Eşsiz özellikleri sayesinde cam, teknolojinin en ileri noktasında ve bu özelliği gelecekte çok daha belirgin hale gelecek. Modern teknolojinin hızlı gelişimi cam endüstrisinin ne kadar büyüyebileceğinin bir sınırının olmadığını bizlere açıkça gösteriyor. Bu kapsamda 2022 önemli bir milat. Dolayısıyla 2022'nin Cam Yılı kabul edilmesi sektöre cam üretiminde daha fazla üretkenlik, kalite, şeffaflık ve sürdürülebilirlik farkındalığı sağlayacak” şeklinde konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İÇİN 

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) imzacısı olduklarının bilgisini de paylaşan konuşmasını şöyle noktaladı: “Bu açıdan sektörümüzde tekiz. Güvenilir ve global tedarikçi olarak ürünlerimizi 60 ülkeye ulaştırıyoruz. Türkiye’deki pazar payımız yüzde 50’ye çıkarken Avrupa’daki her dört evden birinde yer alıyoruz. Tüm faaliyetlerimizin temelinde de sürdürülebilirliğin konumlandığını gururla belirtmek istiyorum. Enerji verimliliği ve çevreye etkilerimizi önemsiyoruz, karbon emisyonumuzu daha da düşürmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2022, 15:51
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını