BİNALARI SU YALITIMIYLA KORUMAK HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Elvan Kakıcı Şimşek, 2 bin metrekareden büyük parsellerde inşa edilecek tüm binaların çatılarında toplanan yağmur sularının, bahçe sulama veya arıtılarak bina ihtiyacında kullanılmak üzere bahçe zemini altında bir depoda toplaması amacıyla "yağmur suyu toplama sistemi" yapılması zorunluluğunun getirildiğini açıkladı.

BİNALARI SU YALITIMIYLA KORUMAK HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
Enerji Zirvesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandığına dikkat çeken avukat Elvan Kakıcı Şimşek, "Yönetmelik uyarınca kuraklık sorununun giderek artması da dikkate alınarak artık 2 bin metrekareden büyük parsellerde inşa edilecek tüm binaların çatılarında toplanan yağmur sularının, bahçe sulama veya arıtılarak bina ihtiyacında kullanılmak üzere bahçe zemini altında bir depoda toplaması amacıyla "yağmur suyu toplama sistemi" yapılması zorunluluğu getirildi. Yönetmelikle ayrıca belediyeler ve ruhsat vermeye yetkili diğer kurumlara, daha küçük parseller için de bu konuda zorunluluk getirebilmeleri yetkisi de verilmiştir." dedi.

YEŞİL KENTLER OLUŞTURULMASI HALİNDE SAĞLIKLI ADIM

Bu düzenlemenin, kuraklıkla mücadele açısından oldukça yerinde bir düzenleme olduğunun altını çizen Şimşek "Ayrıca alternatif olarak uygun yerlerde ‘gri su’ tabir edilen lavabo ve duşlardan toplanan evsel atık sularının da dönüştürülerek yeniden kullanılabilmesinin teşvik edilmesi gerekmektedir. İstanbul’un bazı ilçelerinde, 2 bin metrekare sınırının daha da azaltılarak, daha küçük ölçekli projelerin de bu zorunluluğa tabi tutulması ve gri su gibi alternatif kaynaklardan da faydalanılması gibi düzenlemeler de zorunlu hale getirilerek yeşil kentler oluşturulması yolunda sağlıklı adımlar atılmalıdır.
Mevcut düzenleme yeterli olmamakla birlikte idarece çevre kirliliği ve kuraklık adına atılan her adım çok kıymetli ve değerlidir. Yine mevcut düzenleme ile belediyeler ve ruhsat vermeye yetkili diğer kurumlara daha küçük parseller için de bu zorunluluğu getirme yetkisi verilmesi oldukça sevindiricidir. Böylece; Kamunun, STK’ların ve özel şirketlerin bu konuda geliştirecekleri plan, proje, teşvik, farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları ile desteklenmesi halinde belediyelerin ve ruhsat vermeye yetkili kurumların bu konuda daha hassas davranması sağlanacak ve bu yönetmelik domino etkisi ile daha geniş bir alanda uygulanacaktır." dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 13:27
YORUM EKLE

Sensörmatik

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını