Binalarda çatı yalıtımın önemi nedir?

Çatıda uygulanacak malzemenin önemine işaret eden Nil Tiritoğlu İnşaat ve Malzemeleri Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Nil Tiritoğlu, çatı ne kadar iyi yalıtılırsa binada o kadar enerji tasarrufunun sağlanacağını vurguluyor. 

Binalarda çatı yalıtımın önemi nedir?
Enerji Zirvesi

Sektörünün tecrübeli isimleri arasında yer alan Nil Tiritoğlu İnşaat ve Malzemeleri Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Nil Tiritoğlu ile çatı kaplama işleri hakkında konuştuk. Firmalarının tüm çatı malzemelerinin satışını yaptığını belirten Tiritoğlu; metal çatı sistemleri, sandviç çatı sistemleri, panel çatı sistemleri, shingle ve bitüm ürünler, polimer ve polikarbon çatı sitemleri ve beton kiremit çatı sistemleri gibi çeşitli ürünler ile müşterilerine hizmet verdiklerini belirtiyor. Kendileri için öncelikli olarak binanın çatı tipi, çatı yapısı, tasarımı, statik açıdan son kat çatı kaplama ürünlerinin seçeneğinin uygunluğu önem arz ettiğini aktaran Tiritoğlu, binalarda ısı kaybının yaşandığı alanlardan birinin de çatılar olduğunu vurguluyor. Çatının ne kadar iyi yalıtılırsa, binada o kadar enerji tasarrufu sağlanacağını vurgulayan Tiritoğlu, “Çatı tipine göre, sıcak çatı yalıtımı ya da soğuk çatı yalıtımı uygulanılır. Yapıya uygun yalıtım malzemesi seçimi yapılır. Burada yüksek yoğunluklu ve kalınlığı arttırılmış yalıtım malzemeleri tercih edilmelidir. Ayrıca havalandırma boşluğu unutulmamalıdır. Havalandırma boşlu, hem yalıtımı destekler hem de yoğuşma kaynaklı nemin tahliye edilmesiyle küf oluşumunu önler, çatının ve yapının ömrünü uzatır.” diyor. 

YANGIN YÖNETMELİĞİNE UYGUN ÜRÜNELR TERCİH EDİLMELİ

Çatılarda, su yalıtımının ve nem yalıtımının önemli olduğunu vurgulayan Tiritoğlu, buhar dengeleyici ve nem bariyeri arasındaki farka değinerek ayrıca dikeyde kullanılan buhar yalıtım malzemelerinin, çatıda yatay kullanılmaktan kaçınılması gerektiği konusunda uyarıyor. Tiritoğlu, gramajı arttırılmış, alüminyum folyo ile desteklenmiş ve yangın yönetmeliğine uygun ürünlerin her alanda olduğu gibi çatıda da tercih edilmesi gerektiğini sözlerine ekliyor. 
 
 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2020, 11:25
YORUM EKLE

Aldağ

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını