banner1322
x

BETEK İDEAL TAŞYÜNÜ ISI YALITIM LEVHALARI SUNUYOR

Betek, sahip olduğu özel tasarım makina parkuru ve teknolojisi ile dış cephelerde inovatif ısı, ses ve yangın yalıtımı sağlayan taşyünü ısı yalıtım levhaları üretiyor.

BETEK İDEAL TAŞYÜNÜ ISI YALITIM LEVHALARI SUNUYOR
Endüstri 40 Zirvesi

Isı yalıtım sistemleri ve inşaat boyaları alanında sektöründe birçok ilki gerçekleştiren Betek, yıllık 40 bin ton kapasiteye sahip taşyünü üretim tesisiyle dış cephelerde en yüksek ısı yalıtım performansını, yine en ideal mekanik performanslar ile birleştiriyor.

Betek Yalıtım Grubu Pazarlama Müdürü Çağdaş Korkmaz, fabrikalarının makina parkurunu, üretim kullandıkları teknolojileri ve ürün çalışmaları ile ilgili sorularımıızı cevapladı.

Dış cephe ısı yalıtım pazarı ve taş yünü sektörünü değerlendirebilir misiniz?

2020 yılında dış cephe ısı yalıtım pazarı büyüklüğünün yaklaşık 45 milyon metrekare olduğu bilinmektedir. Bu pazar içerisinde mantolama için üretilen taşyünü levhaların kullanım oranını yaklaşık yüzde 20 olarak öngörüyoruz. Yangın Yönetmeliğinin de devreye girmesiyle ve artan tüketici talepleri ile birlikte 2021’de taşyünü üretiminin 2020’ye göre yüzde 30’a yakın seviyede büyüme göstereceği düşünüyoruz. 2021 yılında yeni eklenen üreticiler ile birlikte ülkemizde taşyünü üretimi yapan 10 fabrika bulunmakta olup toplam üretim kapasitesi 500 bin tonun üzerindedir. Bu kapasitenin 2020 yılında yüzde 50’nin üzerinde kullanılmış olup bu oran içerisinde yüzde 30’unun mantolama için üretilen taşyünü ısı yalıtım levhaları olduğunu düşünüyoruz. 

Yalıtım malzemesi/sistemi seçerken dikkat edilmesi gerekenler ve doğru ısı yalımı sisteminin getirileri nelerdir?

Dış cephelerde uygulanacak doğru bir ısı yalıtım sistemi ile enerji ve yakıt giderlerinde yaklaşık yarı yarıya tasarruf sağlayarak hem ülke ekonomisine hem de kişisel tasarrufunuza katkı sağlayabilirsiniz.
Isı yalıtım sisteminin performansı, kullanılan malzemenin kalitesi ve bu malzemelerin birbiri ile uyumu çok önemlidir. Bu performansı Avrupa ve Türkiye standartlarında belgeleyen sistemler hem enerji tasarrufunu hem de uzun yıllar dayanıklılığı sağlar. Isı yalıtım levhalarının en önemli özelliği ısı yalıtım performansıdır. Taşyünü ısı yalıtım levhaları, diğer tüm ısı yalıtım levhaları gibi dış etkenlere açık alanlarda uygulanan ürünler olduğu için ürünün ideal mekanik dirençleri ve uygulama performansları da çok büyük önem taşımaktadır. 

Şirketinizin sektördeki konumundan bahsedebilir misiniz?

Betek ısı yalıtım sistemleri ve inşaat boyaları alanında sektöründe birçok ilki gerçekleştirerek her iki alanda da yıllardır lider ve sektöre yön veren konumda bulunuyor. Avrupa başta olmak üzere tüm dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek ürün ve üretim kalitesini her zaman en üst seviyede tutmak için yatırım ve çalışmalar yapmaktadır. Isı yalıtım sistemlerini oluşturan her ürün sayısız Ar-Ge çalışmaları ile ısı yalıtımda en yüksek performansı gösterecek şekilde Avrupa standartlarına uygun olarak üretilmektedir.

Bu alandaki yetkinliklerinizden ve sahip olunan belgeler hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Bu anlamda Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemi, Türkiye’de TS EN 13499 ve TS EN 13500 ısı yalıtım sistem standartlarına uygunluk belgesi ile Avrupa teknik onay kuruluşu ‘EOTA’ tarafından verilen ETAG 004 yaşlandırma testlerine uygun olarak üretilerek ETA belgesine sahiptir. Dünya standartlarında üretim yaparak, ısı yalıtım sisteminde taşyününe yeniden hayat veren Betek’in Taşyünü Üretim Tesisi, 75 bin metrekare alanda kurulu alanda 2019 yılı eylül ayında faaliyetlerine başladı. Fabrikamızda geniş makina parkurunun yanısıra briketleme tesisi de bulunmaktadır. Tüm atıklar geri dönüşümde ya da ilgili alanlarda kullanılmak üzere briketlere dönüştürülmektedir. 60 metre baca uzunluğu ile sıfır emisyon hedeflenmektedir.

Fabrikada üretilen ürün çeşitleri ve ayırt edici özellikleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Isı Yalıtım Sistemleri ürünleri birbirine uyumlu olarak aynı tesislerde üretilmekte ve test edilmektedir. Tüm tüketici ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde 4 farklı ısı yalıtım sistemi ile tüketicilerimize ulaşıyoruz. 

  • Dalmaçyalı İdeal Carbon Sistem (Üstün Isı Yalıtım Performansı)
  • Dalmaçyalı Stonewool Sistem (Üstün Isı ve Yangın Yalıtım Performansı)
  • Dalmaçyalı Double Carbon Sistem (Yüksek Isı Yalıtımı ve Darbe Dayanımı)
  • Dalmaçyalı Organic Sistem (Üstün Isı Yalıtımı ile Hızlı ve Pratik Uygulama)

Filli Boya gerçek bir ısı yalıtım üreticisidir. Dalmaçyalı Isı Yalıtım Sistemlerinin tüm ana bileşenleri Betek tesislerinde yüksek Betek standartlarında üretilmektedir. Ürünlerimizi sistem olarak tüketicilerimize sunarak uygulamaların ilgili teknik şartnamelere uygun olması durumunda 10 yıl Sistem Garantisi sunuyoruz.

Taşyünü yüzeyler için özel olarak geliştirilmiş olan Dalmaçyalı Stonewool Taşyünü Sistem ısı, ses ve yangın yalıtımında tüm ihtiyaçlara çözüm sunuyor. Düşük ısı iletkenlik değerine sahip Dalmaçyalı SW035 taşyünü ısı yalıtım levhası sayesinde mantolama için kullanılan 040 sınıfındaki standart taşyünlerine göre yüzde 10 daha fazla ısı yalıtım performansı sunuyor. Aynı zamanda özel lifli yapısı sayesinde mükemmel ses yalıtımı sağlıyor.  A1 yangına tepki sınıfı ile yönetmeliklere uygun şekilde tüm cephe sistemlerinde güvenle kullanılabiliyor.  

İdeal levha ölçülerine sahip olan Dalmaçyalı Stonewool SW035 Taşyünü Isı Yalıtım Levhası, daha hafif, daha kolay ve yüzde 15’e varan daha hızlı uygulama imkanı ile maliyet avantajıda sunuyor
Dalmaçyalı Stonewool Sistem içerisindeki tüm ürünler taşyünü yüzeyler için özel olarak geliştirilmiş birbiri ile tam uyumlu ve yüksek performansın yanı sıra sarfiyat ve uygulama açısından da avantaj sağlamaktadır.

Yeni ürün çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Sektörel gelişmeleri ve tüketici ihtiyaçlarını yakından takip ederek her yıl yeni Ar-Ge çalışmalarıyla yeni ürünler üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 2021 yılı içinde tüm ısı yalıtım sistemleri ile uyumlu olarak üretilen ve Binalarda Yangın Yönetmeliği’ne uygun şekilde uygulamalar için geliştirmiş olduğumuz Dalmaçyalı Stonewool Barrier Taşyünü Yangın Bariyeri ürünümüzün lansmanını gerçekleştirdik.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, 17:57
YORUM EKLE

Aldağ

TK Elevator

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını