banner1049
x

Başarısının sırrı doğruluktan ödün vermemek 

Mehmet Üşenmezbaş (95), iş dünyasında 75 yılı geride bırakmış Adana’nın önemli iş adamlarından biri. Uzun yıllar farklı sektörlerde imalat yapması ardından Adana’nın sıcağından yola çıkarak yaklaşık 30 yıl önce körüklü tente üretimi ile yeni bir başarıya imza atmış. Türkiye’nin dev markalarına çözüm sunan Üşenmez, bugün faal olarak dümenin başında durmasa da, iş disiplini ve ilkeleri ile firmanın temel gücünü sağlamaya devam ediyor. Mehmet Bey ve ekibi ile gerçekleştirdiğimiz röportajın ikinci kısmına buradan ulaşabilirsiniz.

Başarısının sırrı doğruluktan ödün vermemek 
EndüstrideAra5

Başarısının nedenini doğruluktan asla ödün vermemeyi gösteren Mehmet Üşenmezbaş ve bugün firmayı yöneten oğlu Mehmet Sait Üşenmezbaş, Mimar Manolya Yeşiltaş ile çalışmalarını konuştuk.  

Big Chefs Adana şubesinde hangi sistemleriniz kullanıldı?

Mehmet Sait Üşenmezbaş: Her projede yola çıktığınız fikri tecrübe ile harmanlayarak doğru sonuçlara ulaşmayı hedefliyoruz. Burada da ihtiyaçtan yola çıktık ve projenin ihtiyacına uygun en doğru çözümü müşterimizle birlikte kararlaştırarak sunduk. Birçok defa toplantı ve sunum gerçekleştirdik. Sistem tipinden ral koduna, kullanılacak kumaşın özelliğine kadar her detayı tek tek projenin özelinde planladık. Bu projede hareketli tente sistemimiz ve güneşi kontrol etmek amaçlı pencere tente sistemi kullanıldı. Sistemde daha önce Adana’da hiçbir yerde kullanılmayan kendinden dokulu ithal bir kumaş tercih ettik. Böylelikle iç mekan tasarımında bir bütünlük oluşturduk. Tek bir kompleks içerisinde beş farklı mekanı, her birinin kendi ihtiyaçlarına ve tasarımına uygun olacak şekilde çözümledik. Bu yaklaşımımızla yalnızca yurt içindeki değil İngiltere, Almanya, Hollanda,Libya,Kenya ,Portekiz,Katar, Arabistan, Irak, Azerbaycan, Amerika gibi ülkelerdeki projelere de hizmet veriyoruz. 

Almanya Düsseldorf’da hizmet veren yaşlı bakımevindeki çalışmanızı anlatır mısınız? 

Manolya Yeşiltaş: Bu projemizde her dairenin kullanımına özel alanlar tanımladık. Böylelikle kullanıcı komşularından bağımsız olarak bahçe keyfini istediği şekilde sürdürebilir oldu. Proje genelinde su tahliyesi çözümünde her sistem için ayrı çözümlemeler gerçekleştirilerek yaz-kış, güneşli /yağışlı havalarda konforlu kullanım alanları oluşturduk. Ürün mekanizmasına dâhil olan aydınlatma sisteminde bulunan ‘dimmer’ özelliği ile ışık seviyesi ihtiyaca göre ayarlanarak görsel konfor anlamında kullanıcılarımıza bir çözüm oldu. Bireysel yaşam alanı çerçevesinde kendilerine ev konforu sunmuş olduk.

Havuz alanlarına yönelik çözümleriniz neler?

Manolya Yeşiltaş: Müşterilerimizin talebine göre hareketli alüminyum tavan sistemi, katlamalı tente, yapısal çözümler bu alanlara çözüm sunuyoruz. Yazın çok fazla sıcak olması nedeniyle konfor amaçlı gölgeliğe ihtiyaç duyuluyor. 

Alleben Göleti projesindeki çalışmanızı anlatır mısınız?

Manolya Yeşiltaş: Gaziantep’de yer alan, yapay bir gölet olan Allenben Göleti, şehir insanının tüm mevsimlerde dinlenmek için sıklıkla tercih ettiği bir mekan. Göletin üzerindeki üç salın üzerine kullanıcıyı güneş, yağmur gibi dış etkenlere karşı koruyacak pergola imalatı yaptık. Membran tavandan oluşan sistem açılıp kapanılarak kontrol edilebiliyor. Ayrıca üzerindeki ışıklarla akşam mekana aydınlatma da sağlıyor. 

Kaktüs Park projesindeki çalışmanızı anlatır mısınız?

Manolya Yeşiltaş: Bir diğer önemi projemiz ise Adana’daki Kaktüs Park. Burada yaklaşık bin metrekarelik bir çalışma yaptık. Mekanizmanın ortada yer alması sebebiyle sistem sağ ve sol tarafa açılıp kapanabiliyor. İçeride şömine yer alıyor. Hem çatıdaki hem de cephedeki sistem kontrol edilerek içerisi havalanabiliyor ve dört mevsim kullanılabiliyor. 

Onbaşılar Kebap projesindeki çalışmanızı anlatır mısınız?

Manolya Yeşiltaş: Göl kenarında Adana’nın en yüksek tepesinde yer alan Onbaşılar Kebap mekanında farklı eğilimlere sahip dört teras bulunuyor. Mekanın ihtiyacına uygun bir çözüm sunduk. Buradaki katlamalı tente sisteminde doğal gaz hattı, ısıtma ve soğutma sistemleri yer alıyor aynı zamanda müzik sistemlerine de entegre edilerek mekanın tüm ihtiyaçları çözümlenmiştir. Projenin göle bakan kısmında giyotinli camlar kullandık. Burada göl manzarasını kesmemek için giyotinli camları alışılmışın dışında 5x3 metre ölçülerinde çalıştık. 

Son yıllarda insanlar daha fazla doğa ile bütünleşmek istiyor. Bu durum sektörünüzü nasıl etkiledi?

Manolya Yeşiltaş: Söylediğiniz gibi insanlar artık ev, ofis ya da kafede dört mevsim açık alanda vakit geçirmek istiyor. Güneş, rüzgar, yağmur gibi hava şartlarından korunarak vakit geçirmek için de tente sistemlerine ihtiyaç doğuyor. Bu ve sigaranın kapalı alanlarda yasaklanması sektöre olan talebi artırıyor. Yasa üzerinde değişikler devam ediyor tabii. Bu alandaki ihtiyaç hiçbir zaman bitmeyecektir; çünkü insanlar konforlu alanlarda vakit geçirmeyi seviyor. 

Önümüzdeki süreçte neyi hedefliyorsunuz?

Manolya Yeşiltaş: Geçmişte olduğu gibi yarın da kalitemizden ödün vermeden hem yurt içinde hem de yurt dışında ses getiren projelerimizi yapmaya devam etmek istiyoruz. Projelerimizde ihtiyaçtan yola çıkarak çözümler sunmamız nedeniyle müşteri memnuniyetini her zaman sağladık. Kullanımdan kaynaklı sorunlarda ise müşterilerimize hızlı dönüş yapıyoruz. Öte yandan sektörde ne yazık ki merdiven altı üretim yapan firmalar işin kalitesini düşürüyor. Haksız rekabetin önüne geçmek adına bu durumun kontrol edilmesini ve önüne geçilmesini istiyoruz. 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2020, 18:23
YORUM EKLE

KRC ELEKTRO

Peri

Dergiler