banner1339
x

Başar Elektromekanik'ten iskele kalıp sektörüne özel çözümler

Başar Elektromekanik üretimini yaptığı kaynak makinası ve otomasyonu ile iskele ve kalıp sektörüne katma değer sağlıyor. 

Başar Elektromekanik'ten iskele kalıp sektörüne özel çözümler
Robot Zirvesi

Üretim gücünü, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyerek ve kendi işlerine uyum sağlayarak elde eden Başar Elektromekanik, kalitesiyle iskele ve kalıp sektörün en önemli çözüm ortakları arasında yer alıyor. Yaptığı çalışmalarla partnerlerinin iş gücünü kolaylaştırmayı, hızlandırmayı ve daha az maliyetle kaliteli ürünler elde etmesini sağlamaya odaklanan markanın çalışmalarını, Şirket Ortağı Elektrik Mühendisi Rıza Ötenbülbül ile konuştuk. 
Çalışmalarının genelde iki yönden yürüdüğünü, birincisinin müşteri istemlerine yanıt verebilecek özgün çözümler üretmek ikincisinin ise Ar-Ge çalışmaları ile yapılmamış ancak yapılırsa satılacak çözümleri üretmek olduğunu açıklayan Ötenbülbül, “Bu ikinci yönden bakıldığında hemen hemen her yıl yeni bir makine üretmek ve sürekliliğini sağlamak hedefimizdir. Üretim gücümüzü öncelikle belirleyen, özgün tasarım makinalarımızın konusunda önde gelen firmalarca kabul görmesi ve 35 yıldan bu yana bunca ekonomik krize karşın çok sevdiğimiz işimiz olan makine üretimine aşkla devam etmemizdir. Otomotiv, beyaz eşya, enerji, ısıtma –soğutma “ve bilcümle sanayi kollarının” tümünde çalışan makinalarımız işimizin göstergesidir. İnanırız ki kesilen her metal mutlaka birleştirilecektir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen etkenlerden biri de metal üretimidir.” Diyor.

KARTEZYEN ROBOTİK KAYNAK MAKİNESİ İLE MAKSİMUM VERİMLİLİK

İskele ve kalıp sektörüne sundukları çözümler hakkında bilgi veren Ötenbülbül, bu sektöre kaynak makinası ve otomasyonu üreterek hizmet verdiklerini açıklıyor. Bu sektörde ürünler üzerindeki katma değerin çok az olmasına işaret eten Ötenbülbül, çok hızlı ve kaliteden ödün vermeden üretim yapmanın sektörde zorunlu olduğunu, Başar Elektromekanik olarak bu sektöre yatırım maliyeti düşük, kullanımı kolay ve garantili makinalarla hizmet verdiklerini açıklıyor. Bu çözümleri arasında yer alan en önemli makinelerden biri olan kartezyen robotik kaynak makinelerinin avantajlarına dikkat çeken Ötenbülbül; Kartezyen robotik kaynak makinası diğer makinalar gibi bir iş geliştirme projemiz olarak ortaya çıktı. Burada hızlı, ekonomik ve yerli bir makineyle sorunun halledilmesi gerekiliyordu. Hızlı üretim için dört kaynak makinası çalışması gerekliydi. Bu dört robot ve kalıpları yüksek bir yatırım maliyetini gerekli kılıyordu. Başar Elektromekanik olarak burada müşteriye sunduğumuz çözüm ise Kartezyen olarak çalışan eksenlere sahip yarı robotik oldu. Öncelikle bir prototip ürettik, ardından iskele kalıp sektöründe faaliyet gösteren bir firma bu makineyi satın aldı. Bu makineden memnun kalması sebebiyle hemen ardından bir makine daha sipariş etti. Anladık ki iyi bir iş geliştirmiş oluyoruz.” Dedi. Ötenbülbül, kartezyen robotik kaynak makinalarının Türkiye’nin yanı sıra Rusya’da, Suudi Arabistan’da, Mısır’da da H tipi ağır yük iskelesi ve cephe iskelesi üretiminde başarı ile kullanıldığını vurguladı.  Ötenbülbül, kalasın yapı işlerinde zor koşullarda çalışanların üzerinde çalıştıkları iskele sistemlerinin en önemli parçası olduğunun altını çizerek “Artık ahşap parçalarını çivi ile birleştirmek, bunun üzerinde çalışmak iş güvenliği açısından çok tehlikeli. Metal kalaslar çok kez kullanıldığı için ve daha sağlam olduğu için ekonomik ve güvenli. Ancak bu ürünün de kaynak işlerinin çok iyi kaliteli ve hızlı yapılması gerekiyor.” diyerek Kalas Kaynak makinalarını iki kalıpla ve bir çalışanla kullanıldığı ı açıklıyor. Ötenbülbül, birinci kalıbın üzerine yerleştirilen parçaların kaynaklanırken ikinci kalıp boşaltılıp yeniden yerleştirildiğini, bu yöntemin kabul edilebilir bir kaynak kalitesi sağladığını, aynı zamanda üretim hızını da yükselttiğini aktarıyor. 

Başar Elektromekanik olarak iskele kalıp sektöründe robot dışında robotsuz çözülebilecek işler için de mutlaka bir çözümlerinin olduğunu ifade eden Ötenbülbül, bazı makinalarının hem maliyet hem iş hızı bakımından robotla yarışabilir durumda olduğunun altını çiziyor.  Satış öncesi iş analizinde müşterileriyle mutlaka görüştüklerini belirten Ötenbülbül, eğer parça üzerinde gerçekten bir robotik çözüm gerekiyorsa bunu açıklayarak hatalı yatırımı da önlemiş olduklarını ifade ederek bunun ülke için çok önemli olduğunu ve de kendilerini saygın bir konumda tuttuğunu açıklıyor. 


 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 17:31
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını