banner1013
x

BAKIMI YAPILMAYAN KLİMALAR SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR!

Klima bakımı için uzmanlar uyarıyor! Klimaların hayat konforumuzu artırdığını ancak gerekli periyodik bakım ve özel temizlikleri yapılmadığı takdirde sağlığımızı tehdit eder duruma geldiğini belirten Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Engin Aktaş, güvenli klima kullanımının tek yolunun, düzenli klima temizliği olduğunu söylüyor

BAKIMI YAPILMAYAN KLİMALAR SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR!
EndüstrideAra4

Kış mevsiminde ısınmak, yazları serinlemek için kullandığımız klimalarla ilgili uyarılarda bulunan uzmanlar, sağlıklı klima kullanımında bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Engin Aktaş, klimaların hayat konforumuzu artırdığını ancak gerekli periyodik bakım ve özel temizlikleri yapılmadığı takdirde sağlığımızı tehdit eder duruma geldiğinin altını çiziyor.

DR. ENGİN AKTAŞ: GÜVENLİ KLİMA KULLANIMININ TEK YOLU, DÜZENLİ TEMİZLİK

“Güvenli klima kullanımının tek yolu, klimanızın düzenli temizliğinin yapılmasıdır” diyen Dr. Engin Aktaş, bunu şöyle açıklıyor: “Temizlenmeyen klimalarda üreyen küf mantarları, her çalıştırıldığında ortama dağılarak solunum yoluyla vücudumuza girer. Bunun sonucu olarak alerjik burun, sinüs hastalıkları, alerjik astım, daha çok farenjit gibi boğaz enfeksiyonları ve özellikle çocuklarda kuru öksürük ve bazen nefes darlığıyla seyreden alt hava yolu hastalıkları geliştirebilir. Uygun temizliği yapılmayan klimalarda üreyen bir başka mikroorganizma da bakterilerdir. Bu bakteriler boğaz, sinüs ve akciğerlerde enfeksiyon yaratabilir ama özellikle klima ortamında üreyebilen legionella pneumophila olarak adlandırılan bakterinin neden olduğu Lejyoner Hastalığı, akciğerde zatürreye neden olur ve oldukça ciddi seyreden bir hastalıktır. Klimanın rutin temizlik ve bakımı yapılarak bu risklerin önüne geçilebilir.”

DR. FATMA SUNGUR TOKSOY: TÜBERKÜLOZ GİBİ BULAŞI HASTALIKLAR GELİŞEBİLİR

Klimaların temizliği iyi yapılmazsa ve iyi dezenfekte edilmezse lejyoner hastalığına sebep olan legionella pneumophila ve başka bakterilerin gelişebileceğiniz söyleyen Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Fatma Sungur Toksoy, alerjik hastalıklara ek olarak viral üst solunum yollarında artış, tüberküloz gibi bulaşı hastalıkların gelişebileceğine dikkat çekiyor.

DAİKİN’İN “FLASH STREAMER” TEKNOLOJİSİ İLE ÜRETİLMİŞ OLAN PATENTLİ TEKNOLOJİLERİ, HAVAYI TEMİZLER! 

Sağlıklı bir iç ortam için “doğru hava hareketi”nin önemini vurgulayan Daikin uzmanları, pandemi sürecini de dikkate alarak virüs ve bakterilere karşı alınabilecek tedbirler arasında mekanların sık sık havalandırılması gerektiğine dikkat çekiyor. Daikin uzmanları, pencere açılarak havalandırma yapılamadığı takdirde sürdürülebilir taze hava sağlayan cihazlar yardımıyla havalandırılma yapılmasının, klima bakımlarının gerekliliğinin altını çiziyor. Daikin’in “flash streamer” teknolojisi ile üretilmiş olan  patentli özel filtre ve hava temizleme teknolojilerinin havadaki partikülleri yüzde 99,9 oranında temizleyebildiğini vurguluyorlar. 

BAKIMLAR MUTLAKA UZMAN YETKİLİ SERVİSLER TARAFINDAN YAPILMALI!

Ev veya ofislerdeki klimaların yılda en az 1 kez bakımının yapılmasının, cihazların performansı ve enerji tasarrufu açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Daikin uzmanları, bakımların uzman yetkili servisler tarafından yapılması gerektiğinin de altını çiziyor. Klimaların yılda en az 1 kere rutin bakımının yapılması, cihazın verimli şekilde çalışmasına olanak verirken bir dizi avantajı da beraberinde getiriyor. Filtresi tıkalı klimaların performansının düştüğünü söyleyen Daikin uzmanları, böyle bir durumda cihazın kullandığı elektrikle doğru orantılı olarak ısıtma/soğutma yapamayacağını, bunun da yüksek elektrik faturası anlamına geldiğini belirtiyor. Uzman yetkili servislerce sağlanan klima bakımları hem cihazların ömrünü uzatıyor hem de enerji tasarrufu açısından büyük avantajlar sağlıyor.

DÜNYADA HAVA TEMİZLEME İLE TAZE HAVA SEÇENEĞİNİ BİRLİKTE SUNAN TEK KLİMA, URURU SARARA

Daikin Türkiye Satış Danışmanlık Departman Müdürü Turgay Yay, Daikin ürünlerinde kullanılan filtreler ve Ar-Ge çalışmaları hakkında şu bilgileri veriyor: “Daikin Ar-Ge ekibi, uzun yıllardır satış ekibimiz aracılığıyla bizlere gelen müşteri taleplerini ve geri bildirimlerini baz alarak ileri teknolojilerle sürekli çözüm üretiyor ve geliştirmeler yapıyor. Örneğin; evlerdeki Daikin cihazlarında 2 kademeli filtremiz var. Bunlar titanyum apatit ve flash stream teknolojileri. Oldukça gelişmiş filtrasyon prosesi sayesinde havayla taşınan yüzde 99’a varan ba kteri, mantar, küf gibi askıdaki partikülleri tutuyor ve gideriyorlar. Flash stream teknolojisi, evde ve ofislerde kullandığımız hava temizleme cihazlarımızda yaygın olarak kullandığımız filtre kademesi. Virüsler ona yönleniyor, o da hapsediyor. Ürünlerimizde akıllı göz sistemlerimiz var. Bu sistem ile oda içerisindeki hava dağılımı insanların üzerine üflenmiyor; insanların üzerinden dolaylı olarak geçiyor. Daha konforlu bir hava ile klimatize edilmiş oluyorlar. Varlık sensörümüz, içeride kimse yoksa klimayı bekleme konumunda çalıştırıyor. Nem konusunda Ururu Sarara klimalarımız çok gelişmiş. Dünyada hava temizleme teknolojisi ile taze hava seçeneğini bir arada sunabilen tek klima. Cihaz hem taze hava veriyor hem de oda içinde virüs seyreltisini azaltıyor. Bu özellikler birçok ticari klimamızda da var. Elbette pandemi süreciyle birlikte hem cihazlar hem sistemler yeni teknolojilerle geliştirmeye devam ediyor. Biz Daikin olarak ürün gamı çok geniş olan markalardan biriyiz. Bu anlamda Ar-Ge’miz sektöre de yön verecek geliştirmeler yapmaya devam edecek.”
 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2021, 04:12
YORUM EKLE

Daikin

Siemens

Dergiler