ATIĞA ERİŞİMİN ENGELLENMESİ İHRACATI DURDURUR!

PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, atığa erişiminin engellenmesinin Türk plastik sektörünün de 2 milyar doların üzerinde ihracat yaptığı AB’ne ihracatının durmasına sebep olacağını söyledi.

ATIĞA ERİŞİMİN ENGELLENMESİ İHRACATI DURDURUR!
Robot Zirvesi

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, Türkiye plastik sanayinin ikincil ham maddeye erişiminde tek yol olan atık ithalatında, yasaklamadan ziyade denetlemenin artırılması yoluna gidilmesinin olduğunun altını çizdi. 
Türk plastik geri dönüşüm sektörünün, ihracatçının bu artan talebini şimdilik karşıladığına değinen Gülsün, Türkiye'de geri dönüşüm sürecinin istenilen düzeyde olmaması nedeniyle sektörün, ithal ettiği atıkları geri dönüştürerek ikincil ham madde haline getirdiğinin altını çizidi.

"SIFIK ATIK İÇİN GERİ DÖNÜŞÜM SİSTEMİ KORUNMALIDIR"

Gülsün, mevzuat gereğicce ikincil ham madde ithalatının yasak olmasına işaret ederek geri dönüşüm sektörünün ham maddesi olan atığa erişiminin engellenmesinin Türk plastik sektörünün de 2 milyar doların üzerinde ihracat yaptığı AB pazarlarına ihracatının durması anlamına geleceğinin altını çizdi ve sıfır atığın sağlanabilmesi için mutlaka toplama ve ayrıştırma sisteminin geliştirilmesinin ve geri dönüşüm sisteminin korunmasının gerektiğini önemle vurguladı. (aa)
 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020, 10:52
YORUM EKLE

Sensörmatik

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını