ARTAŞ İNŞAAT: “İKİ ÖNEMLİ PROJEYİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

ARTAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, "2022 yılı yeni projelere odaklanacağımız bir yıl olacak." dedi.

ARTAŞ İNŞAAT: “İKİ ÖNEMLİ PROJEYİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”
Robot Zirvesi

ARTAŞ İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 2022 yılının yeni projelere odaklanacakları bir yıl olacağını ifade ederek "Avrupa Konutları” markamızla Bağcılar’da “Yenimahalle”, Ayazağa bölgesinde de “Saklıvadi” projemizi hayata geçireceğiz." ifadelerini kullandı.

Emtia fiyatlarındaki artışların proje maliyetlerini yükseltse de; ülke dinamiklerine güvendiklerini ve yatırımlara devam ettiklerini söyleyen Çetinsaya ile 2021 yılı sonuçlarını, 2022 hedeflerini ve yeni projelerini konuştuk. 

2021 yılını konut sektörü açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Küresel pandeminin başladığı 2020 yılı ve etkilerinin devam ettiği 2021 yılı kısıtlamalar, karantina süreçleri ve ekonomik daralmalarla geçti. Birçok sektörde, özellikle tedarik zincirlerinde büyük sıkıntılar yaşandı. Covid-19’a karşı aşının bulunması ve ülkelerce aşı takviminin uygulanması piyasalarda yaşanan belirsizliği dağıttı. Ticari çarkların yeniden dönmesiyle birlikte şimdilerde 2022 yılına daha da umutla bakar olduk.

TÜİK, 2021 yılının Ocak-Kasım aylarını kapsayan 11 aylık dönemde Türkiye’de satılan konut sayısının 1 milyon 265 bin 353 olduğunu açıkladı. Aralık ayı verilerinin gelmesiyle birlikte bu yılı 1 milyon 400 bin bandında güzel bir tablo ile kapatacağımızı öngörüyoruz. Ayrıca bu tablo konut yatırımının ne kadar güvenli bir liman olduğunun; ne kadar yüksek prim ve yatırım potansiyeli taşıdığının kanıtı niteliğindedir.  

İnsanların konuta gösterdiği ilginin en büyük sebeplerinden biri de son 20 yılda yakaladığımız ekonomik büyüme ivmesi ve geleceğe dönük ülkemizin taşıdığı potansiyeldir. Merkez Bankası’nın faizleri indirmesinin ardından kamu bankaları, sıfır konutlar için kredi faiz oranlarını 1 milyon TL altı tutarda 1,20'ye düşürdü. Önümüzdeki dönemde gayrimenkul yatırımcılarının piyasayı canlandıracak daha güçlü adımlar atacaklarını ümit ediyorum. 

Emtia fiyatlarındaki artış proje maliyetlerimizi yükseltse de bizler; ülkemizin dinamiklerine güvendik ve yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Projelerinizdeki son durum nedir? 

Avrupa Konutları markalı projelerimizden Atakent 4’ün B ve C etaplarını bu yıl teslim ettik. Yamanevler’in 2. etabının teslimatını da çok yakın bir zamanda gerçekleştireceğiz. Çamlıvadi projemizde ise inşa çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.


Ayrıca, güçlü ortaklık yapısıyla kısa süre önce kamuoyuna duyurduğumuz 4 milyar TL yatırım bedeline sahip Tema İstanbul 2 ve Tema World projemiz büyük ses getirdi. 
Son yıllarda satış ofislerinde görülmeyen ilgi Tema İstanbul 2 satış ofisinde yaşandı ve ortaya çıkan tablo yatırımcının Türkiye ekonomisine güveninin yansıması olarak değerlendirildi. 

Turizm yatırımlarınızda son durum nedir? 

Artaş Grubu olarak bu yıl turizm yatırımlarımızı da sürdürdük. 13 milyon dolar yatırım bedeline sahip Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinden Kayseri – Erciyes’ te 2200 metre irtifada konumlanan Radisson Blu Hotel Mount’u turizme kazandırdık. Kayak sporunu seven tatilciler otelimize büyük ilgi gösterdi ve kısa sürede otelimiz yüksek doluluk oranına ulaştı.

Bu yıl hangi projeleri hayata geçireceksiniz? 

2022 yılı yeni projelere odaklanacağımız bir yıl olacak. “Avrupa Konutları” markamızla Bağcılar’da “Yenimahalle”, Ayazağa bölgesinde de “Saklıvadi” projemizi hayata geçireceğiz. 
Ülkemize, sektöre ve geleceğe olan güvenimiz tam. Artaş Grubu olarak bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin kalkınması için; çalışmaya, üretmeye ve istihdam sağlamaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. 


 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2022, 15:12
YORUM EKLE

Sensörmatik

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını