banner1339
x

Ar-Ge ve inovasyon alanındaki yatırımlara ağırlık verecek

Yıllık bütçelerinin yaklaşık yüzde 5’ini Ar-Ge’ye ayırarak, yeni teknolojilerin ve yenilikçi ürünlerin sektörle buluşturulması konusunda aktif rol oynadıklarını belirten Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici, bu yıl da Ar-Ge ve inovasyon alanındaki yatırımlara ağırlık vereceklerini açıklıyor.

Ar-Ge ve inovasyon alanındaki yatırımlara ağırlık verecek
Enerji Zirvesi

İnovatif sistemleri ile sektörün köklü markaları arasında yer alan Saray Alüminyum, geçtiğimiz yıl da büyüme trendindeki istikrarını sürdürdü. Yurt içindeki prestijli projelerin yanı sıra yurt dışında da tercih edilen markanın bu yılki hedeflerini, Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici ile konuştuk. 

Şirketiniz ve sektörünüz açısından 2019 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Saray Alüminyum olarak 40 yıldır inşaat sektörüne yönelik alüminyum kapı, pencere, cephe ve küpeşte sistemleri, alüminyum kompozit panel, PVC kapı ve pencere sistemleri, panjur ve kepenk sistemleri üretiyoruz. İstanbul Güneşli ve Tekirdağ Çerkezköy’de bulunan, yaklaşık 100 bin m² kapalı alana sahip yüksek kaliteli üretim tesislerinde yılda 3,5 milyon metrekare alüminyum kompozit panel, 30 bin ton alüminyum profil, 20 bin ton PVC profil üreten firmamız, yaklaşık 450’ye kişiye istihdam sağlıyor. 
Ülke ekonomisine sağladığı katkıyı her geçen yıl arttıran alüminyum sektörü, son 10 yılda gerçekleşen yıllık ortalama yüzde 10 büyüme ile Türkiye’nin önde gelen sektörlerinden birini teşkil ediyor. Biz de sektörün öncü kuruluşlarından biri olarak, toplam satış ve ciromuzun yaklaşık yüzde 50’sini ihracattan elde ediyoruz. 2018 yılını 685 milyon TL ciro ve yüzde 22 büyümeyle kapatmıştık. 2019’da da büyüme trendindeki istikrarımızı sürdürdük. 

2020 yılında hangi konulara odaklanacaksınız? Hedefleriniz nelerdir? 

Dünya alüminyum sektörü son 15 yılda yüzde 4,4 büyüme kaydederek, 90 milyon tonluk tüketim seviyesine ulaştı. Sektörel araştırmalar, ‘geleceğin metali’ olarak nitelendirilen ve karbon salımını ciddi oranda düşüren alüminyumun kullanım miktarının 2025 yılına kadar 800 bin tona çıkacağı öngörüyor. Yıllık kişi başı 12,5 kg alüminyum tüketimi ile dünya ortalamasının üstünde yer alan Türkiye de bu alandaki istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Çatı-cephe kaplama, kapı-pencere, merdiven, iskele ve sera yapımında kullanılan alüminyum malzeme, inşaat sektöründe yüksek kullanım oranına sahip bulunuyor. 2019 itibarıyla yeniden canlanmaya başlayan inşaat sektörüne paralel olarak alüminyuma olan talebin artacağını söyleyebiliriz. 

Mimari cephe uygulamalarında kullanılan alüminyum ürünlerin neredeyse tamamı ileri teknoloji ile üretilen, katma değeri yüksek tasarımlardan oluşuyor. Saray Alümiyum olarak sektörün gelişimi için katma değeri artıran çalışmaların önemini biliyor, yıllık bütçemizin yaklaşık yüzde 5’ini Ar-Ge’ye ayırarak, yeni teknolojilerin ve yenilikçi ürünlerin sektörle buluşturulması konusunda aktif rol oynuyoruz. Bu yıl da Ar-Ge ve inovasyon alanındaki yatırımlara ağırlık vereceğiz. Şirketimizin Ar-Ge çalışmalarını oluşturan konuların başında, inovatif ürünler geliştirerek daha önce karşılanamayan ihtiyaçlara cevap vermek, yeni ve performansı artırılmış ürünlerle müşteri memnuniyetini artırmak bulunuyor. Bunların yanı sıra yeni pazarlama yöntemleri geliştirmek ve geliştirilen ürünün ticarileştirilerek pazara yayılmasını sağlamak da temel hedeflerimiz arasında yer alıyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2020, 18:06
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını