AR-GE ÇALIŞMALARINDA VERİMLİLİĞE ODAKLANDI

İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri’nin Pazarlama Direktörü Bilgi Akkaya, 2021 yıllarında pazara sunmayı planladıkları Ar-Ge merkezlerinde tasarımlarında son aşamasına gelmiş enerji tasarrufu ile verimliliği yüksek yeni ürünlerinin bulunduğunu açıklıyor.

AR-GE ÇALIŞMALARINDA VERİMLİLİĞE ODAKLANDI
Endüstrideara

İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri’nin başarı hikayesini öğrenebilir miyiz?

Şirketimiz 1991 yılında bir taahhüt şirketi olarak faaliyetine başladı. Altı yıl sonra, 1997 yılında yönümüzü, cihaz üretimine çevirdik ve ilk soğuk depo cihazlarımızı ürettik. Sonrasında paket hijyenik kliması, paket havuz nem alma kliması; 1999 yılında çatı tipi klima ve 2001 yılında ise hassas kontrollü klima üretimine başladık. Özetle sektörde iklimlendirme tarafındayız, ancak paket tamamlamak adına havalandırma cihazlarını da üretiyoruz. Üretimini gerçekleştirdiğimiz bu cihazları, iç pazar ve dış pazarın kullanımına sunuyoruz. Cihazlarımız, konutlar dışında her mekanda kullanıldığı için geniş bir müşteri kitlesine hitap ediyoruz. İç pazarda güçlü bir oyuncuyuz. Dış pazarda ise Avrupa ülkeleri olmak üzere 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz ve ihracat pazarımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Başarımızın en önemli nedeni, 2004 yılından beri Ar-Ge projeleri üretiyor olmamız. 2016 yılında oluşturduğumuz Teknoloji Transfer Ofisimizi, kısa sürede AR-Ge Merkezine dönüştürdük. İmbat ailesi olarak sürekli yüksek verimli, özgün tasarımlı, yenilikçi cihazlar tasarladık ve ticarileştirdik. Hala yurt içinde ve yurt dışında oluşmuş güçlü partnerlerimizin talepleriyle de cihaz tasarlamaya devam ederken, kendi yenilikçi projelerimizle ilgili de çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı, her zaman sertifikasyon ile destekliyoruz tabii ki. Örneğin çatı tipi klimalarımızla bilinen global markaların yanı sıra Eurovent sertifikasını alan dünyadaki yedinci; ülkemizde ise Türkiye’deki tamamen yerli tasarımı gerçekleştiren ilk firmayız. Bununla birlikte cihazlarımız, A ve B enerji sınıfına sahiptir ve halen dünyada 13 firma bu belgeye sahip. 

2021 yılında hangi konulara odaklanacaksınız, planlarınız neler?

Öncelikle gelecek yılın ilk çeyreğinden sonra pandeminin etkilerinin azalmasıyla hareket kabiliyetimizin daha fazla olacağını ve dolayısıyla daha fazla projeye ulaşabilir olacağımızı umut ediyoruz. Yurt içinde kadromuzu genişletiyoruz ve daha fazla işe odaklanmayı planlıyoruz. 2020 yılında pazarlama departmanımız, özellikle proje firmaları ve yatırım firmalarına odaklanarak sıkı bir proje taraması yaptı. Bu bilgileri de kullanarak projelerde daha seçici ve verimli çalışabileceğiz. Yurt dışında ise mevcut müşterilerimiz ile güçlü olduğumuz pazarlardaki etkinliğimizi daha da arttırmak istiyoruz. Ayrıca yeni pazarlarda var olmak için stratejiler geliştiriyoruz. Bunlarla birlikte şu an önümüzdeki üç yıl, beş yıl sonrası için pazara yeni ürünler hazırlamakla meşgulüz. Mevcut ürünlerimize ilave olarak 2021 yıllarında pazara sunmayı planladığımız; Ar-Ge merkezimizde tasarımlarında son aşamasına gelmiş enerji tasarrufu ile verimliliği yüksek yeni ürünlerimiz bulunmakta. Bu ürünlerimizden üç tanesi TÜBİTAK-TEYDEP tarafından desteklenmeye uygun bulunmuş olan Ar-Ge ve İnovasyon Projeleri kapsamında da destekleniyor. 2021 yılında ürün gamımıza katılacak yeni nesil ve yüksek verimli çatı tipi klima (rooftop), su soğutma grubu (chiller) ve hassas kontrollü (close control) klimalarımıza yönelik birçok yeniliğimiz olacak. Önemsediğimiz bir başka önemli konu da ihracatsı konumunda olduğumuz Avrupa’da 2021’de, ülkemizde ise 2025’te uygulamaya geçilecek olan yeni gaz protokolü. İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri olarak F-gaz regülasyonuna uygun yeni gazlar ile çalışmaya hazır durumdayız. Tüm bu yenilikçi çalışmalarımızla amacımız uzun yıllardır ürettiğimiz nitelikli ürünlerimiz yanında gelişen ve değişen pazarın dinamiklerine uygun yeni ürünleri ile sektörümüzün gündeminde olmaya devam etmek. İmbat olarak bugün de ithal markaların oldukça aktif ve ağırlıklı olduğu bir pazarda, sektörün önemli oyuncularından biri olarak güçlenerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. İstikrarlı bir çalışkanlıkla, daha iyi teknolojilerle daha yaşanabilir bir çevre için neredeyse 30 yıldır çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2021, 10:43
YORUM EKLE

Aldağ

Vefa

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını