ALDAĞ GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ FABRİKASINI İKLİMLENDİRECEK

Kalyon Holding tarafından kurulan, Türkiye’nin ilk tam entegre güneş enerjisi paneli fabrikasında ALDAĞ Klima Santralleri ve Isı Geri Kazanım Cihazları tercih edildi.

ALDAĞ GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ FABRİKASINI İKLİMLENDİRECEK
Enerji Zirvesi

YELİZ YİRMİBEŞ - Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş., tarafından Ankara Başkent Organize Sanayi’de inşa edilen, üretim birimleri ve yardımcı tesisler ile birlikte toplam 80.000 m² kapalı alana sahip entegre güneş paneli tesisi, PV panel üretiminin entegre olarak tek çatı altında toplandığı tek tesis olma özelliğine sahip. Yıllık 500 MW fotovoltaik modül üretimi kapasitesine sahip tesis, Türkiye'nin ilk, Avrupa ve Orta Doğu'nun tek entegre güneş paneli tesisi olarak 19 Ağustos’ta hizmete girdi. Yatırım tutarı 400 milyon doları bulan tesis gerçekleştireceği üretimle her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatını önleyecek. Tesiste üretilen panellerin yerlilik oranı yüzde 70'in üzerinde olacak. Bu tesiste güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi için bir Ar-Ge merkezi kurulacak ve bu merkezde 100 araştırmacı faaliyet gösterecek. Ar-Ge Merkezi'ne 10 yılda yaklaşık 90 milyon dolar kaynak aktarılacak.

ÇÖZÜMLERİ İLE VERİMLİLİĞİ ARTTIRACAK

Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımları arasında önemli bir yere sahip olan tesiste Aldağ A.Ş.’nin klima santrali, ısı geri kazanım cihazları ve sıcak hava apareyleri hizmet verecek. 
Hiçbir şekilde kaynaklı birleştirme yapılmadığı için gövde iç yüzeyleri tamamen pürüzsüz, yıkama, silme kolaylığına sahip, EUROVENT belgeli 13.000 m3 kapasiteli klima santrali, tesisin çevresel duyarlılıklarını hassasiyetle gözetiyor.

ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR

Aldağ A.Ş.’nin kanal tipi, elektrikli ısıtıcılı ve modbus protokolü ile uyumlu ısı geri kazanım cihazları, yüzde 70 verimlilikteki ısı eşanjörü ile yüzde 30 enerji tasarrufu gerçekleştirir. Bu tesiste kullanılacak sıcak hava apareyleri, bakır boru alüminyum kanatlı, yüksek verimli ısıtıcı bataryalara sahiptir. Sessiz ve güvenli çalışan fanı, 230 V 50 Hz şebekeden beslenir. Bu fan grubu ile yüzde 40 enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 16:31
YORUM EKLE

Legend Art

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını