banner1339
x

ALDAĞ A.Ş. ISK SODEX’de inovatif çözümlerini tanıttı

ALDAĞ A.Ş., 2-5 Ekim'de Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ISK-Sodex İstanbul 2019 Fuarı’nda geniş ürün gamını sergiledi. Fuara büyük destek veren ALDAĞ A.Ş., etkinlikleri ve inovatif ürünleriyle ilgi odağı oldu.

ALDAĞ A.Ş. ISK SODEX’de inovatif çözümlerini tanıttı
Endüstri 40 Zirvesi

İklimlendirme sektörünün en büyük buluşma noktası olan ISK-Sodex İstanbul 2019 Fuarı’nda yer alan ALDAĞ A.Ş. yenilikçi ürünlerini sektör profesyonelleriyle buluşturdu. Fuarda gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi veren ALDAĞ A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Rebii Dağoğlu, “Bu tür organizasyonları gerçekleştirmek her dönemde zordur. Hele ki içinde bulunduğumuz dönemde biraz daha zor. Dolayısıyla bu dönemde sorumluluk almak elbette ki bize düştü. Asli görevlerini yerine getirmeyen kurumlar var olduğu sürece bireysel inisiyatifler her zaman sorumluluğu üstlenmek durumunda. Bu bağlamda ISK SODEX bu sene de olanca çabamızın neticesinde tam bir bayram havasında geçti. Sektörün tüm paydaşlarının bir araya geldiği, karşılıklı fikir alışverişinde bulunduğu sosyalleşme ortamının yaratıldığı sektörün en büyük organizasyonuna yakışır bir atmosferde gerçekleşti.” dedi.
ISK-Sodex İstanbul 2019 Fuarı’na 650 m2 stant alanlarında boy gösterdiklerini, bununla birlikte geçen seneki ana iskelete bazı ufak ayrıntılar da eklediklerini belirten Dağoğlu, biraz daha ekolojik bir ortam yarattıklarını vurguladı. Konsept itibariyle yine Türkiye’nin sayılı fuar stantlarından birisini daha ortaya çıkarttıklarını ifade eden Dağoğlu, “Bununla birlikte Türkiye’nin ulusal TV kanalları, standımızdan üç gün boyunca canlı yayın yaptı ve bu vesileyle sektörümüzün fuarı Türkiye kamuoyunun gündemine taşınmış olduk. Ayrıca fuarın 3. günü ALDAĞ özel oturumunda düzenlenen seminerde ‘Mekanik Tesisatta Dijitalleşme’ konusu işlendi. TB1 sınıfı Klima Santralimizi ilk defa görücüye çıkardık. Bunların yanı sıra Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden Makine Mühendisliği bölümü öğrencilerini fuara getirdik. Öğrenciler burada hem seminerlerimizde izleyici olarak bulunup hem de bizimkinin yanında dilediği standı gezip sergilenen cihazlar ve firmalarla ilgili bilgi sahibi oldular. Belki de birçok üniversite öğrencisi bu vesileyle ilk defa sektörümüzle tanışmış oldu.” dedi.

“ALDAĞ A.Ş.’NİN AR-GE MERKEZİ OLMASI YALNIZCA MALUMUN İLANI”

Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında 5746 Sayılı Kanun’un, Türkiye’nin teknoloji yoğun üretiminin geliştirilmesi, bu doğrultuda Ar-Ge insan kaynaklarının güçlendirilmesi, kalite standartlarının yükseltilmesi ve uluslararası rekabetçiliğin artırılması, inovatif girişimciliğin teşvik edilmesi ve neticesinde ülkemize yabancı yatırımların, döviz girdisinin artırılması gibi amaçlara yönelik olarak yayımlanmasını hatırlatan Dağoğlu, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü tarafından alınan başvurular gerekli prosedürlerden ve denetimlerden geçirilerek sonlandırılmaya başlanmış olduğunu belirterek, ALDAĞ A.Ş.,’nin Ar-Ge Merkezi olma başvurusunun ardından gerekli işlemler ve denetimler yapılarak, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü tarafından belgelendirme işlemlerinin tamamlandığını müjdeledi.
Dağoğlu, Bakanlık tarafından Ar-Ge Merkezi belgelendirmesini almadan çok önce yazılım, donanım altyapısından insan kaynaklarına kadar, çok büyük bir yatırımla güçlendirdikleri Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi’lerinin, TB1 ısı köprüsüzlük sınıfında geliştirilen klima santralleri, ilk yerli EC fanlı fancoil cihazları gibi çok önemli başarılara imza atmasına dikkat çekti.
Dağoğlu, şimdi ise Türkiye iklimlendirme sektörünün belgelendirilmiş Ar-Ge Merkezi sahibi kuruluşu olarak, katma değeri yüksek yeni ürün ve teknolojiler geliştirerek, sektördeki öncü misyonlarını en iyi şekilde yerine getirmeye devam edeceklerini önemle vurguladı. Bu bağlamda değerlendirildiğinde Ar-Ge Merkezi statüsü kazanmış olmalarının sadece bürokratik bir süreç olmaktan ibaret olduğunu dile getiren Dağoğlu, fiiliyatta uzun zamanda yürütülen süreçlerin resmiyette de belgelendirilmesi meselesi olduğunu belirtti.

“YENİ FABRİKAMIZDA TB1 SINIFI YENİ SANTRALLERİMİZ İLE ÜRETİME DEVAM EDECEĞİZ”

ALDAĞ A.Ş. klima santrallerinin TB1 (Isı Köprüsüzlük)-T2 (Isı Geçirgenlik) sınıfına giren değerleri, Eurovent tarafından test edilerek belgelendirildiğini aktaran Dağoğlu, “Eurovent, EN 1886 standardına göre gerçekleştirdiği testler sonucu ALDAĞ A.Ş. Klima Santrallerinin, enerji verimliliğini kanıtlayacak performans değerlerini doğruladı. Yapılan testler neticesinde, ALDAĞ A.Ş.’nin yeni nesil klima santrallerinin; özel tasarımlı ısı köprüsüz panel yapısı ve patentli vida saklama haznesiyle, TB1 sınıfında, 0,8 gibi yüksek bir değer ile yer aldığı görüldü. Bunun yanı sıra ALDAĞ klima santrallerinin, 50-60 mm kaya yünü izolasyonla ulaşılabilecek en iyi sınıf olan T2’de yer aldığı da belgelendirilen performans değerleri arasında. ALDAĞ yeni nesil klima santralleri, 60 mm kaya yünü izolasyonuyla T2 sınıfında 0,8 W/mK değeriyle yer alıyor.” diye konuştu. 
Dağoğlu, ALDAĞ klima santrallerinin gövde hava kaçağı testleri neticesinde L1 değerini sağlayarak bu sınıf için en üstün performansta olduğunu, ayrıca gövde mekanik dayanımı konusunda, çelik profilli sağlam yapısıyla D1 sınıfında yer alarak, dayanıklılık iddiasını kanıtladığının altını çizdi. Dağoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi:  “ALDAĞ A.Ş.’nin geliştirdiği, EC motorlu, yüksek verimli, sessiz, özel dizayn panjurlu Fancoil ünitesi ile dünya pazarlarını hedefliyoruz. Özellikle giderek artan LEED, BREEAM gibi yeşil bina sertifikasyonlarının şart koştuğu enerji verimliliğini en üst düzeyde sağlayacak fancoil talebini karşılamak ve dünya fancoil pazarındaki rekabete ayak uydurabilmek için, Ar-Ge ve İnovasyon Merkezimiz, daha sessiz, çok yüksek verimli, kademesiz, oransal debi kontrollü yeni bir cihaz tasarımı üzerine çalıştı ve Türkiye’nin ilk yerli EC fanlı fancoil cihazını geliştirdi. Bu cihazla, yıllık elektrik tüketiminde, şu an kullanılan 3-5 hızlı motorlara göre yüzde 50, karbondioksit emisyonunda yüzde 50, gürültü seviyesinde 3 dB’e (A) kadar, odanın klimatize edilmesi sırasında geçen sürede on-off 3 hızlı motora göre yüzde 30, motorun başlangıçta çektiği akımda, on-off motorlara göre yüzde 75 azalma kaydedildi.”

“ALDAĞ A.Ş. İSKİD BIM KÜTÜPHANESİNDE KENDİ ÜRÜN GAMINDA YER ALAN İLK VE TEK YERLİ, MİLLİ SERMAYELİ FİRMADIR”

ALDAĞ A.Ş. Ar-Ge ve İnovasyon kültürü, çağın gereklerini, bugün ve yarın için müşteri talep ve beklentilerini, yarım asrı aşkın büyük bir birikimin ve yüksek donanıma sahip teknik kadrolarının bilgi ve vizyon süzgeçlerinden geçirerek içselleştiriyor. Bunun neticesinde uluslararası alanda olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşan BIM (Building Information Modelling) çalışmalarına veri, altyapı sağlamak amacıyla BIM Kütüphanemizi geliştirdik. İSKİD URGE BIM projesi kapsamında kurulacak BIM Kütüphanesi’nde yer almak üzere, ALDAĞ A.Ş. Ar-Ge Grubu ve BIM Danışmanlarının hazırladığı 272 adet çizim ve rfa formatlı dosya; “akıllı eleman” bulunuyor. ALDAĞ A.Ş.’nin İSKİD BIM Kütüphanesinde kendi ürün gamında yer alan ilk ve tek yerli, milli sermayeli firma olduğunu da belirtmeliyiz. ALDAĞ A.Ş. işte bu BIM Kütüphanesini, proje müelliflerinin hizmetine sundu. ALDAĞ A.Ş. BIM Kütüphanesi, BIM akıllı eleman kütüphanelerinin nasıl hazırlanması, imalatçı modellerinin hangi verileri içermesi gerektiği konularında başarılı bir örnek olarak; BIM sürecine geçişte iklimlendirme endüstrisine de yol gösterecek.
ALDAĞ A.Ş. Manisa Akhisar Tesisimiz, Türkiye’nin En Büyük Merkezi İklimlendirme Sistemleri Üretim Yatırımı
ALDAĞ A.Ş.’nin Manisa Akhisar’da bulunan, Türkiye merkezi iklimlendirme sektörünün en büyük merkezi sistem üretim yatırımı olan yeni tesisinin, 32 bin m² üretim alanı olmak üzere toplamda 36 bin m² alana sahip olduğunu açıklayan Dağoğlu,  enerji ve su kaynaklarının maksimum düzeyde verimli kullanılması öngörülerek projelendirilen tesisleri için LEED Gold Yeşil Bina Sertifikası başvurusu neticelenmek üzere olduğunu belirtti. Böylelikle Manisa Akhisar tesislerinin, sektörlerinde LEED sertifikası almış en büyük fabrika olacağına işaret eden Dağoğlu, “Bu yeni tesisimizin modern üretim hatları ve gelişmiş olanakları sayesinde, bugün, ALDAĞ A.Ş.’nin tüm üretimi bu tesis bünyesine alınmış durumda. Bunun üretim planlama, lojistik olanaklar gibi pek çok avantajı ile birlikte üretim hacmimizde ciddi bir genişleme kaydettik. Üretim hacmimizdeki artışı, yurtdışı pazarlarımızdaki varlığımızı güçlendirmek için bir avantaj olarak kullandık. Yurtdışı pazar ağımızın genişletilmesine yönelik yoğun çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Yüksek katma değerli ürün geliştirme çabalarımız, artan üretim olanaklarımız ve genişleyen uluslararası pazarlarımız, ALDAĞ A.Ş.’yi Türkiye’de olduğu kadar uluslararası pazarlarda da dominant oyuncu haline getiriyor.” Dedi.

“HİÇBİR ZAMAN YAPTIKLARIMIZLA TATMİN OLMADIK, DAHA FAZLASI İÇİN DURMADAN, YILMADAN ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ”

Son üç yılda çok fazla kulvarda büyük ilerlemeler kaydettiklerini, büyük başarılar kazandıklarını vurgulayan Dağoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Hiçbir zaman yaptıklarımızın bizi rehavete sevk etmesine müsaade etmedik. Daha yapacak çok fazla işimizin olduğunu biliyoruz. Beş yıllık iş planımızı birebir takip ediyoruz. Şu ana kadar planladığımız süreçten geri kalmadık hatta pek çok alanda programın önünde gidiyoruz. Gayet tabii Aldağ’ın son yıllardaki çıkışı sadece Türkiye sınırları içerisinde değil yurt dışında da ses getirir bir hale geldi. Aynı vizyonu paylaştığımız bizleri yavaşlatmayacak dünya ölçeğinde saygınlığı olan yol arkadaşlarına hiçbir zaman olumsuz bakmadık, bakmıyoruz. Bazı adımlar için doğru zamanın gelmiş olabileceğini düşünüyorum. Şartlar olgunlaşırsa Aldağ A.Ş. adına yeni süreçleri başlatmak konusunda hiç tereddüt etmeyeceğimizi bilmenizi isterim. Şirket Küresel sisteme entegre olma konusunda oldukça hazır.”

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2019, 16:49
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını