Akrilik panel çözümleriyle üstün performans sunuyor

Akrilik Havuz markası, akrilik panel çözümüyle havuz ve akvaryum projelerine üstün performans sunuyor. Akrilik panelin darbelere karşı dayanımının yüksek olduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Akartepe, diğer cam panellere göre en iyi görüş özellikleri sunduğunu vurguluyor.

Akrilik panel çözümleriyle üstün performans sunuyor
Endüstri 40 Zirvesi

Akrilik Havuz markasının başarı hikayesini öğrenebilir miyiz? Hangi ürün ve hizmetlerinizle hedef kitlenize çözüm sunuyorsunuz?

Firmamız, 15 yılı aşkın süredir yurt içi ve yurt dışında büyük ölçekli projelerde akvaryum ve gösteri merkezleri başta olmak üzere balık çiftlikleri vb. endüstriyel ve ticari tesisler için yaşam destek üniteleri imalatı ve taahhüdü yapmaktadır. Çıkmış olduğumuz bu serüvende özellikle akvaryum ve gösteri merkezlerinde kullanılan PMMA akrilik paneller sektöre başladığımız tarihten itibaren tasarımı ve montajı konusunda uzmanlaştığımız bir alan olmuştur. Geçtiğimiz üç yıldır Türkiye’de akrilikhavuz™ olarak havuz ve akvaryumlar için anahtar teslim akrilik panel taahhüdü yapmaktayız.  Türkiye’nin ilk ve tek sızdırmazlık garantili montör firmasıyız. Türkiye’de uygulamaya beş yıl, ürünün statik dayanımına 10 yıl ve UV dayanımına 30 yıl garanti verebilen tek firma olarak MAT Havuz Teknolojileri A.Ş, MAT GOBAL Grubu’nun bir üyesidir. 

PMMA Akrilik panellerin avantajı nedir?

PMMA akrilik paneller, havuz ve akvaryumlardaki su altı pencerelerden görüntüleme alanında en çok kullanılan malzemedir. PMMA Akrilikte pus, renk ve yoğunluk azalması olmadığından, diğer malzemeler ile kıyaslanamayacak üstün kalitede bir sonuç sunmaktadır.  Akrilik panel çarpmalara  karşı  betonarmeden  10  kat  daha  sağlamdır. Aynı ölçülerde cam ile dayanımı kıyaslandığında akrilik camdan 16 kat daha güçlüdür. İki panel arasındaki bağlantı cam tanklardaki gibi silikonla “yapıştırılmak” yerine moleküler düzeyde bağlanır. Akrilik aynı boyutta cam panelin ağırlığının yarısına sahiptir. Genellikle havuz ve akvaryum yapısının hareketsiz yükü döşeme plağının yapısal sınırlarından dolayı sınırlayıcıdır.  Akrilik paneller, cam panellerden çok daha hafif  ve montajı  kolaydır.  Akrilik  paneller  piyasadaki  diğer  cam  panellere  göre  en  iyi  görüş  özellikleri sunar.  Düşük demirli cam/ estra  chiarro  veya  ekstra  şeffaf  camlar  haricinde  cam  havuz  ve  akvaryumlar  yaklaşık  yüzde 70 ışık  iletimine  sahiptir  ve  yeşil  renk taşır.  Cam ne kadar kalınsa, yeşil  renk  o  kadar  açık  hale gelir.  Akrilik PMMA optik  olarak  şeffaftır  ve  yaklaşık  yüzde 92  ışık  iletimine  sahiptir.  Ayrıca akrilik suyla aynı  ışık  kırılımı indeksine  sahiptir.  Bu da  akrilik  panellerin  gerçek  kalınlığından  daha  ince  görünmesi  gibi  bir  illüzyon  yaratır. Son olarak  akrilikte  pus  oluşmaz  ve  standart  cam  panellerle  karşılaştırıldığında  minimal  büyütmeye  sahiptir. Akrilik paneller UltraViole ışınlara dayanımı yüksek olan PolyMethylMethAcrylate polimerinden yapılmaktadır. PMMA yüksek UV dayanımı sağlaması amacıyla bazı dış uygulamalarda kaplama olarak da kullanılmaktadır.

Aynı zamanda akvaryum pencereleri hizmeti de veriyorsunuz. Bu alandaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Akrilikhavuz™ akrilik panelli akvaryum pencere kurulumunu sağlayan teknik uzmanlık ve kurum içi çalışan mühendislere sahiptir. Ekibimiz yapısal çizimleri kusursuz bir biçimde gerçekleştirme ve genel yükleniciye sunma kabiliyetine sahiptir. Akrilikhavuz™, beton veya çelik kasaların onarım ve hazırlanma sorumluluğunu sözleşme altına alan piyasadaki tek profesyonel akvaryum pencere montörüdür. Rakiplerimiz bu sorumluluktan uzak durmaya çalışsa da Akrilikhavuz™ olarak biz, genel yüklenici veya müşterinin sorumluluk veya yükümlülük çatışmaları ve proje gecikmeleri yaşamamaları açısından bu görevi ele alıp gerçekleştirme deneyim ve özgüvenine sahibiz.

Folkart Hills konutlarına sunduğunuz çözümü anlatır mısınız? 

İzmir’in en çok tercih edilen tatil beldesi Çeşme’de, 2018 yılında yapımını tamamlamış olduğumuz Folkart Hills projesinin yüzme havuzu, lokasyonu ve yapısından dolayı infinity pool (sonsuz havuz) olarak tasarlanmıştır. Sonsuz taşmanın olduğu cephede yüksekliği 1200 mm, uzunluğu 10400 mm olan konveks bir panel montajı yapılmıştır. Havuzda yüzerken suyun denizle birleştiğini deneyimleyebileceğiniz bu projenin montajı 25 gün sürmüştür.
The Rixos Land of Legends projesine hangi ürün ve hizmetinizle çözüm sundunuz?
Tripadvisor tarafından 2017 mükemmellik sertifikasıyla taçlandırılan efsaneler diyarı The Rixos Land of Legends projesinin Seatrek, Snorkel ve gösteri havuzları olmak üzere toplam 24 adet panel montajını 2015 yılında başarıyla tamamladık. Tüm dünyadan ziyaretçilerine efsane bir tatil deneyimi sunan The Land of Legends projesindeki panel montajımız, tüm zorlu hava şartlarına rağmen toplam 75 gün sürmüştür.

Son yıllarda konut, AVM, otel gibi farklı projelerde havuz uygulamalarına olan talep arttı. Öte yandan sektörde birçok yeni teknolojiler öne çıkıyor. Sizin sektörünüzdeki gelişmeler hakkında değerlendirmenizi öğrenebilir miyiz? 

Akrilik malzemesinin kullanımı ülkemizde son yıllarda akrilik üreticilerinin gerçekleştirmiş olduğu seminerler ve eğitimler ile birlikte artmaktadır. PMMA olarak tasarlanan mobilya ve iç dekorasyon ürünleri ilgili mimari departmanlarca benimsenmeye başlamıştır. Son zamanlarda bize ulaşan projelerde, konutların penthouse katlarında sonsuzluk havuzları ve akrilik panel talepleri artmaktadır. Dizayn ofisler ile kurmaya başladığımız iletişim ve organize ettiğimiz toplantılar neticesinde, ilerleyen zamanlarda akrilik panellerin süs ve yüzme havuzlarında sık kullanımını gözlemliyor olacağımız düşüncesindeyiz. Mühendislik departmanımızın yıllık olarak yayınladığı fikir defteri dokümanımızda; akrilik panellerin skylight, doğal ışık ihtiyacı olan mahal katlarında ve yüzme havuzlarında kullanım çeşitleri ile ilgili görseller ve detay bilgilerini paylaşmaya çalışıyoruz.

Önümüzdeki sürece yönelik hedef ve planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Akrilik panellerin ısıl iletkenlik ve mekanik özelliklerini de göz önünde bulundurarak, endüstriyel uygulamalar için AR-GE departmanımız proje fikirleri üzerine çalışmaktadır. Kayıpsız gözlem ve müdahale odaları bunların başında gelmektedir. Havuzlar ve akvaryumların dışında akrilik paneller olarak terapi ve hidra-fizik tedavi havuzları, hayvanat bahçeleri gözlem pencereleri, yachtlar, açık ve kapalı arkeolojik kalıntı müzelerinde uygulanabilmektedir.

Akrilik panel dizaynı, doğru statik ve dinamik yükler kullanılarak yapılması gereken, insan sağlığını ve can güvenliğini doğrudan ilgilendiren konudur. Yanlış kalınlık tayinlerinin yapılmasından, yetersiz kalınlıkta panellerin kullanılmasından dolayı oluşabilecek iş kazaları can ve mal kaybına yüksek oranda sebebiyet verebilir. Uzman mühendislik kadromuz sonsuz elemanlar metoduyla tüm akrilik panel çalışmalarında gerçek zamanlı analizler neticesinde ölçülendirilen projeler ortaya çıkartarak, can güvenliğini tehlikeye atacak riskleri minimize etmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2019, 18:31
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını