banner1043
x

"ACİLEN ÇÜRÜK BİNALAR DEPREME KARŞI GÜÇLENDİRİLMELİ"

İzmir depremine yönelik sorularımızı yanıtlayan Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan: "Binanın çökmesi kabul edilebilecek bir şey değil… Bina depremde hasar alsa da insanların sağlıklı bir şekilde çıkabilecek kadar depreme karşı dayanımlı olması gerekirdi. Acil olarak gerek İzmir’deki gerekse İstanbul’daki depreme karşı dayanıksız olan bu binalar güçlendirilmeli."

"ACİLEN ÇÜRÜK BİNALAR DEPREME KARŞI GÜÇLENDİRİLMELİ"
EndüstrideAra2

İzmir’de 6.6 şiddetinde dün yaşanan depreme yönelik sorularımızı yanıtlayan Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, depremin yıkıcı etkiisne karşı binaların güçlü olmasının önemine işaret ederek şunları söyledi:

“İzmir’de deprem bekleniyordu, dolayısıyla çok fazla sürpriz olmadı. Ancak ne yazık ki yine hazırlıksız yakalandık. Binanın çökmesi kabul edilebilecek bir şey değil… Bina depremde hasar alsa da insanların sağlıklı bir şekilde çıkabilecek kadar depreme karşı dayanımlı olması gerekirdi. Geçtiğimiz aylarda Bayraklı Belediyesi tarafından Bayraklı Belediyesi Deprem Etüd Merkezi’nin yaptığı incelemelerde iş yerlerinde yaklaşık 12 bin binanın yüzde 57’sinin riskli olduğu raporu açıklanmıştı. Acil olarak gerek İzmir’deki gerekse İstanbul’daki depreme karşı dayanıksız olan bu binaların güçlendirilmesi gerekiliyor. Bugünkü yapı malzemeleri ve teknolojileri, inşaat bilgi ve tecrübesiyle dün İzmir’de yaşanan bu sorunları yaşamamız gerekiyordu. Türkiye deprem kuşağında yer alıyor, bu depremler yarın da olacak. Bizim depremle yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.” 
 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2020, 12:39
YORUM EKLE

Polinet

Peri

Dergiler