banner1013
x

ABD'YE İHRACATTA REKOR KIRDI

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan, ABD'ye yapılan çelik ihracatına dikkat çekerek 11 aylık dönemde ABD'ye ihracat yüzde 47 artarak 241 milyon 950 bin dolardan 355 milyon 334 bin dolara yükseldiğini kaydetti.

ABD'YE İHRACATTA REKOR KIRDI
EndüstrideAra3

Demir-çelik sektörünün ihracat anlamında 2017 yılında ve 2018 yılının ilk üç çeyreğinde iyi bir performans sergilediğine dikkat çeken Ertan, geçen yıl ise miktar ve değer olarak bir düşüş yaşandığına değindi. 2019'un son çeyreğinden başlamak üzere 2020'nin ilk 3 ayında iyi gittiklerini  ancak covid-19 virüsünün yol açtığı salgın sebebiyle kapanmalar ve üretim düşüşlerini nisan sonu ve mayısta hissetmeye başladıklarını belirten Ertan,
Çin başta olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinin salgınla 2019 yılının aralık ayında karşı karşıya geldiğine işaret ederek bölgenin 2010 mart sonu itibariyle de salgının etkilerini daha az hissetmeye başladığının altını çizdi.

SALGINDA ERTLENEN TALEP TEKRAR DEVRE GİRDİ

Mart itibariyle salgının merkezinin Avrupa ve Amerika'ya doğru kaydığını belirten Ertan, Çin'in ise yavaş yavaş normale döndüğünü ve alımlara başladığını dile getirdi. Uzak Doğu'nun birden toparlanmaya başladığına değinen Ertan, Türkiye'de ise sektörün ancak haziran ayında toparlanmaya başladığını aktardı. Tüm emtialarda yukarıya doğru fiyat yükselişi olduğuna dikkati çeken Ertan,ana hammadde girdisi olan hurdanın fiyatının 2020 ekim ayının başlarında tonu 280 dolar olduğunu hatırlatarak bugünkü Türkiye teslim fiyatının 455 dolara çıktığını söyledi. İnşaat demirinin fiyatının 430 dolardan 635 dolara çıktığını belirten Ertan, bu artışın daha çok Uzak Doğu ülkeleri olmak ile birlikte 2019 yılındaki ve salgın sürecinde ertelenen talebinin son 6 ayda tekrar devreye girmesinden kaynaklı olduğunu söyledi. 

"2021'İN İLK 3 AYINI SATMIŞ VAZİYETTEYİZ" 

Artışın bir diğer sebebinin ise ikinci dalgayı yaşayan bazı ülkelerde üretimin azalmasından ve ayrıca buna hammadde arzındaki kısıtların eklenmesi fiyatların son altı aydır hızlanan bir ivmelenme ile sürekli artmasına sebep olduğunu da vurgulayan Ertan, üretimin mevcut taleplere şu anda yetişemediğini kaydetti. 2020 yılındaki gelişmelerden bahseden Ertan bir önceki yıla göre pandemi nedeniyle ihracatta yüzde 15'lik bir düşüşün söz konusu olabileceğini söyledi. Ertan, ancak hızlı toparlanmadan sonra görünen  o ki bu yılı geçen yıla göre başa başa çok yakın kapatacaklarını, hatta  şu an itibariye yarı mamul ve mamullerde 2021'in mart ayını da satmış vaziyette olduklarını söyledi. Tüketicilerin doğal olarak fiyatlar yükselen bir trend içerisinde olduğu için daha fazla stok yapmak  arzusunda olduklarını dile getiren Ertan, bunun verdiği ivmelenme ile de şu anda  2021 mart ayı dahil üretimi satmış vaziyette olduklarını söyledi. Ertan, 21 Ocakta başlayacak olan Çin yeni yılına kadar bu talep artışı devam edeceğini önggördüklerini sözlerine ekledi. (aa)
 

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2020, 13:13
YORUM EKLE

Daikin

Peri

Dergiler