banner1339
x

43. YAPI FUARI’NDA 1 MİLYAR AVROLUK İŞ HACMİ YAKALANDI

Bu yıl 43’üncüsü düzenlenen Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbul Fuarı'nda yerli katılımcılar ile yabancı alıcılar arasında hedeflenen 1 milyar avroluk iş hacmi yakalandı.

43. YAPI FUARI’NDA 1 MİLYAR AVROLUK İŞ HACMİ YAKALANDI
Enerji Zirvesi

Hyve Group tarafından 6-9 Nisan 2021 tarihleri arasında düzenlenen 43. Yapı FuarıTurkeybuild Istanbul Fuarı'nda, yerli katılımcılar ile yabancı alıcılar arasında hedeflenen 1 milyar avroluk iş hacmi yakalandı.

FUAR TARİHİNİN EN YÜKSEK YABANCI KATILIMI OLDU

Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgedeki en büyük, dünyada ise sektöründe ilk 5’te yer alan inşaat malzemeleri ve teknolojileri fuarı Yapı–Turkeybuild Istanbul’u toplamda 16 bin 899 kişi ziyaret ederken, söz konusu rakamın yüzde 17’sini yabancı ziyaretçilerin oluşturduğu bildirildi.

Fuar tarihinin en yüksek yabancı katılımının sağlandığı fuarda, katılımcı başına düşen ziyaretçi oranı ise yüzde 54 artış gösterdi.

Sektör için moral kaynağı olan fuarda 9 ülkeden 250’den fazla katılımcı firma ağırlandı.

"İHRACATI 23 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNE ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ"

Fuara ilişkin görüşlerini paylaşan Hyve Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen, “Güvenli Ticaret, 365 Gün Fuarcılık” yaklaşımı ile Covid-19 pandemisi döneminde ikinci fuarlarını gerçekleştirdiklerini ve katılımcıların geri dönüşlerinin son derece olumlu olduğunu dile getirdi.

Fuarın herkes için güçlü bir moral ve motivasyon sağladığına dikkat çeken Ülgen, “Hyve Group olarak pandeminin ilk ortaya çıktığı ve yaşanan belirsizliği yönetilebilir bir duruma gelmesinin ardından, geçtiğimiz yıl Kasım 2020’de WorldFood Istanbul Fuarı’mızı düzenledik. Bu yıl ise 43. Yapı Fuarımızda yerli ve yabancı sektör paydaşlarını, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı rehberliğinde, uluslararası tecrübelerimizle geliştirdiğimiz  Safe & Secure standartlarımız çerçevesinde bir araya getirdik. Hedefimiz el birliğiyle yaklaşık 3 yıldır 21 milyar dolar seviyesine takılan ihracat rakamını 23 milyar dolar seviyesine çıkarmak. Bunun da nasıl mümkün olduğunu, Fuarımızda gerçekleştirilen oturumlarda, sektörün kanaat önderleri tarafından değerlendirilen ve tespit edilen fırsat alanları ile gerçekleştirilebileceği detaylı bir biçimde konuşuldu." ifadelerini kullandı.

"SEKTÖRÜ DAHA DA HAREKETLENDİRECEK"

Pandemi ile birlikte değişen yaşam koşulları ve bireylerin daha fazla evde vakit geçirmesi nedeniyle, yaşam alanlarını daha konforlu ve ferah alanlara dönüştürme çabasını anımsatan Ülgen, bunun sektöre de bir hareket getirdiğini, ilerleyen günlerde bu dinamizmin sektörü daha da hareketlendirebileceğini vurguladı.

Ülgen ayrıca, katılımcıların gösterdiği ilgi ve katılımdan memnun olduklarını sözlerine ekledi.

11 ÜLKEDEN 218 YABANCI ALICI ZİYARET ETTİ

Fuar, gerçekleştirilen VIP Yurt Dışı Alım Heyeti programları çerçevesinde; Azerbaycan, Cezayir, Fas, Gürcistan, Kamerun, Kosova, Lübnan, Nijerya, Pakistan, Sudan, Tunus, Umman ve Ürdün gibi 11 farklı ülkeden toplam 218 satın alma profesyonelini konuk etti.

Öte yandan 2018'den beri kullanılan Hyve Connect (Matchmaking Sistemi) sanal ticaret uygulaması ile tüm katılımcılar ve yabancı alıcıların ücretsiz olarak tek bir platform üzerinden hızlı ve etkin bir biçimde birbirleriyle iletişime geçme imkanı sağlandı. 

Uygulama aracılığıyla binden fazla toplantı gerçekleştirildi ve yeni iş birlikleri geliştirme fırsatı sunuldu.


 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 17:15
YORUM EKLE

Aldağ

TK Elevator

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını