2020'DE YÜZDE 26 BÜYÜMEYİ HEDEFLİYOR

Ürettiği bariyer ve güvenlik sistemleriyle dünyanın 52’den fazla ülkesine ihracat gerçekleştiren Arma Kontrol, 2020 yılında pandemide yaşanan talep artışı ve yeni pazarlarla birlikte hedef büyüttü. 2019 yılında yüzde 22’lik büyüme gerçekleştiren Arma Kontrol, 2020 yıl sonu büyüme hedefini yaklaşık yüzde 30 olarak açıkladı.

2020'DE YÜZDE 26 BÜYÜMEYİ HEDEFLİYOR
Robot Zirvesi

Tamamı Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibiyle yüksek güvenlik ürünleri sunan Arma Kontrol, 2020 yılı büyüme hedeflerini açıkladı. Türkiye bariyer ve güvenlik sistemleri pazarının yüzde 40’ına hakim olan ve iç satışlardan 14 milyon gelir elde eden Arma Kontrol, 2020 yılında yüzde 30'a yakın bir büyüme hedefliyor. 2019 yılında yüzde 22 büyüyen şirket, 2020 yılında pandemiye bağlı yüzde 25 büyümesi beklenen sektörün de üstünde bir büyüme gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İhracatını yüzde 20 artıracak   

Büyüme hedefleri doğrultusunda, yaklaşık yüzde 15 olan dünya pazar payını da artırmayı hedefleyen Arma Kontrol, 2 milyon dolar olan ihracatını 2020 yılında yüzde 20 artırmak istiyor. Güney Kore, Fransa, Suudi Arabistan, Katar, Dubai, Malezya başta olmak üzere 52 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve yılın ilk 6 ayında 2 milyon dolarlık ihracat geliri elde eden Arma Kontrol, 2020 yılı ihracatını, bir önceki yıla göre yüzde 20 artırarak yaklaşık 2,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi planlıyor. Yüzde 45 olan cirodaki ihracat payını artırmak için girişimlerde bulunan şirket, Rusya ve Meksika gibi yeni pazarlar için görüşmelere devam ediyor.  

“Türk Malı’nı dünyaya tanıtmak ve kullandırmak istiyoruz”

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal, “2020 yılı birçok sektör için oldukça durgun geçen bir yıl oldu. Ancak pandemi ve artan güvenlik taleplerine bağlı güvenlik ve bariyer sistemleri sektöründe bir talep artışı yaşandı. Biz de bu doğrultuda hedeflerimizi büyüttük. Hedefimizi gerçekleştirmek için gerek Ar-Ge gerek yeni ürün yatırımlarımızı artırdık. Bu yıl sektörün de üzerinde bir büyüme hedefliyoruz ve bu hedeflerimizi tutturacağımıza inanıyorum. Çünkü benimle birlikte aynı inançta olan ve ne için çalıştığını bilen bir ekibim var. Türk Malı’nı dünyaya tanıtmak ve kullandırmak istiyoruz ve bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu amaç doğrultusunda 52 ülkeye ulaştık. İhracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısını da her geçen gün daha da yukarılara taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Yapay zeka ve nesnelerin internetine odaklanıyor

Yeni pazar talepleri ve günün değişen ihtiyaçlarına cevap verebilmek için Ar-Ge yatırımlarına da hız veren Arma Kontrol, karının yüzde 50’sini Ar-Ge’ye yatırıyor. 17 kişilik ekibiyle nesnelerin interneti ve yapay zeka teknolojilerine odaklanan şirket, 2020 yılının ilk aylarında ortaklık gerçekleştirdiği yazılım şirketinin bilgi birikimiyle, bariyer ve güvenlik sistemlerine yapay zeka ve nesnelerin interneti teknolojilerini entegre etmek istiyor.  

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 11:05
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını