banner1322
x

2020'DE YAKLAŞIK 1 MİLYAR DOLAR ÇİMENTO İHRAÇ ETTİK

2020 yılında çimentonun yaklaşık 1 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdiğini belirten Türk Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, Türkiye’nin bu sektörde önemli bir oyuncu olduğunun altını çizdi.

2020'DE YAKLAŞIK 1 MİLYAR DOLAR ÇİMENTO İHRAÇ ETTİK
Robot Zirvesi

Miktar olarak 30 milyon tona yaklaşıldığını belirten Türk Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, bu miktarlarla bu sene dünyanın ikinci büyük çimento ihracatçısı ülke haline geleceklerinin altını çizdi. Kapasitede ve satışda Avrupa'da birinci sırada olduklarını aktaran Saka, dünyada en büyük 6. çimento sektörünü temsil ettiklerini kaydetti. Türkiye'de yaklaşık 25-26 tane oyuncularının olduğunu ve bütün oyuncularının işlettiği 60'ya yakın tesisin yer aldığını kaydeden Saka, bu rakamların kendilerini dünyadaki önemli çimento oyuncularından biri yaptığını kaydetti. 

AMERİKA'NIN EN ÖNEMLİ PROJELERİNDE TÜRK ÇİMENTOSU KULLANILIYOR

Türk çimento sektörünün ihracatta kalite ve hizmetiyle fark yarattığını söyleyen Saka, çimento sektöründe aslında ihracatın çok yaygın olmadığını Türkiye’nin dünyadaki en düşük çimento rakamına sahip olduğunu açıkladı. Bunun gelişimi için sektörün attığı adımlara işaret eden Saka, fiyatın düşük olması gibi birçok unsur firmaları ihracatta miktarın artmasına sebep verdiğini kaydetti. Miktar kadar kalitenin de önemli olduğunu hatırlatan Saka, bugün Amerika'nın önemli büyük projelerine Türkiye’den çimento gönderildiğinin altını çizidi. (aa)
 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2020, 16:14
YORUM EKLE

Aldağ

İmmergas

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını