banner1339
x

1600 DEKAR TARIM ARAZİSİNİ SUYLA KAVUŞTURACAK

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı sürdürülen Kastamonu Pınarbaşı Aşağısökü Göleti'nin yapım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Proje işlerinin tamamlanmasıyla 1600 dekar tarım arazisi suya kavuşturularak bölgeye katkı sağlanacak.

1600 DEKAR TARIM ARAZİSİNİ SUYLA KAVUŞTURACAK
Enerji Zirvesi

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı sürdürülen Kastamonu Pınarbaşı Aşağısökü Göleti'nin tamamlanmasıyla 1600 dekar tarım arazisi suya kavuşacak. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Kastamonu ve ilçelerinde son dönemde yaptırılan su yapılarının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynadığının altını çizdi. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını söyleyen Yıldız, modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışlarının, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden olduğunu aktardı. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ettiğini diler hetiren Yıldız, bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlediğini vurguladı.

GÖVDE DOLGU İMALATLARINA DEVAM EDİLİYOR

Pınarbaşı ilçesindeki Aşağısökü Göleti'nin çalışmalarının tammalnamasıyla depolanacak su ile 1600 dekar tarım arazisinin sulanmasının mümkün olaccağını belirten Yıldız, gövde dolgu ve dolusavak imalatlarına devam edildiğini, temelden yüksekliği 30 metre, su depolama kapasitesi 832 bin 96 metreküp olan Aşağısökü Göleti'nin tamamlanmasıyla 2020 yılı birim fiyatlarıyla dekar başına 547 lira gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 875 bin 200 lira katkı sağlanmasının hedeflendiğini sözlerrine ekledi.(A/A)

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 18:31
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını