banner1322
x

1,5 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞÜMÜYLE DAHA GÜVENLİ OLABİLİRİZ

Deprem güvenliği kapsamında 6,7 milyon riskli konutun dönüşümünü gerçekleştirmenin çok büyük bir sorun olduğunu vurgulayan Tayfun Küçükoğlu, “Bu sorunu kısa vadeli çözümler ve heveslerle değil, 15-20 yılı kapsayan, bilinçli, topyekûn bir seferberlik şuuru ile giderebileceğimize inanıyoruz. Ülkemizde şu an 6,7 milyon riskli konutta 22 milyon vatandaşımızın barındığını kabul ediyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde büyük bir başarı ile 1,5 milyon konutun dönüşmesiyle 5 milyon vatandaşımızın daha güvenli konutlarda oturabilecek" dedi.

1,5 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞÜMÜYLE DAHA GÜVENLİ OLABİLİRİZ
Robot Zirvesi

Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) tarafından 39’uncu kez düzenlenen ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısı, 3 Aralık Perşembe günü Demirdöküm’ün katkılarıyla online olarak gerçekleştirildi. Açılışını Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, moderatörlüğünü Türkiye İMSAD Başkan Vekili Ferdi Erdoğan’ın yaptığı ‘Pandeminin Domino Etkisi: COVID-19/EKONOMİ-21’ başlıklı toplantı, inşaat malzemesi sanayicileri, iş dünyasından isimler ve sektör profesyonelleri tarafından ilgiyle takip edildi. Toplantının konuşmacısı Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanı Dr. Can Fuat Gürlesel, dünya ve Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri katılımcılarla paylaştı.

Türkiye İMSAD’ın bir önceki Gündem Buluşmaları toplantısında, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ve GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu ile birlikte deprem güvenliği için kalıcı çözüm üretmek amacıyla bir araya geldiklerini belirten Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Çok yüksek bir uyum yakaladığımız bu toplantının ardından Türkiye Müteahhitler Birliği’nin öncülüğünde, sektörümüzün önde gelen sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla, deprem güvenliğini ülkemize yakışır hale getirebilmek için bir bildiri yayınladık” dedi.

Deprem güvenliği kapsamında 6,7 milyon riskli konutun dönüşümünü gerçekleştirmenin çok büyük bir sorun olduğunu vurgulayan Tayfun Küçükoğlu, “Bu sorunu kısa vadeli çözümler ve heveslerle değil, 15-20 yılı kapsayan, bilinçli, topyekûn bir seferberlik şuuru ile giderebileceğimize inanıyoruz. Ülkemizde şu an 6,7 milyon riskli konutta 22 milyon vatandaşımızın barındığını kabul ediyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde büyük bir başarı ile 1,5 milyon konutun dönüşmesiyle 5 milyon vatandaşımızın daha güvenli konutlarda oturabilecek. Ancak 5 yıl sonra da 17 milyon vatandaşımız riskli konutlarda oturmaya devam edecek” diye konuştu.

HER DEPREM SONRASI YÜKSELEN HEYECANIMIZ KANIKSAMAYA DÖNÜŞMEMELİ

Türkiye’deki binaların depreme güvenli hale gelebilmesi için inşaat sektörünün, tüm bileşenleriyle dünya çapında, gelişmiş imkanlara sahip olduğunu belirten Tayfun Küçükoğlu, şöyle konuştu: “Müteahhitlik hizmetlerimizle, mühendislik, proje geliştirme ve uygulamanın yanı sıra inşaat malzemesi sanayimizin teknolojisiyle, kapasitesi, maliyet ve fiyat performansı ile çok ileri seviyedeyiz. Sahip olduğumuz bu güce güvenerek, depreme dayanıklı konutlara geçebilme seferberliğine daha büyük umutla bakıyoruz. Her deprem sonrası yükselen heyecanımız, zaman geçtikçe unutmaya ve kanıksamaya dönüşmemeli. Bunun için de toplumumuzun deprem güvenliği bilincinin geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Sorunlu bina stokumuzu ülkemize, sektörümüze yakışan seviyeye getirmemiz için uzun vadeli, daha istikrarlı, kararlı ve sürekli bir çabaya ihtiyacımız var. Dolayısıyla toplumun topyekûn bir bilinçlenmeyle, kaynaklarını güvenli konutlarda oturmaya yönelteceği bir süreci başlatmayı amaçlıyoruz.”

POTANSİYELİMİZE GÜVENEREK YOLUMUZA DEVAM ETMELİYİZ

39. ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısında ele alınacak konuların firmaların 2021 hazırlıklarına olumlu katkı yapacağını, katılımcılara ilham vereceğini belirten Tayfun Küçükoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 6,7 büyümesini, ülkemiz ve sektörümüz adına umut verici buluyorum. Pandemi etkisiyle belirsizliklerle dolu bir dönemde, ülkemize ve ülkemizin güçlü potansiyeline güvenerek yolumuza devam etmeliyiz.”

DÜNYA SON 100 YILIN EN SERT DARALMASINI YAŞIYOR

2020’de iktisatçılar ve iş dünyası için öngörülemez bir gelişme yaşandığını vurgulayan Dr. Can Fuat Gürlesel, “Küresel salgın 2020’de beklenmedik bir şekilde hayatımıza girdi ve tüm yılı şekillendirdi. Salgının ekonomiye etkileriyle mücadele edebilmek için olağanüstü parasal genişleme önlemleri alındı. Bu sene dünya belki de son 100 yılın en sert daralmasını yaşıyor. Bu önlemlerin olumlu etkisini görmeye başladık. Haziran ayında üçüncü çeyrek için dünyada yüzde 5,8 küçülme beklenirken yüzde 2,8’e kadar düşen bir daralma oldu. Son çeyrekte ise yüzde 3 küçülme beklenirken yüzde 1,5 küçülme ile kapanacak gibi görünüyor” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 13:35
YORUM EKLE

Aldağ

ECA

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını