İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından kimyanın tüm alt sektörlerine yönelik düzenlenen sektörel ticaret heyetlerinin ikincisi Kenya’ya düzenlendi.

Kimya sektörünün Kenya'ya olan ihracat oranını artırmak, ihracat pazarlarını genişletmek ve var olduğu pazarlarda da payını artırmak amacıyla düzenlenen “Kimya Sektörü Kenya Sektörel Ticaret Heyeti” 20-24 Kasım 2022 tarihleri arasında Kenya'nın başkenti Nairobi’de gerçekleştirildi. İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Kayalar’ın heyet liderliğinde ve kozmetik-temizlik, ilaç-gıda takviyeleri, plastik ev ve mutfak eşyaları, boya ve kimyasal hammaddeler olmak üzere 5 sektörde faaliyet gösteren 21 Türk firmasından 33 temsilcinin katıldığı etkinlik kapsamında 167 Kenyalı iş insanı ile 360’tan fazla ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. 

TÜRKİYE'DEN KENYA'YA EN ÇOK GÜBRE İHRAÇ EDİLİYOR

Kenya’ya yapılan kimya ihracatında ilk sırada 9,4 milyon dolar ile gübre ihracatı yer alıyor...

TREYLER ÜRETİM VE İHRACATINDA REKOR KIRILDI TREYLER ÜRETİM VE İHRACATINDA REKOR KIRILDI

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister şunları kaydetti: 

“İKMİB olarak ihracatçılarımızı desteklemeyi sürdürüyoruz. Bu kapsamda Özbekistan’dan sonra kimya sektörel ticaret heyetlerimizin ikincisini Kenya’ya gerçekleştirdik. 50 milyonu aşkın nüfusuyla Kenya, Doğu Afrika’nın en büyük ekonomisi konumunda bulunuyor. Doğu Afrika’nın ticari, ekonomik, finansal ve lojistik merkezi olan ülke, önemli bir ticaret odağı olmakla bilikte uluslararası şirketler tarafından bölgesel merkez olarak seçilmiş durumda. Ticaret Ataşemizden aldığımız bilgilere göre, ülkede Türk menşeli ürünler giderek daha fazla yer almaya başlıyor. Plastik, temizlik, kozmetik, medikal alanlarında büyük gelişmeler kaydedilmesine ek olarak Türkiye, gübre konusunda Kenya’nın en büyük tedarikçisi konumuna yükseldi. Nitekim bunu ihracat rakamlarımızdan da görmekteyiz. Bu yılın ilk on aylık verilerine baktığımızda Kenya’ya yapılan kimya ihracatında ilk sırada 9,4 milyon dolar ile gübre ihracatı yer alıyor. 8,4 milyon dolar ile plastikler ve mamulleri ikinci sırada yer alırken, onu 5,4 milyon dolar ile anorganik kimyasallar takip etmekte. Bu dönemde en çok artışın yüzde 403,61 ile organik kimyasallarda olduğunu görmekteyiz. Kenya’ya yaptığımız toplam kimya ihracatı, ilk on aylık dönemde 36,9 milyon dolar oldu. Dolayısıyla burada daha gidilecek çok yol var dememiz mümkün. Vietnam-Tayland’a ise 12-18 Aralık 2022 tarihlerinde yine kimya sektörel ticaret heyetimizi gerçekleştireceğiz. Yaptığımız bu etkinliklerin ihracatçılarımızın pazarlarını genişletmelerine ve ihracatlarını artırmalarına katkı sağlayacağına inanıyorum.”

İKMİB, KENYA PAZARI HAKKINDA BİLGİ EDİNDİ

İkili iş görüşmelerinin yanı sıra pazar ziyaretleri yapılan etkinlikte satış kanalları ve fiyat düzeyleri hakkında bilgiler elde edildi. Kimyasallar ve boya sektörü temsilcileri ülkede büyük firmalar olan Uchumi Chemicals ve Basco paints firmalarını ziyaret ederken, kozmetik-temizlik-plastik sektör temsilcileri ise pazar ziyaretleri gerçekleştirdi.