Küresel kurumsal iş uygulamaları şirketi IFS, üretim endüstrisi ve savunma sanayisine otomatik, yüksek hızlı veri analizi sunan Kaliforniya merkezli endüstriyel yapay zeka yazılım şirketi Falkonry Inc.'i satın almak üzere kesin bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Falkonry Inc.'in AI tabanlı, kendi kendine öğrenen çözümü; sürekli olarak varlıkları, ekipmanları, sistemleri, endüstriyel süreçleri ve büyük veri hacimlerini izleyerek oluşabilecek olağandışı davranışları ve arızaların nedenlerini keşfederek şirketlere değerli analizler sunuyor. IFS'in, Falkonry'nin satın alımını 2023 yılının dördüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

SATIN ALMA; IFS'İN YAPAY ZEKAYI VERENSEL OLARAK KULLANMA STRATEJİSİNİ KANITLIYOR

Son yirmi yıl içerisinde, varlıkların, ekipmanların ve filoların büyümesi, gerçek zamanlı şirket izleme süreçlerini son derece karmaşık hale getiren benzersiz miktarda veri üretilmesine neden oldu. Dolayısıyla bakım ve süreç ayarlamaları gibi operasyonel noktaların iyileştirilmesi sekteye uğradı. IFS, şirketlerin Falkonry'nin otomatik ve kendi kendine öğrenen yapay zekasını kullanarak; arıza sürelerini, kalite sorunlarını ve emisyon ihlallerini önlemek için zamanında adımlar atmalarını, iş ve süreç akışı iyileştirmelerini otomatik hale getirebileceklerini öngörüyor.
 
Falkonry'nin kendi kendine öğrenen anormallik tespit çözümünün IFS'in mevcut şirket simülasyonu ve yapay zeka tabanlı çizelgeleme ve optimizasyon yeteneklerine eklenmesi, şirketin yapay zekayı evrensel olarak kullanma stratejisine iyi bir kanıt niteliği taşıyor. Bu strateji, EAM (Kurumsal Varlık Yönetimi), ERP (Kurumsal Kaynak Planlama), MES (Üretim Yönetim Sistemi), PSO (Planlama ve Çizelgeleme Optimizasyonu), FSM (Saha Servis Yönetimi) ve ESM (Kurumsal Servis Yönetimi) teknolojilerinde süreç boyunca uçtan uca anlamlı bilgiler sunmak için yapay zekayı kullanmayı amaçlıyor. Böylece IFS, müşterilerinin süreçlerinde varlık üretkenliklerini artırabilir konuma gelmelerini hedefliyor.

HALICI GROUP’TAN BİYOKÜTLE TESİSİ İÇİN YENİ BİR İMZA DAHA! HALICI GROUP’TAN BİYOKÜTLE TESİSİ İÇİN YENİ BİR İMZA DAHA!

IFS VE FALKONRY ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİ SATIN ALMAYA İLİŞKİN KONUŞTU

IFS'in CEO’su Darren Roos, “Falkonry, pazara benzersiz bir teknoloji sunmaktadır. Falkonry'nin çözümleri, şirketlerin süreçlerine hem ölçeklenebilir hem de düşük maliyetli bir şekilde uygulanabilir. Bu iki temel özellik, IFS'in değerlerine çok uyumlu. Falkonry'nin teknolojisi tüm endüstrilere uygulanabiliyor. IFS'in odaklandığı varlık performans yönetimi, üretim yönetim sistemleri ve servisleştirme alanlarında etkileyici referanslara sahip olan Falkonry ile birlikte artık daha geniş kitlelere daha iyi hizmet verebileceğiz.” şeklinde konuşuyor.
 
Falkonry'nin CEO'su Nikunj Mehta ise “Yapay zeka ile endüstriyel süreçlerin birleşimi, veri aracılığıyla üretkenliği artırmayı hedefleyen organizasyonlar için giderek daha önemli hale geldi.” Mehta ekledi: “IFS ile güçlerimizi birleştirmekten heyecan duyuyoruz. Kendi mevcut müşterilerimize ve IFS müşterilerine gerçekten benzersiz bir değer sunmak için sabırsızlanıyoruz. IFS'in bir parçası olmak, müşterilerimiz için yarattığımız değeri daha da yenilikçi bir şekilde genişletmemize olanak tanıyacaktır.” şeklinde konuştu.
 
Bu satın alma, IFS'in, fabrika ve saha operasyonalarına daha akıllı ve daha güvenli çalışma imkanı sunan bağlantılı teknoloji sağlayıcısı Poka'yı satın almasının hemen ardından gerçekleşti. Falkonry ve Poka'nın IFS Cloud ile birleşmesi, geleceğin en ilerici ve etkili akıllı fabrikalarını kurmak isteyen şirketler için IFS’i en çekici tedarikçi konumuna getirilmesini sağladı.