Honeywell, dünya genelinde hafif olefin üretiminin verimliliğini artıracak ve üretilen olefin başına düşen CO2 emisyonlarını azaltacak dönüştürücü bir yeni naftadan etan ve propan (NEP) elde etme sürecini duyurdu.

Etan ve propan, kimyasallar, plastikler ve elyafların üretiminde kullanılan önemli petrokimyasallar olan etilen ve propilen üretimi için ideal ham maddelerdir. Bu inovasyon, Honeywell'in enerji geçişini de içeren üç önemli mega trendle uyumlu portföyünü yansıtmaktadır.

NEP teknolojisi, nafta ve/veya LPG ham maddelerinden ayarlanabilir miktarda etan ve propan üretir. Tipik bir NEP bazlı olefin üretim kompleksinde, etan bir etan buhar kraking ünitesine ve propan ise propan dehidrojenasyon ünitesine beslenir. Bu yaklaşım, aynı miktar ve bileşimdeki ham maddeyi doğrudan işleyen geleneksel karışık beslemeli buhar kraking ünitesine kıyasla, daha az değersiz yan ürünle daha yüksek değerli etilen ve propilen üretir. Bu yeni proses, Net Nakit Marjını %15 ila %50 oranında artırabilir.1
NEP bazlı bir olefin kompleksi ayrıca, geleneksel karışık beslemeli buhar krakerine kıyasla, üretilen hafif olefin başına düşen CO2 yoğunluğunu %5 ila %50 oranında azaltır. 2 Honeywell'in en son teknolojisi, artan verimli petrokimyasal çözümler talebini karşılamaya yardımcı olmak için şirket tarafından sunulan çözümleri daha da zenginleştirmektedir. 

Kütahya OSB’den Çevreye Anlamlı Katkı Kütahya OSB’den Çevreye Anlamlı Katkı

“Petrokimya endüstrisi, dünya genelinde hammaddelerin temininde güçlü rekabet ve zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır,” diyen Honeywell Türkiye, İsrail ve Orta Asya Bölge Başkanı Uygar Doyuran sözlerini şöyle sürdürdü: “Teknolojimiz, yüksek talep gören etilen ve propilenin daha verimli üretimini sağlarken müşterilerimizin karbon emisyonlarını azaltmalarına da yardımcı oluyor.”

Bu yeni çözüm, endüstride bir ilktir ve hafif olefin üretimini artırmak için farklılaştırılmış çözümler yaratan Honeywell'in Entegre Olefin Paketi teknoloji portföyünün bir parçasıdır.

Editör: Merve Kaya