Türkiye’nin önrmli e-ticaret platformlarından birisi olan Hepsiburada, bugün yaptığı açıklamayla CTO - Teknoloji Grup Başkanı görevine Alexey Shevenkov’un atandığını açıkladı. Shevenkov, 6 Aralık 2021 tarihinde göreve başlayacak. Halihazırda CTO görevini yürüten Gürkan Coşkuner ise CIO - Bilişim Grup Başkanı rolünü üstlenerek Hepsiburada’nın teknoloji mimarisini şekillendirmede önemli bir rol oynamayı sürdürecek.
 
Teknoloji alanında önemli bir tecrübeye sahip olan ve 2005 senesinden beri Rusya’nın lider teknoloji grubu Yandex’te görev alan Shevenkov, son beş senedir de grubun e-ticaret amiral gemisi Yandex.Market’te CTO olarak görev alıyordu. Yandex’e 2005 yılında yazılım geliştirici olarak dahil olan Shevenkov, 2009 senesinde yazılım mühendisliği departmanının başına geçti ve 2016 yılında Yandex.Market’in CTO’su oldu. Yandex’teki görevi boyunca Yandex.Market, Yandex.Uslugi, Yandex.Delivery ve Beru gibi birçok farklı e-ticaret hizmetinin faaliyete geçirilmesine katkı sağladı. Yandex'e katılmadan önce Luxoft'ta yazılım geliştirici olarak çalışan Shevenkov, yüksek lisans eğitimini Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi'nde yaptı.
 
Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, atamayla ilgili  olarak yapmış olduğu açıklamada “Alexey’i, Hepsiburada’nın yeni CTO’su olarak aramıza katıldığını görmekten mutluluk duyuyorum. Büyük mühendislik ekiplerine liderlik etme ve ölçeklenebilir e-ticaret ürünleri geliştirme alanlarındaki engin tecrübesinden yararlanarak üstün teknoloji altyapımızı daha da güçlendirecek ve yapay zekâ ve makine öğrenimi uygulamalarını tüm şirket ekosistemine genişleteceğiz. Alexey’in iş performansımızı artırmamıza, müşterilerimize daha da iyi bir deneyim sunmamıza ve Türkiye’de e-ticaretin dijitalleşmesine öncülük etme vizyonumuza önemli katkılarda bulunacağına inancım tam” dedi. 
Emirdağ sözlerini şöyle sürdürdü. “Gürkan Coşkuner, geniş tecrübesi ve başarılı liderlik geçmişiyle işimizin temelini oluşturan özgün teknoloji mimarisinin kurulmasına öncülük ederek Hepsiburada’ya önemli katkılarda bulundu. CIO görevinde de bu önemli katkıları devam ettirecek olmasından memnuniyet duyuyorum.”
 
Alexey Shevenkov ise yeni göreviyle ilgili olarak yaptığı açıklamada “Hepsiburada ailesine Türkiye’de e-ticaretin gelişmesine öncülük ederek büyümeye devam ettiği bir dönemde katıldığım için heyecanlıyım. Hepsiburada’daki ekip arkadaşlarımın teknoloji tutkumu paylaşmalarından büyük mutluluk duyuyorum. Müşterilerimize ve iş ortaklarımıza sunduğumuz eşsiz servisleri ve deneyimi çok daha üst seviyelere çıkarmak üzere tüm ekiple birlikte çalışmak için sabırsızlanıyorum”  şeklinde konuştu. 
ü 

RABAM’IN YENİ CEO’SU MURAT GÜNAY OLDU RABAM’IN YENİ CEO’SU MURAT GÜNAY OLDU