HAVELSAN ile Ventura IOT Sdn Bhd arasında, kritik altyapı ve tesis güvenliği alanlarına ilişkin mutabakat anlaşması imzalandı. İmza törenine Malezya Başbakanı İbrahim, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Serdar Demirel ile Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Emir Salim Yüksel katılım sağladılar.

Ayrıca G7 Aerospace Sdn Bhd ile arasında, Hava Kuvvetlerine yönelik projelerde işbirliğine yönelik mutabakat zaptı imzalayan HAVELSAN; Malezya Milli Savunma Üniversitesi arasında da komuta kontrol, simülasyon sistemleri ve siber güvenlik alanlarında işbirliğine yönelik anlaşma imzaladı.

MAHMET AKİF NACAR İŞ BİRLİKLERİNE İLİŞKİN KONUŞTU

Konuya ilişkin olarak açıklamada bulunan ve Malezya ile geçmişte de birçok işbirliği ve iyi niyet anlaşmaları yaptıklarını hatırlatan HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, Malezya'daki DSA Fuarı'nda paraşüt simülatörü sözleşmesi imzaladıklarını aktardı. Ayrıca ülkede uzun zamandır simülatör eğitimleri konusunda işbirliklerini sürdürdüklerini dile getiren Nacar, şöyle konuştu:

"Malezya ile birtakım iyi niyet anlaşmaları imzaladık. Bir tanesinin kapsamı ana yurt güvenliğiyken, diğer anlaşmanın kapsamı ise simülatör çalışmaları. Özellikle helikopter simülatörü yapmaya yönelik çalışmaların burada hızlandığını görmekteyiz. Malezya'da ülke güvenliğine ve siber güvenliğe yönelik çalışmaların dışında da birtakım IT projelerinin burada olgunlaşmaya başladığını görüyoruz. Lokal paydaşlarımız ile teknoloji transferi noktasında yapabileceğimiz konuları da görüştük. Milli Savunma Üniversitesi'yle bu kapsamda hayata geçirebileceğimiz işbirliklerini konuştuk ve aramızda bir mutabakat zaptı imzaladık. Bu işbirliği protokolü gereğince Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz işbirlikleri çerçevesinde birtakım çalışmaları önümüzdeki dönemde Malezya'da da yapmaya hazırlanacağız. Özellikle Güneydoğu Asya bölgesinden çok şey beklemekteyiz. Sadece Malezya değil, Filipinler, Endonezya ve diğer ülkeler de bizim işbirliği yapabileceğimiz dostlarımız ve müttefiklerimiz. Bu ülkeler bizim özellikle savunma sanayisinde geliştirdiğimiz ürünlere ihtiyacı olan ve bunu karşılayabilecek bütçeleri bulunan ülkeler."

PHİLİPS, SAĞLIKLI YAŞAM SÜRECİNDE TÜKETİCİLERİN YANINDA PHİLİPS, SAĞLIKLI YAŞAM SÜRECİNDE TÜKETİCİLERİN YANINDA

ENDONEZYA'YLA SYS SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Malezya ile hayata geçirilen iş birliklerinin yanı sıra Endonezya'da var olan savaş yönetim sistemleri (SYS) sözleşmelerine bir yenisini daha eklediklerini de belirten Nacar, Malezya'da Deniz Kuvvetleri projeleriyle ilgilenmekte olduklarını ifade etti.

Kaynak: AA