Hasçelik, Kocaeli tesisleri sıcak tamamlama ve parlak çelik 3B kangal çekme hattı, Konya tesisi kangal çekme hatları yatırımlarıyla Türkiye çelik sektörüne katkı sağlamaya devam ediyor. Şirket son olarak, yeni tamamlama ve kangal çekme hatları için 14 milyon Euro’yu aşan yatırım gerçekleştirdi.

ÜRETİM OTOMASYONLA GERÇEKLEŞECEK

Hasçelik’in, yeni sıcak tamamlama hattında üretim tümüyle otomasyonla gerçekleştirilecek. Yeni hat ile Hasçelik, tamamlama hattında otomatik taşlama yapan dünyadaki ilk firma, tamamlama hattı ise aynı anda iki çelik çubuğu otomatik olarak taşlayabilen dünyanın ilk hattı oldu. Ham maddenin hatta yerleştirilmesinden üretimin son aşamasına kadar geçen tüm sürecin insan müdahalesi olmadan gerçekleştireceği hat, el ile müdahaleyi sıfıra indirerek iş güvenliği konusunda da önemli gelişme sağlayacak. Hat ayrıca XRF cihazı ile kimyasal kompozisyon doğrulamasını otomatik olarak yapacak. Böylece ürünler hattan yüzde 100 doğruluk payı ile çıkacak. Sektör için oldukça hassas bir ölçüm kabiliyeti kazandıracak yeni hat ile Hasçelik ürünlerinde 105 mm çapına kadar 0.8 mm’ye kadar doğrusallık garantisi verecek. Termin sürelerinde tasarruf ve sektör için daha hızlı üretim yapılmasına imkan tanıyan, 19 mm’den 130 mm’ye kadar taşlama ve kontrol yapılabilen yeni tamamlama hattında ürünler boylarına göre otomatik olarak ayrılacak. Böylece müşteriler ara mamulleri, yeniden kategori gereksinimi duymadan üretim süreçlerine daha hızlı dahil edebilecek.  

PAZARI GÜÇLENDİRECEK

Şirket, Kocaeli’deki yeni 3B kangal çekme hattı yatırımıyla 19-42 mm, Konya’daki yeni kangal çekme hatlarıyla 5 ila 30 mm çapında kangaldan üretim yapacak. Aynı zamanda yeni kangal çekme hatları ile özellikle yurt içinde beyaz eşya, otomotiv, havacılık, savunma ve tarım gibi kritik sektörlerin vasıflı çelik ihtiyaçlarına cevap vererek pazar payını güçlendirecek.

Hasçelik Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Naci Faydasıçok, Kocaeli ve Konya tesislerinde gerçekleştirdikleri 14 milyon Euro’yu aşan yeni yatırımlarıyla daha kaliteli ve daha hassas ürün tedariki sağlayacaklarını belirterek şöyle konuştu: “Yeni yatırımlarımızla ülkemizdeki birçok sektörde üretimin hızlanmasında itici güç olacağız. Ülkemizin üretimine kalite artışının yanı sıra yüksek hassasiyet kazandıracağız.”  

Yeni Otomasyon Platformundan Geleceğe Yönelik Çözümler Yeni Otomasyon Platformundan Geleceğe Yönelik Çözümler
Editör: Haber Merkezi