Hamle Mühendislik, 2000 yılından bu yana Gebze merkez kampüsü ve Bilişim Vadisi Ar-Ge Merkezinde otomasyon tabanlı makine motion sistemleri, PLC kontrol sistemleri, test ölçüm sistemleri, makine hat sonu üretim sistemleri, robotik otomasyon yazılımları ve yapay zeka destekli endüstriyel görüntü işleme sistemleri ile sektörde anahtar teslim hizmet üretiyor.

ROBOTİK ALANLARDA İŞ BULABİLME OLANAKLARI TARTIŞILDI ROBOTİK ALANLARDA İŞ BULABİLME OLANAKLARI TARTIŞILDI

Dünyada yaşanan dijital dönüşüm süreçleri ile beraber her ülke bu dönüşüme uygun olarak yeni politika ve üretim standartları belirlediklerini söyleyen Hamle Mühendislik Genel Müdürü Yüksel Nuhoğlu şunları söylüyor: “Örneğin, ABD ‘Advenced Manufacturing’’ (İleri İmalat), Çin ‘Dijital Çin’, Almanya ‘Endüstri 4.0’, ve Suudi Arabistan ‘Akıllı Hükümet’ stratejilerini açıkladı. Üretim alt yapısını ve insan kaynağını bu standartla göre güncelliyor. Ülkemizde de bu dönüşüm yarışında ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ stratejisi geliştirildi. Strateji kapsamında işletmelerin üretim yöntemlerinde, geliştirdiği ürünlerde farklılık görülmeye başlandı. İşletmeler standartların yüksek olduğu, kalite ve test süreçlerine önem verilen, içerisinde yapay zeka, bulut sistemler, robotik teknolojilerin yer aldığı nitelikli insan kaynağının çalıştığı yüksek kalite ürünlerin çıktığı tesis halini almaya başladılar.”

"TEST VE KALİTE SİSTEMLERİNDE GELİŞTİRİCİ ROLÜNÜ ÜSTLENDİK"

Yaşanan bu değişimin bir parçası olarak Hamle Mühendislik’i yeniden yapılandırdıklarını ifade eden Yüksel Nuhoğlu,  “Yenilikçi teknolojileri  sadece uygulayan bir işletme rolünden alarak yenilikçi teknolojiler geliştiren, standartları belirleyen bir role taşıdık. Bu vizyonla Türk Standartları Enstitüsü ile işbirliği geliştirerek havacılık ekipmanları test sistemi, formaldehit emisyonu test sistemi gibi pek çok kritik test sistemini yerleştirip milli teknoloji hamlesine destek verdik” diye konuştu.

Yüksel Nuhoğlu şöyle devam etti: “Bunun yanında özel sektör kuruluşlarıyla işbirliği yaparak farklı sektörlere butik çözümler geliştirdik. Mesela beyaz eşyada sektöründe kullanılması amacıyla çamaşır makinesi kapak deney cihazı geliştirdik.”

"FARKLI SEKTÖRLERDE YENİLİKÇİ ÜRÜNLER"

Havacılık sektöründe kullanılan yalıtım malzemeleri için alev yayılması deney düzeneği, otomotiv sektöründe kullanılan ısı ve ses yalıtım malzemelerin erime davranışının tayini için deney ekipmanları, otomotiv ısı ve ses yalıtım malzemelerin yakıt veya yağlayıcı maddeleri itme kapasitelerinin tayini için deney ekipmanları, elektrik kablolarının alev yayılmasına karşı direncinin tayini için deney ekipmanlarını geliştirdiklerini de söyleyen Nuhoğlu, “Yine mobilya sektörüne yönelik, mobilya ayağının simüle edilmiş hareketinden kaynaklanan mekanik gerilime karşı direncinin tayini için kullanılmak üzere mobilya ayağı etkisi test cihazı geliştirdik. Cam sektörüne yönelik yapılarda kullanılan cam ürünlerin yaşlandırma testlerinde kullanılan ısıcam ultraviyole yaşlandırma cihazı geliştirdik. Enerji sektörüne yönelik sıhhi tesisat banyo armatürü döner çıkış ucu ömür (dayanıklılık) deneylerinde kullanılmak üzere batarya döner çıkış ucu test cihazı geliştirdik” dedi.

"FİRMAMIZI ORTA ASYA VE AVRUPA YAPILANMASI İLE GLOBALE TAŞIYORUZ"

Hamle Mühendislik, yurt içinde çalışmalarına devam ederken devam ederken, firmayı glabale taşıyacak adımlar da atılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda Orta Asya ve Avrupa bölgesinde yerleşik ofisleri ve distribütörlüklerinde de yerinde hizmet verme kabiliyeti kazanacak olan firma, Orta Asya'da Özbekistan, Avrupa'da ise Almanya merkezli bir yapılanma planlıyor. Yüksel Nuhoğlu, “Fuar ziyareti çerçevesinde Amerika pazarına yönelik de ön çalışmalar yürütüyoruz. Orta Asya ve Avrupa yapılanmamızı tamamladıktan sonra ürün ve hizmetlerimizi Amerika'ya yaymak için de hamle yapacağız” diyor.