ZORLUTEKS YENİDEN HORİZON 2020 PROGRAMINDA

Zorluteks, OXIPRO projesi ile Avrupa Birliği’nin Ar-Ge ve inovasyon projelerine destek olan Horizon 2020 programı kapsamında sunulan Hibe Programı’na ikinci kez kabul edildi.

ZORLUTEKS YENİDEN HORİZON 2020 PROGRAMINDA
Endüstri 40 Zirvesi

Zorluteks, Avrupa Birliği’nin Ar-Ge ve inovasyon projelerine destek olan Horizon 2020 Hibe Programı kapsamında bulunan OXIPRO projesine yeniden kabul edildi. AB tarafından 6 milyon avro destek almaya hak kazanan OXIPRO projesi 48 ay sürecek. Ayrıca 11 farklı ülkeden toplam 15 partner tarafında hayata geçirilecek. Zorluteks ise bu proje kapsamında tek tekstil üreticisi olarak yer alıyor. Bu proje kapsamında çevreye duyarlı enzimler kullanılarak çevre dostu ürünler geliştirmeyi hedefliyor. 

KİMYASAL, SU VE ENERJİ TÜKETİMİ AZA İNECEK 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Zorlukteks Genel Müdürü Cemil Çiçek, Zorluteks olarak sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi olarak gördüklerini belirtti. Horizon 2020 programına OXIPRO projesi ile katılacaklarını belirten Çiçek, projeyle ilgili detayları şu sözlerle anlattı: “Projede tekstil sektöründen tek üreticiyiz. Ayrıca geliştirilecek enzimlerin kullanılacağı 4 pilot tesisten biriyiz. Bu projeyle proses yönetimine yenilikçi bir yaklaşım sunacağız. Sürdürülebilirlik alanında nasıl bir etki yaratılabileceğinin de güzel örneğini gerçekleştireceğiz. İmmobilize enzim tasarımını geliştirerek özel bir örnek sunacağız. Mevcut durumda 8 adet farklı kimyasal kullanılan, pamuklu kumaşların ön terbiye prosesleri içerisinde en temel işlemler olan haşıl sökme ve ağartma işlemlerini, tek adımda gerçekleştirilebileceğiz. Ayrıca 2 ayrı proses olan haşıl sökme ve ağartma proseslerini tek bir proseste birleştirilebileceğiz. Böylece kimyasal, su, enerji tüketimini en aza indirirken su ve karbon ayak izimizi azaltabileceğiz.” dedi. Çiçek ayrıca son tüketiciye çevre dostu olan ürünler sunabileceklerinin altını çizdi. 
 

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2020, 09:20
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını