banner1322
x

ZORLU HOLDİNG, PARLAK Bİ’FİKİR’İN İKİNCİ DÖNGÜSÜNÜ TAMAMLADI

Zorlu Holding ve GOOINN iş birliği ile bu yıl ikincisi düzenlenen kurum içi girişimcilik programı Parlak Bi’Fikir ikinci döngüsünü tamamladı.

ZORLU HOLDİNG, PARLAK Bİ’FİKİR’İN İKİNCİ DÖNGÜSÜNÜ TAMAMLADI
Enerji Zirvesi

Zorlu Holding’in “Akıllı Hayat 2030” sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde gerçekleştirilen İnovasyon Kültürü Oluşturma, Yetkinlik Transferi ve Kurum İçi Girişimcilik Programı olan Parlak Bi’Fikir ikinci döngüsünü tamamladı.

Kurum içinden 720 fikrin ve 168 kişinin takıma katılım için başvurduğu programın ilk etabı sonucunda 8 takım finale kalmıştı. 200 saate yakın online görüşmeler sonrasında bu 8 takım arasından Be Right Back, Ne Ekersen, Selffix ve Geliverio son sunumlarının ardından Vestel Ventures ile yatırım masasına oturmaya hak kazandı.

İlk kez 2019 yılında düzenlenen kurum içi girişimcilik programında finale kalan 2 takım yatırım alma imkanı yakalamıştı. Bu yıl ikincisi düzenlenen Parlak Bi’Fikir etkinliğinde ; oyunculara istediği oyunu, istediği zaman, dilediği cihazdan oynama imkanı sunan yazılımı geliştiren Be Right Back, kargo şirketlerine kolay gönderi deneyimi sağlarken işletmelere dinamik fiyatlama ve hızlı teslimat ile en uygun kargo alternatiflerini sunan uygulaması ile Geliverio, elektronik ürünlerin servis ihtiyaçlarını uzaktan çözmeye yönelik bir platformun geliştirilmesine odaklanarak uçtan uca etkileşimi yeniden tasarlayan bir araç olma amacı taşıyan Self-fix ve çiftçiler için başta hasat olmak üzere çeşitli akıllı tarım hizmetleri sağlayan bir teknoloji firması olmayı hedefleyen Ne Ekersen takımları zorlu etapları geçmeyi başararak yatırım masasına oturmaya hak kazandılar.
Zorlu Holding hissedarları, üst yönetimi ve Vestel Ventures’ın katıldığı online buluşmadaki sunumların ardından, Be Right Back, Ne Ekersen, Self-fix ve Geliverio bir sonraki etaba geçerek yatırım görüşmelerine hak kazandı. Bu girişimler, Vestel Ventures ile görüşmeleri sonrasında anlaşmaya varıldığı takdirde Zorlu Grubu’nun desteğiyle start-up olarak iş dünyasına adım atacak.

İNOVASYON KÜLTÜRÜNE YATIRIM YAPILDI

Kurumsal şirketlere inovasyon kültürünü tesis ederek bütünsel dönüşümünü ve sürekliliğini sağlayan yetkinlikleri aktarma konusunda çözüm ortaklıkları yapan GOOINN’in Kurucusu Yavuz Çingitaş, Zorlu Holding Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik vizyonunun en stratejik parçalarından biri olan Parlak Bi’Fikir programının inovasyon ve girişimcilik kültürünün kuruma entegre edilmesi yolunda büyük bir başarıya imza atıldığını söyledi. Çingitaş bu tür uygulamaların yaygınlaştırılması gerekliliğine işaret ederek şunları söyledi;

“Kurumsal şirketler gerek yetenekleri şirketlerine çekmek gerekse yeni ürün, hizmet veya pazarları keşfetmek ve uzun vade de geleceğe daha hazır olmak için inovasyon kültürü dönüşümlerini hızlandırıyorlar. Bu bağlamda, Zorlu Holding Parlak Bi’Fikir Kurum içi Girişimcilik Programı, süreçleri ve çıktıları baştan netleştirilmiş, kendi sektörlerini de içine alan kapsayıcı bir yaklaşım ile kendi içinden girişimler çıkaran bir yapı haline gelmiştir.” dedi.

Zorlu Holding’in, çalışanlarını birer kurum içi girişimcilik elçisi olarak konumlandırarak önemli bir rol üstlendiğini ve gelişimleri için desteklediğini söyleyen Çingitaş, “GOOINN metodolojisi kapsamında Tasarım Düşüncesi ve Yalın Yeni Girişim metodlarını sürece dahil olan şu ana kadar yaklaşık 60 Zorlu Holding çalışanı ile derinlemesine deneyimledik. Böylece Zorlu Holding içinde yaygınlaştırılmak istenen inovasyon ve girişimcilik kültürü ile yetişmiş kurum içi girişimlerin, gelecekte yenilikçi iş modelleri tasarlayacaklarına da şahit olacağız. Özellikle ülke menfaatleri için çok önemli bir konu olan inovasyon ve girişimcilik kültürünün genele yaygınlaştırılması Zorlu Holding örneğinde de olduğu gibi çok sevindiricidir”. dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2021, 17:58
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını