ZAGREB HAVALİMANI HİZMETLERİ ARTIK HAVAŞ’IN

TAV Havalimanları'nın bir iştiraki olan Havaş, Zagreb Havalimanı'nda faaliyette bulunan MZLZ Ground Handling Services şirketini satın aldı. Böylelikle Zagreb, Havaş’ın portföyündeki 31'inci havalimanı unvanına sahip oldu.

ZAGREB HAVALİMANI HİZMETLERİ ARTIK HAVAŞ’IN
Robot Zirvesi

Havaş’ın yapmış olduğu açıklamaya göre, şirket, Türkiye'de toplam 29 havalimanında faaliyette bulunan Havaş, yurt dışında Letonya Riga’nın ardından Hırvatistan'ın Zagreb Havalimanı'nı da portföyüne kattı.

Şirket, Zagreb Havalimanı'nda yolcu, ramp, temsil ve gözetim, uçuş operasyon, yük kontrol ve iletişim hizmetlerinin yanı sıra kargo ve posta hizmetlerini devraldı.

Açıklamada görüşlerine başvurulan Havaş Genel Müdürü Mete Erna, "Faaliyetlerimizi yenilikçi çözümlerle sürekli geliştirmeye ve hava yolu iş birliklerimize en iyi hizmeti vermeye odaklanıyoruz. Turquality programının da üyesi olarak Türkiye'de edindiğimiz bilgi birikimiyle yurt dışında büyümek üzere fırsatları değerlendiriyoruz. Adriyatik’te önemli bir turizm destinasyonu olan Zagreb Havalimanı’na 30’a yakın hava yolu düzenli olarak sefer gerçekleştiriyor. Kargo ve genel havacılık trafiği de olan havalimanında yer hizmetleri servis sağlayıcısı olarak tüm süreçleri yürüteceğiz. Operasyonlarımızın verimliliğini daha da artırıp yer hizmetleri yatırımlarımızı sürdürerek hava yollarının tercih edilen iş ortağı olmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Açıklamaya göre, Havaş Zagreb'de yaklaşık 500 çalışan ile 176 motorlu ve 346 çekerli ekipmandan meydana gelen makine parkıyla hizmet sunacak. Zagreb istasyonu Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) ISAGO sertifikasyonuna sahip. Zagreb Havalimanı 2019 senesinde 3 milyon 435 bin yolcuya ve 45 bin 61 uçuşa, yaklaşık 13 bin ton kargoya hizmet sundu. Salgın sebebiyle getirilen seyahat kısıtlamaları nedeniyle 2021’de havalimanının yolcu trafiği 2019’un yüzde 41’i seviyesinde gerçekleşti.

TAV Havalimanları'nın içinde bulunduğu konsorsiyum Zagreb Havalimanı’nın 2042’ye kadar işletme hakkına sahip durumda. (AA)
 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını