Yusufeli Barajı'nın yapımında son 50 metreye girildi

Yusufeli Barajı 225 metre gövde yüksekliğine ulaşırken, barajın tamamlanması için sadece 50 metre kaldı.

Yusufeli Barajı'nın yapımında son 50 metreye girildi
Enerji Zirvesi

ANKARA (AA) - Yusufeli Barajı 225 metre gövde yüksekliğine ulaşırken, barajın tamamlanması için sadece 50 metre kaldı.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin vizyon projelerinden Yusufeli Barajı, yapımı bittiğinde 275 metre yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye'nin en yüksek ve dünyanın 3'üncü yüksek barajı ünvanına sah,p olacak..

İnşaat çalışmaları yoğun şekilde süren barajın kurulu gücü 558 megavatı ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovat saati bulacak.

Santral binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları planladığı şekilde sürmket olan Yusufeli Barajı'nın tamamlanmasıyla milli bütçeye senelik 1 milyar 500 milyon lira katkı sunacak. Proje sayesinde yaklaşık 2,5 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık enerji ihtiyacı karşılanacak.

Eyfel Kulesi'nden sadece 25 metre daha kısa

Açıklamada görüşlerine başvurulan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız da "Yusufeli Barajı'na 3 milyon 400 bin metreküp beton dökülerek, gövde betonunda yüzde 85 gerçekleşme sağlandı. Barajımız 225 metre yüksekliğe ulaşmış olup son 50 metre kaldı. Yusufeli Barajı, 275 metre gövde yüksekliğiyle Eyfel Kulesi'nden 25 metre kısadır. Barajın gövdesi 100 katlı bir gökdelen yüksekliğindedir." şeklinde konuştu.

İnşaatta günlük maksimum 7 bin 850 metreküp gövde betonu dökülerek rekor seviyeye ulaşıldığı bilgisini paylaşan Yıldız, şöyle devam etti:

"Bu miktar 1000 mikser betona eşdeğer olup, bu miktar betonla 200 konut yapılabilir. Barajın gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp betonla Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol inşa edilebilir. Bu betonla her biri 120 metrekare 5 katlı 10 bin konut yapılabilir."

Yıldız, Yusufeli Barajı'nın üreteceği enerjinin dışındadiğer barajlara da su kaynağı olacağına dikkat çekerek, "Yusufeli Barajı, Çoruh Nehri'nin getireceği rusubatı da önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasını sağlayacak, Çoruh Nehri'nde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacak." dşeklinde konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2020, 10:38
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını