banner1049
x

YÜREK POLİMER’DEN BURSA’YA ÖNEMLİ YATIRIM

Yürek Polimer Bursa’da polimer/cips üretim tesisi yatırımı gerçekleştirecek. Firma bu yatırım kapsamında devlet yardımından yararlanacak.

YÜREK POLİMER’DEN BURSA’YA ÖNEMLİ YATIRIM
EndüstrideAra4

Yürek Polimer Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin Bursa’da hayata geçirmeyi planladığı polimer/cips üretim yatırımıyla ilgili olarak “proje  bazlı devlet yardımcı” uygulaması kapsamında desteklenmesine yönelik karar alındı. Buna göre, Yürek Polimer tarafından Bursa'da yapılacak polimer/cips üretim tesisi yatırımı, Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar'da belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde desteklenecek. Yatırımla ilgili çalışmalara Eylül ayında start verildi. İlgili yatırımın 5 yık içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Öngörülen sürede tamamlanmaması halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar ek süre verilebilecek. Projeyle ilgili sabit yatırım tutarının 595 milyon 636 bin 178 TL olduğu açıklandı. Proje tamamlandığı zaman 505 ek istihdam ve 10 nitelikli personelin görev yapması planlanıyor. Yatırım süresi tamamlandığında yıl boyunca yaklaşık 130 bin ton polimer/cips üretimi yapılacak. 

SAĞLANACAK DESTEKLER

Yatırım projesine gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi (Vergi indirim oranı yüzde100, yatırıma katkı oranı yüzde 85, yatırım katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100), sigorta primi işveren hissesi desteği (azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl), gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl), nitelikli personel desteği (azami 7,5 milyon lira), enerji desteği (işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 40 milyon lirayı aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50'si), yatırım yeri tahsisi sağlanacak. Nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl uygulanacak. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 13:00
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Proses Zirvesi

Dergiler