YÖK ile İMİB arasında madencilik sektörüne katkıda bulunacak işbirliği

Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, Bakanlık olarak madencilik sektörünü geliştirmeyi önemsediklerini söyledi.

YÖK ile İMİB arasında madencilik sektörüne katkıda bulunacak işbirliği
Endüstrideara

ANKARA (AA) - Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, Bakanlık olarak madencilik sektörünü geliştirmeyi önemsediklerini söyeyerek, "Sektörde ürün çeşitliliğinin sunduğu avantajı katma değere çevirmek istiyoruz. Bu manada madencilik sektörünü çeşitli mekanizmalarla destekliyoruz." deşeklinde konuştu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) arasında üniversitelerde maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendislikleri programlarında sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli mühendisleri yetiştirebilmek ve böylelikle Türk madencilik sektörüyle ihracata katkıda bulunmak amacıyla İMİB tarafından gerekli şartları taşıyan öğrencilere burs verilmesi ve eğitimleri sonrasında madencilik sektöründe faaliyet gösteren firmalarda istihdam edilmelerini sağlamaya yönelik protokol gerçekleştirildi.

İş birliği protokolünün imza töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer'in katılımıyla çevrim içi olarak yapıldı.

Bakan Varank, burada yaptığı konuşmada, protokolün gençlere, sektöre ve Türkiye'ye hayırlı olması temennisini iletti.

Bahis konusu programın pek çok sektöre örnek olabileceğine dikkati çeken Varank, protokolün parlak ve başarılı gençleri madencilik sektörüne çekmenin yanı sıra, onlara iş kapıları açma fırsatı sağlayacağını dile getirdi.

Bakan Varank, genç işsizliğiyle mücadelenin kendileri için en önemli alanların başında geldiğine dikkat çekerek, "Bu alandaki mücadelemizde, özel sektörün daha güçlü bir şekilde yanımızda olması gerekiyor. Hükümet olarak, istihdamı teşvik eden yaygın ve benzersiz adımlar atıyoruz. Bu adımlar, reel sektörde karşılığını fazlasıyla bulmalı ve istihdam oranları kalıcı şekilde yükselmeli." dedi.

Bu bağlamda yapının protokolün kritik bir yer tuttuğunu aktaran Varank, "YÖK, üniversitelerde bu programın tanıtımını, iş yeri eğitimleri ve stajlar konusunda taraflar arasında koordinasyonu sağlayacak. İMİB ise Ege ve Batı Akdeniz Birliklerini de koordine ederek programın sahipliği konusunda güçlü bir liderlik gösterecek." şeklinde konuştu.

Varank, gençlere istihdam alanında sunulacak her fırsatın misliyle geri döneceği vurgulayarak, gençlerin yüksek motivasyonunun verimlilik, etkinlik ve inovasyon olarak işlere geri yansıyacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 11:41
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını