YIL SONUNDA SATIŞLAR 750 BİN OLABİLİR

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı olan Murat Şahsuvaroğlu, pazarın bundan sonraki dönemde de daha iyi olacağı yönündeki görüşlerini koruduklarını söyledi.

YIL SONUNDA SATIŞLAR 750 BİN OLABİLİR
Enerji Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı olan Murat Şahsuvaroğlu, pazarın bundan sonraki dönemde de daha iyi olacağı yönündeki görüşlerini koruduklarını söyleyerek, "Bu yılın haziran, temmuz, ağustos ve eylül temposuyla devam etmesiyle 750 bin adetlik seviyelerde tamamlanacağını öngörüyoruz."  şeklinde konuştu

Şahsuvaroğlu, otomotiv sektörünün 9 aylık performansına ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, eylülde 90 bin 619 adetlik otomobil ve hafif ticari araç satışı ile bir rekora imza atıldığını, senenni ilk 9 ayında toplamda 493 bin 621 adetlik satışla otomotiv pazarının bir önceki senenin aynı dönemine nazaran yüzde 75,47 büyüme gösterdiğini belirtti.

Eylül ayı satışının son 20 senenin en yüksek satışı olduğuna dikkat çeken Şahsuvaroğlu, "Pazarın 1 milyonlu adetlerde seyrettiği dönemlerde bile eylül aylarında 85-86 bin civarında rakamlara ulaşılırdı. Ağustosta satış adedi 61 bin 533 olmuştu. Ağustos ayında fabrikaların 2-3 hafta kapalı olması münasebetiyle ağustos rakamları biraz düşük gerçekleşmişti. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda olduğunu düşünüyorum." şeeklinde konuştu.

Pandemi etkisiyle otomotivin, lojistik sektörüyle beraber mart ve nisan aylarında bir miktar küçülmeye başladığını gördüklerini belirten Şahsuvaroğlu, şöyle devam ettii:

"Fakat haziran ayında yüzde 0,49'luk faiz oranlarıyla kamu bankalarının sektörü desteklemeleriyle birlikte otomotivde tekrar yükselişe geçildi. 30 Ağustos'ta ise otomotivde bir matrah güncellemesiyle birlikte ÖTV artışı geldi. Matrah güncellemesinin de şu andaki satışlara baktığımızda güncellenen matrahın yerli araca bir miktar yaradığını görüyoruz. ÖTV'nin yüzde 60'tan 80'e çıkmasıyla yerli üretimin rakamı yüzde 51,72 seviyelerinde seyrediyor. Türkiye'de üretilen araçların payının yükseldiğini de gözlemliyoruz."

Murat Şahsuvaroğlu, son çeyreğe girilen bu dönemde yeni kısıtlamaların gündemde olmayacağını düşünerek pazarın bundan sonraki dönemde de daha iyi olacağı yönündeki görüşlerini koruduklarını dile getirdi.

Bu senenin haziran, temmuz, ağustos ve eylül temposuyla devam etmesiyle 750 bin adetlik seviyelerde tamamlanacağını söyleyen Şahsuvaroğlu, "Bir süredir yaşanan bulunurluk sıkıntısının kısmen de olsa giderilmeye başlamasının satışlara daha da katkı yapmasını bekliyoruz. Bunun yanında ülkemizde satılan otomobillerin yüzde 60'ı ithal. Şu durumda fabrikaların tam kapasiteyle olmasa da yavaş yavaş normal seviyelerine ulaşmasıyla birlikte tedarik ile ilgili sıkıntının da yakında bitmesini bekliyorum. Şu an müşteri taleplerine hemen karşılık veremiyoruz ve bekleme süresi oluşuyor. Ancak bekleme süreleri de yeniden makul seviyelere ulaşmaya başladı." dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 14:38
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını