banner1322
x

Yerli ve milli tohumlar görücüye çıktı

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen yerli ve milli arpa, buğday, nohut, mercimek ve kuru fasulye tohumları görücüye çıkarıldı.

Yerli ve milli tohumlar görücüye çıktı
Enerji Zirvesi

ANKARA (AA) - Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen yerli ve milli arpa, buğday, nohut, mercimek ve kuru fasulye tohumları görücüye çıkarıldı.

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü İkizce Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde "Yerli ve Milli Çeşit Tanıtım Günü" organizasyonu gerçekleştirildi.

TAGEM Genel Müdür Yardımcısı olan İhsan Emiralioğlu, burada gerçekleştirdiği konuşmasında, son dönemlerde yerli ve milli tohum üretiminin öneminin arttığını vurgulayarak, TAGEM'in ülkedeki bütün tohumların yerli ve milli olarak karşılanması amacıyla çalışma yaptığını hatırlattı.

Ülkemizin tohum yönünden kendi kendine yetebilen bir ülke olmasını hedeflediklerini söyleyen Emiralioğlu,  tohum üretimiyle birlikte diğer ülkelere de tohum satmak amaçladıklarını ve yürütülen tohum ıslah çalışmalarında özel sektörün ihtiyaçlarını da dikkate aldıklarını dile getirdi.

Bahsi geçen tohumlara yönelik üretim teknikleri ile gerçekleştirilen faaliyetler konusunda bilgi verildi.

TAGEM tarafından üretilen tohumlar TİGEM ile tohum üreticisi kuruluşlar tarafından satışa sunuluyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 14:51
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını