Yerli ve milli teknolojiyle uzaktan sağlık takibi

Sosyal izolasyon sürecinde uzaktan dijital sağlık takibi yapmak gayesiyle yerli teknoloji geliştirildi.

Yerli ve milli teknolojiyle uzaktan sağlık takibi
Robot Zirvesi

ANKARA (AA) -  Sosyal izolasyon sürecinde uzaktan dijital sağlık takibi yapmak gayesiyle yerli teknoloji geliştirildi.

AKonuyla ilgili olarak edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin ileri gelen teknogirişim firmalarının liderliğinde kurulan MedInnovate Konsorsiyumu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gibi salgın hastalıkların etkin yönetimiyle ilgili önemli bir aşama kaydetti.

Bu bağlamda, sosyal izolasyon nedeniyle evde kalması gereken 65 yaş üstü bireylerin ve kronik hastaların sağlık takiplerini yapabilecek bir çözüm faliyete geçirildi.

Yerli teknoloji ile geliştirilen program sayesinde, söz konusu kişilerin yakınları virüs bulaşma riski nedeniyle görüşemedikleri sevdiklerinin sağlığını 7 gün 24 saat uzaktan takip edebilecekler.

MedInnovate adı verilen yerli uygulama için takip edilecek kişinin taktığı akıllı bileklik yeterli oluyor. Kişinin nabız, oksijen satürasyonu, tansiyon, vücut sıcaklığı ve EKG ölçümlerine ek olarak hareket, uyku ve beslenme alışkanlıkları, düşme, hareketsiz kalma, güvenli alan dışına çıkma, yardım isteği gibi acil durum bilgileri sağlık uzmanlarına tamamen yerli imkanlarla üretilen akıllı bileklik yardımıyla iletilip sürekli olarak izlenebiliyor.

Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları da kullanıcılara akıllı bileklik ve görüntülü iletişim aracılığıyla destek veriyor, ölçüm değerlerinin eşik değerleri aştığı durumlarda haberdar olup müdahale edebiliyor

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 12:00
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını