YERLİ KAYNAKLARLA 3 AYDA KURULDU, ELDİVEN ÜRETECEK

Yerli kaynaklar ve Türk mühendisliğiyle 3 ayda Sakarya’da kurulan fabrikada nitril eldivenler üretilecek. Tesisin anahtar teslim maliyetinin 30 milyon doları bulduğu açıklandı.

YERLİ KAYNAKLARLA 3 AYDA KURULDU, ELDİVEN ÜRETECEK
Enerji Zirvesi

Sakarya'nın Hendek ilçesinde, yerli kaynaklar ile kurulan fabrikada daha çok sağlık çalışanlarının kullandığı nitril eldiven üretimi yapılacak. Üç ayda kurulan fabrikanın gelecek ay faaliyete geçmesi hedefleniyor. 

Hendek 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde Bemak Makine Grup tarafından kurulan fabrikada, 110 metre uzunluğunda ve 9 metre yüksekliğinde 6 üretim hattı hazırlandı. 

Firmanın yönetim kurulu üyesi Merve Beşen, Türkiye'de bu alandaki ilk fabrika kurulumunu gerçekleştirdiklerini söylerken, fabrikanın Nisanda faaliyete geçeceğini açıkladı.

Tesisle yıllık 25 milyon kutu nitril eldiven tüketilen Türkiye'nin ithalatını azaltmayı hedeflediklerini söyleyen Beşen, dünyada eldiven taleplerinin yüzde 70'ini nitril eldivenlerin oluşturduğunu kaydetti.

Fabrikadaki üretimle nitril eldiven ithalatının kısa vadede azaltılacağına, orta ve uzun vadede yeni kurulacak fabrikalarla tamamen sonlandırılabileceğine işaret eden Beşen, fabrikada ilk etapta 400 kişinin istihdam edileceğini belirtti. 

“TÜRK MÜHENDİSLİĞİNİ YÜCELTECEK İŞLER YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Dünyada Türk mühendisliğini yüceltecek işler yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Beşen, “Bemak Grup Makine olarak tamamen milli mühendislik ve yerli kaynakları kullanarak 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlamış olduğumuz nitril eldiven makinelerimizi teslim etme safhasına geldik.” dedi.

Yıllık üretim kapasitesi 7 milyon kutu olan bu tesisin anahtar teslim maliyetinin 30 milyon doları bulduğunu söyleyen Beşen, Türkiye'de ilk defa üretilecek olan nitril eldivenin tesis kurulumunda bulunmaktan dolayı büyük onur duyduklarını belirtti.

Beşen, fabrikada saatte 15 bin eldiven üretileceğini sözlerine ekledi.
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021, 17:09
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını