banner1013
x

YERLİ İHA’LARIN YENİ GÜCÜ MAM-T'YE ROKETSAN İMZASI

Roketsan’ın, daha yüksek harp başlığı etkinliği ve daha uzun menzil ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirdiği MAM-T’nin ilk test atışları gerçekleştirildi.

YERLİ İHA’LARIN YENİ GÜCÜ MAM-T'YE ROKETSAN İMZASI
EndüstrideAra5

Türkiye'nin İnsansız Hava Araçları (İHA) filosunun vuruş gücü etkinliği görevini üstlenen Roketsan’ın, daha yüksek harp başlığı etkinliği ve daha uzun menzil ihtiyacını karşılamak için geliştirdiği MAM-T’nin ilk test atışları başarıyla gerçekleştirildi.

İLK ATIŞ TESTİNE KİMLER KATILDI?

MAM-T mühimmatının Bayraktar AKINCI TİHA’dan ilk atış testine, projeye liderlik eden Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci katılırken, atışlar Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

"GÖREVE HAZIR OLDUĞUNU KANITLADI"

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, başarıyla tamamlanan test atışlarının sonrasında MAM-T mühimmatı ile ilgili konuştu:

“Kısaca MAM olarak isimlendirdiğimiz Mini Akıllı Mühimmat ailemiz, geldiğimiz noktada dünyadaki muadillerinden çok daha önde bir konumda. İHA’larda görev süresini maksimuma çıkaran MAM ailemizin yeni üyesi MAM-T de yüksek harp başlığı kapasitesi ve yüksek menzil performansıyla, ülkemizin yeni tip İHA filosunu yine dünya standartlarının üzerinde bir etkinlik ve güce ulaştırmış olacak. Türkiye, yerli ve milli kaynaklarıyla, farklı görevleri icra edebilecek kabiliyetlerle donatarak son teknolojiyle geliştirdiği insansız hava araçlarında, bugün artık küresel bir güç olmuş durumda. Yakın tarihte Türk Silahlı Kuvvetlerimiz (TSK) tarafından kullanılmaya başlaması planlanan AKINCI İHA platformunun kabiliyetleriyle uyumlu olarak geliştirdiğimiz MAM-T, daha yüksek etkinlik ve daha uzun menzil performansıyla göreve hazır olduğunu kanıtladı.”

2021'İN İKİNCİ YARISINDA TESLİM EDİLECEK

Teslimat tarihi hakkında da bilgiler veren İkinci, “AKINCI İHA’nın 1. fazı için belirlenmiş olan teslimat takvimine paralel olarak, bu yılın içerisinde İHA ile beraber ilk mühimmat teslimatlarını yapmayı hedefliyoruz. Kalifikasyon ve diğer test faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından, 2021’in ikinci yarısında tam kapasiteyle seri üretime geçmeyi öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

HEDEFLERE KARŞI YÜKSEK HASSASİYET SAĞLIYOR

Yerli ve milli olarak geliştirilen ve ağırlık/etkinlik optimizasyonu yapılmış olan mühimmat, zırhlı ya da zırhsız araçlar, binalar ve su üstü hedeflerine karşı kullanılabiliyor.

Küresel Konumlama ve Ataletsel Navigasyon Sistemleri (KKS/ANS) ile desteklenebilecek ara safha güdüm yeteneklerinin yanı sıra Blok-1 konfigürasyonunda hareketli ve sabit hedeflere karşı yüksek hassasiyet sağlıyor.

Yarı aktif lazer arayıcı başlığı bulunan ve farklı platformlara uyumlu olarak geliştirilen ailenin yeni üyesi, İHA’larda 30+ km, hafif taarruz uçaklarında 60 km, savaş uçaklarında ise 80 km’den uzun menzil kabiliyetiyle dikkati çekiyor.


 

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2021, 04:11
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler