Yeni uydu üretim tesisini hayata geçirdi

Mitsubishi Electric, Japonya’daki Kamakura Works yerleşkesinde yeni uydu üretim tesisini yaklaşık 11 milyar yen tutarında yatırımla hayata geçirdi.

Yeni uydu üretim tesisini hayata geçirdi
Endüstri 40 Zirvesi

Mitsubishi Electric, Japonya’daki Kamakura Works yerleşkesinde yaklaşık 11 milyar yen tutarında yatırımla hayata geçirdiği yeni uydu üretim tesisi, 13 bin 300 metrekare zemin alanı üzerine inşa edildi.

Kamakura Works tesisindeki yıllık toplam 10 uydu üretim kapasitesini eklenen yeni uydu üretim tesisi ile 18 uyduya çıkartan firma, üretim süresini ve maliyetlerini düşürerek daha yüksek bir üretim verimliliğine sahip olan bu yeni tesisle ürün kalitesini daha da artırarak rekabette bir adım öne geçmeyi hedefliyor. 

Yeni uydu üretim tesisini de içerisinde barındıran Kamakura Works yerleşkesinde Japonya'nın en büyük termal vakumlu test odaları, akustik test odası ve anten test alanlarından birine sahip olan firma, söz konusu tesiste bugüne kadar çok sayıda uydunun yanı sıra dış uzayda insansız kargo ikmali için geliştirilen Japon H-II Transfer Aracı (HTV) için elektronik modüller de üretti.

İLERİ TEKNOLOJİLERLE ÜST DÜZEY ENERJİ TASARRUFU  

Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory altyapısıyla kurulan yeni uydu tesisinde kullanılan entegre otomasyon sistemi sayesinde yüksek verimlilik, düşük maliyet ve yüksek üretkenlik sağlanacak.

Yeni uydu tesisinde, enerji tasarrufunu en üst düzeye çıkarmak için ısı pompalı klima sistemi, LED lambalar ve yüksek verimli transformatör gibi ileri teknoloji Mitsubishi Electric ürünleri yer alacak. 

JAPON KAMU UYDULARI PAZARI GELİŞECEK

Günlük yaşamın desteklenmesi ve Japonya’nın sanayi ve bilim temellerinin geliştirilmesi için ticari uzay teknolojilerinden faydalanan gözlem, iletişim ve konumlandırma uydularını öngören Uzay Politikası Temel Planı güdümünde Japon kamu uyduları pazarının gelişim göstermesi bekleniyor.

İnsanlı bir istasyonun ay yakınlarına yerleştirilmesi amacıyla ABD tarafından hayata geçirilecek Gateway projesine katılacağını geçtiğimiz yıl ilan eden Japon Hava ve Uzay Araştırma Ajansı’nın (JAXA) bu kararı sonrasında, kamu uydularına duyulan talebin artacağı düşünülüyor.

Ayrıca küçük iletişim ve gözlem uyduları pazarının da küresel çapta büyüme göstereceği öngörülüyor.

KÜRESEL PAZARDAKİ KONUMUNU GÜÇLENDİRDİ

Türksat A.Ş.'ye ait TURKSAT 4A ve 4B uydularının tedarikçisi olarak seçildiği 2011 Mart ayı itibariyle küresel uydu pazarındaki konumunu güçlendiren firma, 2011 Mayıs ayında Singapur’da bulunan Singapore Telecommunications Limited ile Tayvan merkezli Chunghwa Telecom Company Limited ortak girişimi için ST-2 iletişim uydusunu dünya yörüngesine yerleştirdi.

Qatar Satellite Company (Es’hailSat) için Es’hail 2 iletişim uydusunu üretmek amacıyla 2014 yılında sözleşme imzaladı. 

Firma uzun yıllara dayanan uydu deneyimleri arasında; Himawari-7, -8 ve -9 hava uyduları, Japonya'nın ilk özel sektör iletişim uydusu Superbird-C2 ve QZS yüksek hassasiyetli konumlandırma uydu sistemleri de yer alıyor.

Kamu uyduları için geliştirdiği teknolojileri daha geniş bir alanda uygulamayı hedefleyen firma, yeni nesil mühendislik test uyduları gibi alanlara da açılarak bu sektördeki konumunu daha da güçlendirmeye hazırlanıyor. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 15:44
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını