"Yarını Kodlayanlar" projesi katılımcılarından büyük başarı

- Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel: - "Adana’da düzenlediğimiz kodlama eğitimine ve hackathon'una katılan "XSun Team" takımı, geçen yıl üçüncü olduğu MakeX Robotik Yarışması'nda bu yıl dünya şampiyonu olarak bize bir kez daha büyük bir gurur yaşattı" - Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır: - "'Yarını Kodlayanlar’ ile dijital dönüşümümüzü çocuklar aracılığıyla gerçekleştirmek istiyoruz"

"Yarını Kodlayanlar" projesi katılımcılarından büyük başarı
EndüstrideAra - Haber Detay

İSTANBUL (AA) - Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı olan  Hasan Süel, önümüzdeki 1 senede 81 şehirde toplam 100 bin çocuğa daha kodlama eğitimi vermeyi amaçladıklarını söyleyerek, "Adana'da düzenlediğimiz kodlama eğitimine ve hackathon'una katılan "XSun Team" takımı, geçen yıl üçüncü olduğu MakeX Robotik Yarışması'nda bu yıl dünya şampiyonu olarak bize bir kez daha büyük bir gurur yaşattı." şeklinde konuştu.

Türkiye Vodafone Vakfı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma gayesiyle faaliyet gösteren Türkiye Vodafone Vakfı, Habitat Derneği iş birliğiyle hayata geçirdiği "Yarını Kodlayanlar" projesiyle genç nesilleri dijital geleceğe hazırlamayı sürdürüyor.

Proje kapsamında, Adana'da gerçekleştirilen kodlama eğitimine ve "hackathon"una katılan Adana Vakıfbank Ortaokulu öğrencileri Onur Ata Özyiğit ve Deniz Gündeşlioğlu'nun meydana getirdiği  "XSun Team" takımı, Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği'nin desteğiyle gittiği Çin'den bir defa daha ödüle hak kazandı.

Takım koçluğunu ve mentorluğunu aynı okulda öğretmen olan Abdurrahman Gündeşlioğlu ve Muhammet Yılmaz'ın yaptığı başarılı takım, geçen sene "Junior High School" kategorisinde dünya üçüncüsü olduğu MakeX Robotik Yarışması'nda bu yıl "Intermediate" (12-16 yaş) kategorisinde 244 takım arasından birinci olarak dünya şampiyonluğuna layik görüldü.

Açıklamada görüşlerine ybaşvurulan Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Türkiye Vodafone Vakfı olarak, tüketen değil, üreten bir nesil istediklerini söyleyerek, şöyle dedi:

"'Yarını Kodlayanlar' projemizle çocuklarımızı kod yazmaya özendirerek geleceğin teknoloji üretenleri olmalarını hedefliyoruz. Bugüne kadar 60 ilde 43 bini aşkın çocuğa kodlama öğrettik. Projemizin 4'üncü yılında kodlama eğitimlerimizi tüm illere götürüyoruz. Gelecek 1 yılda 81 ilde 100 bin çocuğa daha kodlama eğitimi vermeyi hedefliyoruz. Bir yandan da proje katılımcılarımızın ülke sınırlarını aşan başarı hikâyelerine tanıklık etmekten mutluluk duyuyoruz. Adana’da düzenlediğimiz kodlama eğitimine ve hackathon'una katılan "XSun Team" takımı, geçen yıl üçüncü olduğu MakeX Robotik Yarışması'nda bu yıl dünya şampiyonu olarak bize bir kez daha büyük bir gurur yaşattı. Kendilerini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.”

Açıklamada verilen bilgilerine göre, Uluslararası MakeX Robotik Yarışması, dünya çapında en prestijli robotik yarışması olma amacıyla 2017 senesinden beri gerçekleştiriliyor.

MakeX Robotik Yarışması Dünya Finali'nde bu ysene 60 ülkeden toplam 450 takım yer aldı. Katılımın geçen seneye nazaran 3 kat arttığı MakeX, böylece dünya çapındaki ilk 3 STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik) yarışması arasında yer aldı.

Toplam 70 bin doların üzerinde para ödülünün verildiği yarışmada, "XSun Team" 6-16 yaş grubuna hitap eden ve "Şehir Muhafızı" temasıyla düzenlenen MakeX Starter kategorisinde yer aldı. Bu kategoride, yarışmacılardan termik santrallerin yıkılması, yol bakımı, çöp ayrıştırma gibi şehir sorunlarına sembolik olarak görevlerle çözüm bulmaları istendi. "XSun Team", 4 dakikalık yarışmayı 2.54 saniyede en yakın rakibine hem zaman farkıyla hem de 232,5 puan fark atarak toplam 997,5 puanla bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 18:22
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Proses Zirvesi

Dergiler