"VERİLERİ ÜLKEMİZİN YERLİ KAYNAĞI OLARAK GÖRÜYORUZ"

Firmalarının veri merkezleri hakkında konuşan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, "Verileri ülkemizin yerli kaynağı olarak görüyoruz" dedi.

"VERİLERİ ÜLKEMİZİN YERLİ KAYNAĞI OLARAK GÖRÜYORUZ"
Endüstrideara

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, şirketin veri merkezlerine ilişkin, "Veriyi ülkemizin yerli kaynağı olarak görüyoruz, veri ülkemizin kaynakları arasında değerlendirilmeli." şeklinde konuştu.

Yazılı bir açıklama yapan Erkan, şirket olarak her zaman "Türkiye'nin verisi Türkiye'de kalmalı" ifadelerini kullandıklarını, veri merkezlerini Türkiye'de yüksek bir güvenlikle tuttuklarını ve koruduklarını söyledi.

"103 MİLYAR DOLAR BÜYÜKLÜĞE ULAŞMASI BEKLENİYOR"

Bilgi çağında verinin çok büyük bir değere ve kıymete sahibi olduğunun altını çizen Erkan, dünyada her gün 2,5 milyar GB veri üretildiğini dile getirdi. 

Erkan, 2023'te 'büyük veri analitiği' pazarının 103 milyar dolar büyüklüğe ulaşmasının öngörüldüğünü ifade ederek, "Peki bu nasıl oluyor? Sağlık hizmetlerinden turizme, finanstan güvenliğe kadar tüm sektörler için yeni fırsatlar sunan büyük veri; insan davranışlarını anlamaya, analizler yapmaya ve şirketlerin sahibi olduğu verilerden yola çıkarak akıllı yönetim stratejileri geliştirmeye imkan sağlıyor. Cihazlarımızda mesajlarımız, konuşmalarımız ve e-postalarımız var. Fakat bunlara kimse erişemez, kullanamaz. Her bir veri o verinin sahibinin izniyle erişilebilir duruma gelir. Turkcell veri merkezlerine dışarıdan bir dijital saldırı olmasına karşı tüm önlemlerimizi almış durumdayız. Ayrıca her çeşit felaket senaryosunu göz önünde bulundurarak fiziksel olarak da tüm tedbirlerimizi de aldık." yorumunda bulundu.

"TÜRKİYE'NİN YERLİLİK ORANI EN YÜKSEK MERKEZİ OLDU"

Veri güvenliğini "siber vatan" olarak tanımladıklarını belirten Erkan, konunun kendileri için milli mesele olduğunun altını çizdi. Veriyi dünya çapındaki tehdit ve her türlü riske karşı korumanın herkese önemli görevler düştüğünü bildiren Erkan, Türkiye'nin yerli kaynağı olarak gördüklerini, Türkiye'nin kaynaklarından biri olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti ve şöyle devam etti:

"Bu nedenle inşa ettiğimiz veri merkezlerimizde yerlilik oranımızı da hızla artırıyoruz. Eylülde açılışını gerçekleştirdiğimiz Avrupa Veri Merkezimizde yerlilik oranımız yüzde 75 seviyesine ulaşarak Türkiye'nin yerlilik oranı en yüksek veri merkezi oldu." 

"BİP İLE DÜNYADAKİ KULLANICILAR İLETİŞİMLERİNİ KESİNTİSİZ SÜRDÜRÜYOR"

Dünyada 192 ülkede hizmet veren BiP ile yalnızca Türkiye'deki değil dünya genelindeki kullanıcıların söz konusu süreçte iletişimlerini kesintisiz, nitelikli ve güvenli bir biçimde sürdürülebildiğini aktaran Erkan, birkaç global uygulamaya razı kalmamak adına çalıştıklarını kaydetti.

Erkan, "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da verimize sahip çıkarak ülke sınırları içerisinde tutmak için çalışmalarımıza kesintisiz devam edeceğiz." diyerek sözlerini noktaladı. (AA)

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2021, 08:37
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını