banner1322
x

UZAKTAN ÇALIŞMA SÜRELERİ ARTIRILDI

Teknoparklarda gelir vergisi stopajı teşviki kapsamındaki uzaktan çalışma süreleri artırıldı.

UZAKTAN ÇALIŞMA SÜRELERİ ARTIRILDI
Endüstri 40 Zirvesi

Teknoloji geliştirme bölgeleri ile Ar-Ge veya tasarım merkezlerinde çalışan personelin, toplam çalışma süresinin yüzde 75'ini aşmamak kaydıyla bölge dışında geçirdikleri süreler, gelir vergisi stopajı teşviki kapsamında olacak.

31 ARALIK 2023'E KADAR GEÇERLİ OLACAK

AR-GE ve tasarım merkezleri ile teknoparklarda yer alan işletmelerde çalışan personelin faaliyetlerini merkez ve bölge dışında da yürütebilmesi ve ilgili kanunla sağlanan destek ve muafiyetlerden aynı şekilde faydalanması amacıyla yeni düzenleme yapıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile gelir vergisi stopajı teşviki kapsamında, teknoloji geliştirme bölgeleri ile Ar-Ge veya tasarım merkezlerinde çalışan personelin söz konusu bölge ve merkezler dışında geçirebileceği süre oranı, 31 Aralık 2023 tarihine kadar yüzde 75 oldu.

DAHA HIZLI, ÜRETKEN BİR YAPIYA KAVUŞMASI SAĞLANACAK

Kararla, söz konusu oranın 2022 sonuna kadar yüzde 50 olarak uygulanmasıyla ilgili düzenleme de yürürlükten kaldırıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan edinilen bilgi doğrultusunda, düzenlemeden 1566 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi ile 80 teknoparkta faaliyet gösteren yaklaşık 8 bin firmada çalışan 155 bin personel yararlanabilecek.

Böylece Ar-Ge ve yenilik ekosisteminin çok daha hızlı, üretken bir yapıya kavuşması, küreselleşen insan kaynağının bu ekosisteme daha fazla entegre olması sağlanacak. (AA)

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını